PoradyLajfhakiHarpia wielka może ważyć 9 kg, a rozpiętość jej skrzydeł to nawet 2 metry!

Harpia wielka może ważyć 9 kg, a rozpiętość jej skrzydeł to nawet 2 metry!

Harpia wielka to ptak, który nie przestaje wzbudzać uwagę. To nietuzinkowe zwierzę, które wyróżnia się swoim ogromnym rozmiarem i srebrzystym namaszczeniem. Do tego stopnia fascynuje ludzi, że harpia wielka stała się inspiracją nawet do cosplay'ów! Co jeszcze warto wiedzieć o tym niezwykłym ptaku?

harpia wielka fot. getty images / imgur
harpia wielka fot. getty images / imgur

Natura naprawdę potrafi nas zadziwiać. Dowodem na to jest harpia wielka, która wywodzi się z rodziny jastrzębiowatych. Osoby, które miały z nią styczność, przecierają oczy ze zdumienia, widząc jej rozmiar. Ten drapieżny ptak na co dzień żyje w lasach tropikalnych.

Harpia wielka - co warto wiedzieć?

Oszacowano, że harpia wielka jest największym i najsilniejszym ptakiem drapieżnym na świecie. Sam ten fakt robi wrażenie. Zmierzono, że długość ciała tego majestatycznego ptaka wynosi około metra, a rozpiętość skrzydeł zdarza się, że przekracza 2 metry. Najbardziej respekt i przerażenie wzbudza nie tylko rozmiar harpii wielkiej, ale jej szpony! Te, potrafią osiągać nawet ponad 12 centymetrów długości. Ile potrafi ważyć tak wielki ptak? Źródła wskazują na przedział między 4 a 9 kilogramów. Harpie Wielką spotkasz w Meksyku, Ameryce Centralnej, Ekwadorze czy w Kolumbii.

Obraz

Mówią o niej "Wielki Ptak!"

Harpia wielka stała się inspiracją dla wielu osób, dlatego niektórzy projektują nawet cosplay'e z jej wizerunkiem, dla innych zaś, przypomina ona wielkiego pokemona do złapania. Miłośnicy ornitologii próbują odkryć wszystkie tajemnice o tym niezwykłym zwierzęciu. Niezależnie, w której grupie jesteśmy, trzeba mieć świadomość, że ze względu na wyniszczanie siedlisk harpii wielkiej, w Ameryce Środkowej jest to gatunek wymierający, pod szczególną ochroną. Szacuje się, że obecnie pozostało na świecie jedynie 50 000 osobników. W Panamie od 2002 kłusownictwo jest tam surowo karane, a ptak stał się jej symbolem.

Jak wygląda jej gniazdo?

Tak wielki ptak potrzebuje odpowiedniego gniazda. Dlatego harpia wielka buduje je na wysokości ponad 40 m nad ziemią. Najczęściej w koronach drzew lasu deszczowego. W gnieździe w okresie lęgowym samica ptaka składa 1-2 jaja w gnieździe. Gody odbywają się, co 2-3 lata. I na koniec ciekawostka. Harpia wielka ma rewelacyjny wzrok! Z odległości 200 m potrafi dostrzec przedmiot nawet wielkości monety! Samce potrafią osiągać szybkość lotu do nawet 80 km/h. 

Obraz