Girlanda dla ptaków z powodzeniem zastąpi tradycyjny karmnik. Wygląda zjawiskowo
Przygotowując się do Bożego Narodzenia nie zapomnij o ptakach zimujących w naszym kraju. Im również należy się świąteczny posiłek.
Jeśli regularnie dokarmiasz gile, sikorki, jemiołuszki, zięby czy wróble, w grudniu zamiast tradycyjnego karmnika zrób jadalne girlandy. Dzięki nim pomożesz ptakom przetrwać zimę, a drzewka i krzewy w Twoim ogrodzie zyskają ładną dekorację.
Sznurek i owoce
Przed przystąpieniem do prac wyposaż się w mocną i dość grubą nić bądź sznurek. Następnie przygotuj igłę z dużym oczkiem i całą garść smakołyków.
Na girlandę możesz nawlec:
- świeżą żurawinę, borówki, winogrona,
- niesolony popcorn,
- namoczone w wodzie suszone morele, śliwki, rodzynki,
- pełnoziarniste płatki (bez dodatku cukru i innych substancji słodzących),
- orzeszki ziemne w łupinkach,
- plasterki surowych jabłek i pomarańczy,
- małe kawałki pełnoziarnistego chleba.
Pamiętaj, aby ptakom nie serwować niezdrowej, starej czy lekko spleśniałej żywności, która może im zaszkodzić.
Łańcuchy i wieńce
Kiedy już skompletowałeś wszystkie potrzebne rzeczy, pozostaje tylko nawleczenie pokarmu na nici. Możesz stworzyć jedną długą girlandę i owinąć ją na iglaku jak światełka choinkowe. Efektownie prezentuje się także kilka mniejszych łańcuchów swobodnie zawieszonych na drzewie. Ciekawym rozwiązaniem jest nawleczenie jedzenia na elastyczny drucik i uformowanie z niego wybranego kształtu (wieniec, serce, dzwonek, gwiazda).
Kompozycja z owoców i orzechów
Serca z płatków zbożowych
Orzechowy wieniec
Aby całość wyglądała dekoracyjnie, postaraj się mieszać ze sobą pokarm o różnych kolorach i fakturach. Zjawiskowo wygląda biało-czerwona girlanda stworzona z żurawiny i popcornu.
Girlandę możesz tradycyjnie zawiesić na drzewie bądź owinąć nią poręcz balkonu. Dobrze będzie się także prezentowała na ogrodzeniu czy płocie.
Zdecydujesz się na wykonanie takiej girlandy?