NewsyGenialny powód, dla którego napis AMBULANS jest wykonany od prawej do lewej strony

Genialny powód, dla którego napis AMBULANS jest wykonany od prawej do lewej strony

dlaczego napis ambulans jest od prawej do lewej? fot. Stiopa, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
dlaczego napis ambulans jest od prawej do lewej? fot. Stiopa, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
Manuel

15.02.2023 14:52, aktual.: 15.02.2023 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy przyglądasz się przejeżdżającej, albo stojącej karetce, to pewnie nieraz miałeś wrażenie, że coś jest nie tak. I po chwili odkrywałeś, że chodzi o jedno z oznaczeń. Dlaczego napis ambulans jest wykonany od prawej do lewej - tak, jakby był w lustrzanym odbiciu?

Specyficzne oznaczenia karetek

Karetka jest pojazdem, który musi być jak najbardziej widoczny na drodze i wszędzie tam, gdzie się przemieszcza. Dlatego pojazdy te mają tak wyraziste barwy i zawsze jest to ściśle określona, mieszanka kontrastujących ze sobą kolorów. Oprócz tego na karetkach umieszczonych jest zazwyczaj kilka napisów informujących, co to właściwie za pojazd. Nie byłoby w tym w tym nic dziwnego i zastanawiającego, gdyby nie jeden z napisów, który zazwyczaj różni się od pozostałych i zwykle jest umieszczony na masce samochodu.

To napis "AMBULANS", który jest jednak naklejony na masce pojazdu na wspak i z odwróconymi literami. Czyli nie tak, jak normalnie - od lewej do prawej, tylko od prawej do lewej i do tego tak, że go "poprawnie" zobaczysz tylko na jakiejś odbijającej powierzchni, np. w lustrze. A dlaczego tak jest i dlaczego to takie pomocne i ważne dla ratowników medycznych, którzy poruszają się karetką?

Dlaczego napis ambulans jest od prawej do lewej, fot. freepik
Dlaczego napis ambulans jest od prawej do lewej, fot. freepik

Dlaczego napis ambulans jest wykonany od prawej do lewej strony, a jego litery są odwrócone?

Cel tego zabiegu jest bardzo prosty. Chodzi właśnie o to, by ktoś widząc ten napis w lusterku, od razu zauważył, że to karetka. I w miarę możliwości ustąpił mu pierwszeństwa. Chodzi oczywiście o kierowców poruszających się samochodami, którzy zauważą pojazd w swoim bocznym lusterku. Na takiej powierzchni bowiem wszystko wyświetla nam się trochę inaczej niż w rzeczywistości. To znaczy widzimy napisy właśnie od prawej do lewej i do tego odwrócone. Mogłeś sobie z tego kompletnie nie zdawać sprawy, bo jeśli kiedykolwiek przepuszczałeś karetkę, bo przeczytałeś napis "ambulans", to pewnie po prostu zrobiłeś to odruchowo, nie zastanawiając się nad tym, że napis było Ci dużo łatwiej przeczytać w lusterku niż wszystkie inne dotąd. Sprytnie to ktoś wymyślił, prawda?

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także