PoradyGlistnik (jaskółcze ziele) stosuję na mszyce. Ma żółto-pomarańczowy sok

Glistnik (jaskółcze ziele) stosuję na mszyce. Ma żółto-pomarańczowy sok

Glistnik fpt. getty images / genialne.pl
Glistnik fpt. getty images / genialne.pl
Manuel
19.06.2023 14:09

Glistnik to dziko rosnące ziele, w oparciu o które można przygotować preparat na mszyce. Jest on bardzo skuteczny przeciwko tym szkodnikom. Trzeba jednak uważać, bo sok wyciekający ze zrywanego glistnika zawiera wiele substancji toksycznych także dla ludzi i może prowadzić do podrażnień skóry, a w skrajnych przypadkach nawet do poważniejszych konsekwencji.

Mszyce są jednymi z tych ogrodowych szkodników, przy których należy działać zdecydowanie i szybko. Jeśli dasz im czas, to namnożą się, zdążą wyrządzić poważne szkody, a pozbycie się ich będzie uciążliwe i czasochłonne. Możesz przeciw nim zastosować różne preparaty, ale najlepsze są te oparte o naturalne składniki, takie jak wspomniany na początku glistnik.

Zbieramy glistnik, z którego przygotujemy preparat do zwalczania mszyc

Glistnik jest chwastem, który stosunkowo łatwo się rozprzestrzenia i rośnie dziko w różnych miejscach. Można więc go zebrać za darmo. Gdy to będziesz robił, to koniecznie użyj gumowych rękawic. Inaczej ryzykujesz, że na twoją skórę dostanie się pomarańczowy sok, jaki z niego wypływa. Jest on toksyczny, dlatego nie tylko cię pobrudzi, ale może poważnie podrażnić twoją skórę, a nawet spowodować oparzenia. Zwróć też uwagę na oczy, aby w żadnym wypadku się tam nie dostał. Inaczej skończy się to wizytą w gabinecie lekarskim. Wielu doświadczonych ogrodników zaleca również, aby go ścinać, a nie zrywać (za pomocą nożyczek lub sekatora). Dzięki temu zwiększasz szansę, że odrośnie, a może ci się przecież jeszcze przydać w przyszłości.

glistnik na mszyce, fot. getty images
glistnik na mszyce, fot. getty images

Tak wykorzystasz glistnik na mszyce

Do przygotowania oprysku będzie ci potrzebne 400 g świeżych pędów i kwiatów albo 100 g suchych glistnika. Rozdrobnij je na kawałki, wrzuć do wiadra lub innego podobnego pojemnika i zalej litrem wody (najlepiej deszczówki). Następnie odstaw roztwór na dobę lub półtorej doby. Po tym czasie przelej do pojemnika, który możesz postawić na piecu i gotuj przez 20-30 minut. Po tym czasie całość przemieszaj i przelej do buteleczki ze spryskiwaczem. Możesz już swój roztwór zaaplikować na rośliny zaatakowane przez mszyce.

Dodajmy, że warto także przygotować gnojówkę z glistnika, która można podlewać byliny, krzewy oraz drzewa owocowe i ozdobne. Wzmocni ona je i zabezpieczy przed wieloma chorobami i szkodnikami, takimi jak bielinka kapustnika, szara pleśń tulipanów i różnego rodzaju muszki. W tym celu będziesz potrzebował świeżych pędów i liści glistnika. Zapełnij nim mniej więcej 1/3 wiadra, po czym zalej je wodą do pełna. Odstaw roztwór na dwa do czterech tygodni, mieszając go co dwa, trzy dni. Po tym czasie powinien przestać fermentować.  Użyj go do nawożenia gleby wokół swoich roślin.

glistnik na mszyce, fot. getty images
glistnik na mszyce, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także