Newsy6 ukrytych funkcji w samolotach, o których mogłeś nie wiedzieć

6 ukrytych funkcji w samolotach, o których mogłeś nie wiedzieć

6 ukrytych funkcji w samolotach, o których mogłeś nie wiedzieć
Katarzyna
12.11.2019 09:36, aktualizacja: 12.11.2019 16:39

Myślę, że każdy z nas mniej więcej wie jakie są plusy i minusy podróżowania samolotem. Ten szybki środek transportu, często przyprawia nam wielu kłopotów w postaci ograniczonego bagażu lub (tutaj w tańszych liniach lotniczych) miejsca na nogi.

Ukryte sypialnie

Podczas długich rejsów załoga musi odpocząć, aby być w pełni sił i zapewnić bezpieczeństwo pasażerom. Dlatego też w przedniej lub tylnej części maszyny (lub czasami w obydwu częściach) znajdują się sypialnie, gdzie piloci i stewardesy mogą odpocząć. Nie martw się, piloci nie zostawiają maszyny na autopilocie i nie idą w kimę - zazwyczaj pełnione są naprzemienne dyżury.

Guzik w podłokietniku

Niewiele osób wie, że rząd przy wejściu posiada podłokietniki z ukrytym guzikiem. Ten przycisk pozwala na zmianę pozycji podłokietnika dzięki czemu możemy uzyskać więcej miejsca na nogi lub biodra. Jeśli chcesz zwiększyć komfort swojej podróży odnajdź guzik w dolnej części podłokietnika i podnieś go do góry.

Żółte haczyki

Być może w trakcie lotu zauważyłeś, że na skrzydłach maszyny znajdują się małe, żółte haczki. Są one przydatne podczas awaryjnego lądowania samolotu w zbiorniku wodnym. Jeśli przytrafi się taka sytuacja, załoga samolotu skorzysta z nich, aby ułatwić pasażerom do dmuchanych zjeżdżalni, tworząc poręcz z zahaczonej o żółte haczyki liny.

Poręcz na pokładzie samolotu

Podczas lotu wielu pasażerów udaje się do łazienki lub próbuje wyciągnąć coś ze swojego bagażu. Wtedy często dana osoba obija się o współpasażera, próbując złapać równowagę. Być może zauważyłeś, że gdy załoga samolotu wędruje przez korytarz, to nie ma z tym problemu. Jak to możliwe? Okazuje się, że przy dolnej części luków bagażowych, schowane są małe wydrążenie. Prowadząc przez nie rękę możemy bez problemu utrzymać równowagę, tak jakbyśmy trzymali się poręczy.

Ukryty zamek do łazienki

Na pewno wiesz, że drzwi do kabiny z łazienką można otworzyć od wewnątrz, ale czy wiesz, że można je otworzyć także dzięki ukrytemu suwakowi? Znajduje się on pod znakiem "toaleta" lub "zakaz palenia". Taki zatrzask pozwala personelowi otworzyć lub zamknąć drzwi podczas lądowania oraz w momencie gdy ktoś w kabinie zasłabnie.

Ruchome zagłówki

Obraz

W samolotach często można spotkać białe kawałki materiału, które są wymieniane ze względu na higienę. W niektórych fotele mają też "uszy", czyli ruchome części, które przytrzymują głowę. Pozwalają one lepiej się wyspać oraz oszczędzą nam bólu karku.

Wiedziałeś o tych funkcjach?:)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także