PoradyLajfhakiGenialna odżywka z cebuli. Rośliny zaczną rosnąć jak szalone

Genialna odżywka z cebuli. Rośliny zaczną rosnąć jak szalone

Genialna odżywka z cebuli. Rośliny zaczną rosnąć jak szalone
Adrianna Trusiuk
08.09.2023 12:28

Domowe nawozy cieszą się coraz większą popularnością. Są tanie, ekologiczne, łatwe w przygotowaniu i przede wszystkim, skuteczne. Przestawiamy przepis na odżywkę z łupin cebuli, która ochroni rośliny przed chorobami, szkodnikami, a do tego, widocznie przyśpieszy ich wzrost.

Zwykle wyrzucasz je do kosza, a możesz przygotować z nich genialną odżywkę do roślin. W łupinach cebuli znajdują się liczne witaminy i minerały, w tym odżywczy karoten czy fitoncydy, które zwalczają szkodniki choroby grzybowe. Wyjaśniamy, jak ją zrobić.

Chroni przed szkodnikami, przyśpiesza wzrost, wydłuża okres owocowania. Przepis na odżywkę z łupin cebuli

Cebula jest nie tylko smaczna, ale przede wszystkim, zdrowa. W niewielkiej główce znajdują się witaminy z grupy B, witamina A, E, C, a także siarka, fluor, potas, kwas foliowy czy żelazo. Mało kto wie, ale łupiny, które traktujemy jako odpad, obfitują w karoten, fitoncydy czy kwas nikotynowy. Każda roślina doceni dawkę tych niezwykle cennych składników. Karoten przyśpieszy wzrost i regenerację, fitoncydy przeciwdziałają rozwojowi chorób (m.in. grzybowych), a kwas nikotynowy podbija działanie potasu, najważniejszego pierwiastka, który jest niezbędny do rozwoju każdej rośliny.

Jak przygotować odżywkę z łupin cebuli? Potrzebujesz dużego słoika (min. 1 l) wypełnionego obierkami. Następnie, przesyp je do dużego garnka lub miski i wlej do niej 8 litrów wody. Tak przygotowany roztwór odłóż w ciemne, chłodne miejsce na całą dobę. Po 24 godzinach rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:5. Taki nawóz nada się zarówno do roślin doniczkowych, jak i ogrodowych.

Odżywka z łupin cebuli, fot. Adobe Stock
Odżywka z łupin cebuli, fot. Adobe Stock

Spryskaj tym rośliny. Szkodniki nawet się nie zbliżą

Z łupin cebuli możesz przygotować genialny oprysk przeciw szkodnikom. Zwalczy mszyce, przędziorki, a także ćmy bukszpanowe. Jak przygotować taki oprysk? Zbierz całe wiadro łupin cebuli — musisz uzbroić się w cierpliwość, bowiem może to zająć dłuższą chwilę. Kiedy wiadro będzie całkowicie wypełnione łupinami, zetrzyj na tarce kostkę szarego mydła i wrzuć je do wiadra z obierkami. Całość zalej dwoma wiadrami wrzącej wody i pozostawiamy na noc w zimnym miejscu. Rankiem, rozcieńcz preparat z wodą w stosunku 1:5. Oprysk jest gotowy do użycia. Używaj go raz w tygodniu, przez miesiąc. Po szkodnikach nie powinno być już śladu.

Odżywka z łupin cebuli, fot. Adobe Stock
Odżywka z łupin cebuli, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także