11 zdjęć, które okazały się fałszywe po tym, jak oszukały wszystkich Internautów
Od czasu do czasu zdarza się, że wszyscy w mediach społecznościowych mówią o jakimś zdjęciu, a po czasie (najczęściej kiedy już nikt o nim nie pamięta) okazuje się, że było ono fejkiem.
12.04.2022 | aktual.: 12.04.2022 09:19
Oto garść fotek, które okazały się fejkami.
#1 Legendarny ekran tytułowy
To zdjęcie rzekomo przedstawia słynnego ryczącego lwa z Metro Goldwyn Mayer. Obrońcy dzikiej przyrody byli oburzeni takim potraktowaniem zwierzęcia. Ale to fałszywka. Oryginalne zdjęcie pokazuje lwa, który naprawdę miał rezonans magnetyczny. Lew z Metro Goldwyn Mayer był nakręcony wiele, wiele lat wcześniej i nie w taki sposób...
#2 Statek wycieczkowy wyrzucający odpady do morza
Podpis pod zdjęciem, które krąży w mediach społecznościowych mówi, że ten urugwajski statek wycieczkowy wyrzuca odpady prosto do morza. Ten post stał się viralem i nawet krajowy dyrektor ds. środowiska Urugwaju musiał udzielić wyjaśnień. Na swoim koncie na Twitterze napisał, że to zdjęcie przedstawia statek wycieczkowy, który uruchamia swoje turbiny, aby rzucić kotwicę. A te brązowe plamy to piasek i osad z dna.
#3 "Oto, co stało się z lasem deszczowym w ciągu 10 lat"
Zdjęcie wygląda na prawdziwe, szczególnie ze względu na logo w prawym rogu. Ale w rzeczywistości nie jest to kolaż dwóch zdjęć zrobionych w odstępie 10 lat, tylko jedno zdjęcie. Przedstawia ono Malazję, gdzie las deszczowy został usunięty, aby zwiększyć terytorium pod uprawę palm.
#4 Ryś i jelonek ukrywające się przed ostatnimi pożarami w Kalifornii
To zdjęcie jest prawdziwe, ale z reguły towarzyszy mu fałszywy podpis. Fotka tak naprawę została zrobiona w budynku organizacji zajmującej się pomocą zwierząt, po tym jak na skutek pożaru miejscowego lasu ratownikom zabrakło miejsca na przechowywanie uratowanych zwierzaków.
#5 Graffiti, które można zobaczyć tylko w wodzie
To graffiti istnieje naprawdę, a budynek znajduje się w Mariampolu na Litwie. Tyle, że zdjęcie zostało mocno zedytowane. Na żywo najlepiej oglądać ten obrazek, gdy nie ma wiatru, a powierzchnia wody jest idealnie gładka. W przeciwnym razie obrazek wygląda tak:
#6 "Typowy dzień w Rosji"
Mówi się, że na zdjęciu widać prawdziwego białego niedźwiedzia wysiadającego z tramwaju gdzieś w Rosji. Zdziwilibyście się, ale zdjęcie jest absolutnie prawdziwe - zostało zrobione w Czechach i nie było edytowane. Ale niedźwiedź nie jest prawdziwy - to kostium, który miało na sobie dwóch aktywistów Greenpeace. Ten "niedźwiedź" był częścią kampanii "Save the Arctic". Spacerował on po europejskich miastach, aby zwrócić uwagę na problemy Arktyki.
#7 Facet mieszający ryż
Też myśleliście, że fotografowi udało się uchwycić ten niesamowity moment przerzucania ryżu? Ryż jest w rzeczywistości fałszywy. Jest to po prostu rzeźba, którą można kupić w sklepie w Tokio, gdzie sprzedaje się fałszywe jedzenie.
#8 Ząb megalodona wbity w kość wieloryba
Zdjęcie powyżej przedstawia skamieliny, które wyglądają jak ząb megalodona i kość wieloryba, ale zostały znalezione w różnych miejscach i w różnym czasie. Ktoś po prostu połączył je w jedną rzeźbę.
#9 "Gęś przymarznięta do rury ogrzewała skrzydłem szczeniaka"
Pod koniec stycznia setki tysięcy osób na mediach społecznościowych polubiło i udostępniło zdjęcie trzęsącej się gęsi, która przymarzła do rury i ogrzewała skrzydłami szczeniaka. Rzekomo zostały one znalezione w USA. Mimo, że zdjęcie wydaje się być prawdziwe, zostało zrobione bardzo dawno temu i najprawdopodobniej nie było to w USA. Na domiar złego, sama historia jest najprawdopodobniej kłamstwem. Zdjęcia te były udostępniane na stronach internetowych co najmniej od 2017 r.
#10 Nowy Rok w Paryżu
To popularne zdjęcie przedstawia setki fajerwerków, które rzekomo zostały wystrzelone w Paryżu w noc sylwestrową. Niestety, zdjęcie jest fałszywe. Po pierwsze, w Sylwestra fajerwerki są wystrzeliwane z wieży Eiffla. Po drugie, wszystkie fajerwerki na zdjęciu znajdują się w tej samej odległości od aparatu. I wreszcie internauci, którzy mieszkają w Paryżu twierdzą, że w ową sylwestrową noc niebo w Paryżu tak nie wyglądało.
#11 Zdjęcie turysty na chwilę przed zamachem na jedną z wież WTC z 11 września 2001 r.
Przez wiele lat mnóstwo osób myślało, że to zdjęcie rzeczywiście pochodzi z dnia słynnych zamachów na wieże WTC. A tak naprawdę jest żartem pewnego Węgra, który rzeczywiście odwiedził owe wieże, ale wiele lat przed zamachem i jedynie "dokleił" na fotce samolot, po czym ją rozesłał do swoich znajomych. Nie wiadomo jaką drogą zdjęcie w jakiś czas później obiegło cały internet i wszyscy brali je za prawdziwe.
Dałeś się sam nabrać na któryś z tych fejków?