PoradyNajczęściej stosowany oprysk na mszyce do pomidorów. Wystarczy użyć rosnącej wszędzie rośliny, uważanej za chwast

Najczęściej stosowany oprysk na mszyce do pomidorów. Wystarczy użyć rosnącej wszędzie rośliny, uważanej za chwast

Ta niepozorna wszystkim znana roślina, przez niektórych uważana za chwast, sprawdza się nie tylko jako składnik wielu medykamentów, ale ma też szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Gnojówka z pokrzyw do pomidorów sprawi, że będą one rosły zdrowe i piękne.

nawóz z pokrzywy do pomidorów Fot. Freepik
nawóz z pokrzywy do pomidorów Fot. Freepik
Manuel

Właściwości pokrzywy

Pokrzywa zwyczajna jest jedną z roślin, która ma wiele korzystnych zastosowań. Może być źródłem pożywienia, ma właściwości lecznicze i co najważniejsze w tym przypadku, sprawdza się świetnie jako nawóz do ogrodu. Składniki odżywcze w nawozie z pokrzywy służą wielu rodzajom drzew i krzewów, w tym idealnie się sprawdzają, jeśli chodzi o potrzeby pomidorów. Pokrzywy zawierają wiele minerałów, flawonoidy, niezbędne aminokwasy, białka i witaminy. Liście pokrzyw są bogate w:

  • Chlorofil;
  • Azot;
  • Żelazo;
  • Potas;
  • Miedź;
  • Cynk;
  • Magnez;
  • Wapń;
freepik
freepik

Gnojówka z pokrzyw do pomidorów - tak ją przygotujesz

Taki nawóz można zrobić "na szybko" i będzie on do zastosowania od razu (ale wtedy nie będzie aż tak dobrze odżywiał naszych krzaczków). W tym przypadku namocz 30 gram pokrzyw w 1 filiżance wrzącej wody przez 20 minut do godziny, a następnie odcedź liście i łodygi i wrzuć do pojemnika na kompost. Rozcieńcz nawóz w stosunku 1:10. Voila! Jest on już gotowy do użycia.  Opryskaj pomidory.

Ta metoda nie daje aż tak dobrych rezultatów jak ta, którą zaraz opiszemy, ale świetnie się sprawdza, jeśli potrzebujesz coś na już.

Oprysk na mszyce

Możesz również zrobić nawóz ogrodowy z pokrzyw, wypełniając duży słój lub wiadro liśćmi i łodygami. Obciąż pokrzywy cegłą, kostką brukową lub czymkolwiek, co masz w pobliżu, a następnie przykryj całość wodą. Napełnij tylko trzy czwarte wiadra wodą, aby zostawić miejsce na pianę, która powstanie podczas procesu parzenia. Użyj niechlorowanej wody, ewentualnie zgromadzonej deszczówki, i ustaw wiadro w półsłonecznym miejscu. Najlepiej z dala od domu, ponieważ Twój kompost będzie prawdopodobnie trochę nieprzyjemnie pachnieć.

Pozostaw mieszaninę na jeden do trzech tygodni do fermentacji, mieszając ją co kilka dni, aż zawartość przestanie "bulgotać". Na koniec odcedź pokrzywy i rozcieńcz miksturę w proporcji jedna część nawozu na 10 części wody do podlewania roślin lub 1:20 do bezpośredniego stosowania dolistnego jako oprysk między innymi skuteczny na mszyce. Można ją również dodać do kompostownika, aby pobudzić rozkład.

Uwaga! Stosując pokrzywy jako nawóz, należy pamiętać, że niektóre rośliny, takie jak właśnie pomidory, nie lubią wysokiego poziomu żelaza zawartego w nawozie z pokrzyw. Dlatego należy nawóz ten stosować rozsądnie i z umiarem, bo zbyt duża jego ilość może Twoim krzaczkom wręcz zaszkodzić.

A tutaj przeczytasz o tym, jak zadbać o trawnik.