DomPokój dzieckaFińskie mamy układają noworodki do snu w kartonowych pudełkach. Mają ku temu swoje powody

Fińskie mamy układają noworodki do snu w kartonowych pudełkach. Mają ku temu swoje powody

Fińskie mamy układają noworodki do snu w kartonowych pudełkach. Mają ku temu swoje powody

20.05.2022 18:17, aktual.: 20.05.2022 18:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fińskie dzieci zaraz po urodzeniu wcale nie śpią w łóżeczkach. Ich pierwszą kołyską jest karton. I to wcale nie żart.

Finnish Baby Box/facebook
Finnish Baby Box/facebook

Nietypowa wyprawka

Kiedy mały Fin przychodzi na świat dostaje od rządu wyprawkę. Składają się na nią ubranka (dostosowane do warunków klimatycznych), pieluchy, gryzaki oraz kartonowe pudełko z materacem. Taki pakiet jest przyznawany rodzicom już od lat 30. XX wieku. Wówczas miał pomóc ubogim obywatelom w wychowaniu dzieci oraz zmniejszeniu śmiertelności noworodków. W okresie międzywojennym umierało 65 maluchów na 1000, gdyż często spały z rodzicami w jednym łóżku. Ta forma zapomogi przetrwała do dziś. Każdego roku zmieniana jest kolorystyka oraz design ubranek, a wszystkie gadżety są uniwersalne.

Finnish Baby Box/facebook
Finnish Baby Box/facebook

Oczywiście królem całej wyprawki jest pudełko z materacem. Fińskie mamy z chęcią je wykorzystują i układają w nich do snu swoje dzieci.

1. Konkurencyjna cena

Kartonowy mebel jest bardzo tani i będzie wybawieniem dla rodziców, który nie do końca stać na zakup łóżeczka lub kołyski. Do tego ma niewielkie wymiary i bez trudu zmieści się w nawet najmniejszej sypialni lub przy łóżku rodziców.

Finnish Baby Box/facebook
Finnish Baby Box/facebook

2. Poręczność

Pudełko jest poręczne, lekkie i można bez wielkiego wysiłku przenieść je w każde miejsce naszego mieszkania. Kiedy kobieta karmi piersią w nocy, nie musi wstawać z łóżka, aby podejść do kołyski dziecka. Wystarczy, że trochę się wychyli i podniesie malucha z jego kartonowego łóżeczka. To duże ułatwienie, gdyż macierzyństwo jest bardzo wyczerpujące. ;) Dodatkowo pudełko można zabrać ze sobą na kemping, wczasy czy do hotelu.

The Baby Box Co./facebook
The Baby Box Co./facebook

3. Obniżone ryzyko śmierci łóżeczkowej

Spanie w kartonie znacznie obniża ryzyko śmierci łóżeczkowej. Dziecko powinno spać na twardym materacu i bez poduszek. Lepiej ułożyć je w śpiworze niż przykrywać kocykiem. Zaleca się, aby spało na plecach. Należy uważać, żeby nie przegrzać malucha i nie przykrywać mu głowy. Absolutnie nie należy układać dziecka do snu na kanapie, foteliku samochodowym, nosidełku czy łóżku rodziców. Kartonowe pudełka znacznie ułatwia stosowanie się do tych zasad.

The Baby Box Co./facebook
The Baby Box Co./facebook

Sława kartonowego łóżeczka

O fińskich pudełkach usłyszał świat w 2013 roku. Wówczas to fiński rząd ofiarował jedno z nich nowonarodzonemu księciu Jerzemu. Od tego momentu zaczęły powstawać firmy produkujące dziecięce wyprawki wzorowane na tych, które otrzymują skandynawscy rodzice. Pudełka z materacem i gadżetami można kupić również na polskim rynku.

Finnish Baby Box/facebook
Finnish Baby Box/facebook

Co sądzisz o pomyśle spania dziecka w pudełku?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także