Hortensja nie kwitnie pomimo starań? Być może ty też popełniasz ten powszechny błąd
Kiedy hortensja nie kwitnie, to koniecznie poszukaj ku temu powodów. Przecież każdy chce, aby ten krzew w jego ogrodzie wprost olśniewał.
17.05.2023 17:45
Hortensja ogrodowa cieszy oczy swoimi okazałymi kwiatami przez całe lato. Natomiast niektóre jej odmiany potrafią pozostać w rozkwicie nawet przez miesiące jesienne. Jednak problem pojawia się wtedy, kiedy roślina odmawia kwitnienia. Dlaczego tak się dzieje?
Dlaczego hortensja ogrodowa nie kwitnie?
Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, które zaś są najbardziej narażone na przemarznięcia. Jeżeli do tego dojdzie, roślina nie wytworzy pąków. Aby krzew nie przemarzł, to koniecznie zabezpiecz go na zimę. Co więcej, jeżeli przytniesz pędy hortensji ogrodowej, to nie będzie miała gdzie zawiązać pąków. Musisz pamiętać, że tego gatunku hortensji nie przycina się wcale. Możesz jedynie usunąć jesienią zeschnięte kwiatostany. Przycinać należy tylko hortensję bukietową oraz krzewiastą. Roślina do kwitnienia potrzebuje słońca. Jeżeli zafundujesz jej zbyt dużo cienia, to cały proces wytwarzania pąków zostanie zahamowany. Znajdź dla niej właściwe miejsce w ogrodzie. Powinno być słoneczne lub półcieniste (wtedy kwiaty będą trochę mniej bujne). Hortensja preferuje gleby próchnicze, żyzne i przepuszczalne. Ich pH powinno wynosić od 4,5 do 5,5. Jeśli natomiast ziemia staje się zbyt zasadowa (ma za wysokie pH), to liście przybierają kolor żółty i automatycznie przestają się rozwijać.
Może cię również zainteresować: Tuje brązowieją? Ten oprysk zlikwiduje szkodnika, który zżera je od środka
Co powoduje, że hortensja bukietowa nie zakwita?
Ten gatunek hortensji jest raczej mało wymagający i zwykle obficie obsypuje się kwiatami. Kiedy jednak kwiatów jest jak na lekarstwo, to znak, że z rośliną dzieje się coś niedobrego. Zwykle przyczyna tkwi w niewłaściwej pielęgnacji. Musisz widzieć, że hortensja bukietowa (w przeciwieństwie do ogrodowej) zakwita na pędach tegorocznych. Dlatego tak ważne jest to, aby w marcu (przed rozwojem liści) skrócić jej pędy. Istotne jest także podlewanie. Hortensja źle znosi okresy suszy, dlatego podczas suchego i długiego lata nie zapominaj nawadniać swoich krzewów. Do prawidłowego rozwoju roślina potrzebuje też nawozu. Jednak jeśli przesadzisz z nawozem azotowym, to intensywnie będą rozwijać się tylko pędy i liście. Do kwitnienia konieczny jest potas i fosfor.
Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucać, posyp nim mrowisko. Mrówki szybko wyniosą się z ogrodu