PoradyFioletowy motyl przyklejony do łóżeczka noworodka. Ten symbol ma bardzo smutne znaczenie

Fioletowy motyl przyklejony do łóżeczka noworodka. Ten symbol ma bardzo smutne znaczenie

Fioletowy motyl przyklejony do łóżeczka noworodka. Ten symbol ma bardzo smutne znaczenie
Manuel
07.02.2023 15:08

Jeżeli zdarzyło Ci się choć przez chwilę oglądać noworodki na oddziale porodowym, to być może zauważyłeś na łóżku/inkubatorze któregoś z nich pewien charakterystyczny znaczek. Wyjaśniamy co oznacza fioletowy motyl na porodówce. Niestety symbolizuje on, że w danej rodzinie doszło do tragedii.

Uwaga: temat tego artykułu jest bardzo poruszający i może silnie oddziałać na Twoje emocje.

Co oznacza fioletowy motyl na porodówce?

Jeżeli na łóżeczku/inkubatorze jakiegoś dziecka zobaczysz fioletowego motylka, to znaczy to, że maluszek ten przy narodzinach miał brata/siostrę, którzy bądź urodzili się martwi, bądź zmarli krótko po porodzie. Fioletowy motylek ma być w zamierzeniu takim subtelnym znakiem, który może Ci podpowiedzieć dlaczego np. rodzice znajdujący się przy łóżeczku danego dziecka są zapłakani, a nie szczęśliwi. Warto jeszcze dodać, że to oznaczenie pojawia się tylko przy łóżkach dzieci z ciąż mnogich i może oznaczać, zarówno jednego braciszka/siostrzyczkę, którzy nie przeżyli jak i niestety większą ilość.

fioletowy motyl na porodówce, fot. The Skye High Foundation/facebook
fioletowy motyl na porodówce, fot. The Skye High Foundation/facebook

Skąd się wziął fioletowy motylek?

Symbol fioletowego motylka rozpowszechnił się w kilku ostatnich latach. Związany jest on z osobista tragedią, jaka spotkała Millie i Lewisa Cann. To kochająca się para z Wielkiej Brytanii, której kilka lat temu narodziły się bliźnięta: Skye i Callie. Niestety pierwsza z dziewczynek cieszyła się tym światem tylko 3 godziny. Millie i Lewis bardzo przeżyli te tragedię.Warto przeczytać to, jak o tym sami piszą na stronie założonej przez siebie fundacji, która stara się pomagać w takich przypadkach:

Skye urodziła się w 30 tygodniu. Była naszą piękną dziewczynką. Niestety zmarła po 3 godzinach z powodu choroby zwanej anencefalią. Mieliśmy miesiące na przygotowanie się do tego, ponieważ dowiedzieliśmy się o jej diagnozie w 12 tygodniu, ale to nie ułatwiło nam tego. Nasze marzenia zostały zburzone.Skye była częścią ciąży bliźniaczej i ma identyczną siostrę Callie. Ból serca, który znosiliśmy i nadal znosimy jest niewyobrażalny. Niestety nie możemy przywrócić jej do życia ani skompletować naszej rodziny, ale jej dziedzictwo żyje dalej dzięki fioletowemu motylowi i jesteśmy tak niesamowicie dumni z tego, co spowodowała jej historia.Skye Lily Cann. Na zawsze w naszych sercach.Kochamy cię.

Jedną z trudnych rzeczy dla Millie i Lewisa było przebywanie przy Callie pośród innych rodziców nowo narodzonych dzieci. Nie rozumieli oni dlaczego ta para jest zapłakana i raz po raz zadawali pytania, które rozdzierały serce. Millie i Lewis wpadli więc później na pomysł prostego znaku graficznego. Jest on jasnym i czytelnym dla wszystkich sygnałem mówiącym o tym, co przeżywają dani rodzice. Ten pomysł tak dobrze się sprawdził, że zaczęto go stosować w porodówkach na całym świecie. Jeśli gdzieś go zobaczysz powstrzymaj się od zadawania rodzicom znajdującym się przy dziecku jakichkolwiek pytań, które mogłyby ich zaboleć.

5 fajnych EKSPERYMENTÓW dla DZIECI

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także