PoradyLajfhakiHarpia wielka może ważyć 9 kg, a rozpiętość jej skrzydeł to nawet 2 metry!

Harpia wielka może ważyć 9 kg, a rozpiętość jej skrzydeł to nawet 2 metry!

harpia wielka fot. getty images / imgur
harpia wielka fot. getty images / imgur

14.06.2023 15:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Harpia wielka to ptak, który nie przestaje wzbudzać uwagę. To nietuzinkowe zwierzę, które wyróżnia się swoim ogromnym rozmiarem i srebrzystym namaszczeniem. Do tego stopnia fascynuje ludzi, że harpia wielka stała się inspiracją nawet do cosplay'ów! Co jeszcze warto wiedzieć o tym niezwykłym ptaku?

Natura naprawdę potrafi nas zadziwiać. Dowodem na to jest harpia wielka, która wywodzi się z rodziny jastrzębiowatych. Osoby, które miały z nią styczność, przecierają oczy ze zdumienia, widząc jej rozmiar. Ten drapieżny ptak na co dzień żyje w lasach tropikalnych.

Harpia wielka - co warto wiedzieć?

Oszacowano, że harpia wielka jest największym i najsilniejszym ptakiem drapieżnym na świecie. Sam ten fakt robi wrażenie. Zmierzono, że długość ciała tego majestatycznego ptaka wynosi około metra, a rozpiętość skrzydeł zdarza się, że przekracza 2 metry. Najbardziej respekt i przerażenie wzbudza nie tylko rozmiar harpii wielkiej, ale jej szpony! Te, potrafią osiągać nawet ponad 12 centymetrów długości. Ile potrafi ważyć tak wielki ptak? Źródła wskazują na przedział między 4 a 9 kilogramów. Harpie Wielką spotkasz w Meksyku, Ameryce Centralnej, Ekwadorze czy w Kolumbii.

Obraz

Mówią o niej "Wielki Ptak!"

Harpia wielka stała się inspiracją dla wielu osób, dlatego niektórzy projektują nawet cosplay'e z jej wizerunkiem, dla innych zaś, przypomina ona wielkiego pokemona do złapania. Miłośnicy ornitologii próbują odkryć wszystkie tajemnice o tym niezwykłym zwierzęciu. Niezależnie, w której grupie jesteśmy, trzeba mieć świadomość, że ze względu na wyniszczanie siedlisk harpii wielkiej, w Ameryce Środkowej jest to gatunek wymierający, pod szczególną ochroną. Szacuje się, że obecnie pozostało na świecie jedynie 50 000 osobników. W Panamie od 2002 kłusownictwo jest tam surowo karane, a ptak stał się jej symbolem.

Jak wygląda jej gniazdo?

Tak wielki ptak potrzebuje odpowiedniego gniazda. Dlatego harpia wielka buduje je na wysokości ponad 40 m nad ziemią. Najczęściej w koronach drzew lasu deszczowego. W gnieździe w okresie lęgowym samica ptaka składa 1-2 jaja w gnieździe. Gody odbywają się, co 2-3 lata. I na koniec ciekawostka. Harpia wielka ma rewelacyjny wzrok! Z odległości 200 m potrafi dostrzec przedmiot nawet wielkości monety! Samce potrafią osiągać szybkość lotu do nawet 80 km/h. 

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także