NewsyHawaje to światowa stolica tęczy. Nie znika ona z nieba nawet przez 7 godzin

Hawaje to światowa stolica tęczy. Nie znika ona z nieba nawet przez 7 godzin

Tęcza na Hawajach, fot. Pinterest
Tęcza na Hawajach, fot. Pinterest

02.09.2022 18:25

Chyba każdy lubi obserwować barwną tęczę. To bardzo efektowne zjawisko, które czyni krajobraz magicznym. Tęcza na Hawajach jest ponoć najpiękniejsza.

Jak dowodzi biuletyn Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego, najbardziej zjawiskowe tęcze zobaczysz tylko na Hawajach. Sprzyjają temu tamtejsze czynniki atmosferyczne, położenie geograficzne oraz ukształtowanie terenu. W końcu nie bez powodu Hawaje okrzyknięto światową stolicą tęczy. ;)

Tęcza, która stała się niebiańską ścieżką

Steven Businger to profesor meteorologii, który zajął się badaniem fenomenu tęczy na hawajskich wyspach. To piękne zjawisko można obserwować tam częściej, niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Dla mieszkańców stało się już tak powszechne, że na stałe zagościło w ich kulturze. Wierzą oni, że tęcza pełni rolę ścieżki, po której bogowie schodzą na ziemię. Dodatkowo symbolizuje pomyślność, szczęście, a także dobrobyt.

Tęcza na Hawajach, fot. Unsplash
Tęcza na Hawajach, fot. Unsplash

Dlaczego na Hawajach występują najpiękniejsze tęcze na świecie?

  • Po pierwsze na Hawajach występuje słoneczna pogoda, która urozmaicona jest opadami deszczu. Do tego dochodzą wiatry. Te 3 czynniki stanowią idealną receptę na to, aby powstała idealne tęcza.
  • Co więcej Hawaje mogą poszczycić się czystym powietrzem wolnym od kurzu oraz pyłów. Dzięki temu można obserwować na niebie spektakularne tęcze.
  • Dodatkowym czynnikiem jest samo położenie geograficzne wysp. Sprawia ono, że wieją tam ciepłe, północno-zachodnie pasaty.
  • Co ciekawe tęcze na hawajskim niebie nie znikają szybko. Latem można je obserwować nawet przez 7 godzin, a w niektóre zimowe dni nie znikają z horyzontu nawet przez ponad 8 godzin.
Tęcza na Hawajach, fot. Unsplash
Tęcza na Hawajach, fot. Unsplash

BONUS

Na świecie można zaobserwować wiele intrygujących i zapierających dech w piersiach zjawisk pogodowych. Jednym z nich są słupy słoneczne, które da się zobaczyć w Kanadzie. Te kolorowe smugi światła można zaobserwować tuż po zachodzie słońca lub na chwilę przed świtem. Powstają w momencie, kiedy kryształki lodu, znajdujące się w chmurach, opadają i odbijają światło słoneczne.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także