Hotelarze zdradzili, co robią z niezużytymi przez gości kostkami mydła i żelami w buteleczkach
Mydła hotelowe nie są używane przez każdego podróżnego. Zwykle otwieramy kosmetyk, raz myjemy nim ręce i odkładamy. Co się później dzieje z niezużytymi mydłami?
06.03.2023 11:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W wielu hotelach, w łazienkach, dostępne są zestawy kosmetyków. Zwykle jest to szampon, żel do mycia ciała oraz małe mydełko zapakowane w folię lub kartonik. Wielu gości, nawet z ciekawości, rozpakowuje mydło, a potem używa go sporadycznie. Co właściciele hotele robią z takimi niewykorzystanymi do końca mydłami?
Ile ludzi nie ma dostępu do bieżącej wody?
Shawn Seipler to Amerykanin, który w 2009 roku zwrócił uwagę na duże marnotrawstwo hotelowych mydełek. To spory problem biorąc pod uwagę, że wciąż ponad 2 miliardy osób na świecie nie ma w swoich domach dostępu do bieżącej wody, a także środków higienicznych. Ten stan rzeczy jest bardzo niepokojący, gdyż brak możliwości umycia rąk naraża dzieci oraz dorosłych na wiele chorób. Zdając sobie z tego sprawę, Shawn Seipler założył organizację o nazwie Clean the World. Początkowo mieściła się ona w garażu, ale z czasem szybko się rozrosła i obecnie posiada swoje zakłady w Montrealu, Las Vegas, Orlando, a także Hongkongu.
Co się dzieje z niezużytymi kostkami mydła?
Najpierw personel sprzątający zbiera wszystkie niewykorzystane kostki mydła. Następnie gromadzi je w pojemnikach. Kiedy one są już zapełnione, to jadą w drogę do jednego z zakładów recyklingowych Clean the World. Tam pracownicy sortują mydła, a później czyszczą je i poddają sterylizacji. Wszystko po to, aby usunąć z kostek drobnoustroje. Następnie maszyny mielą mydła oraz formują w nowe kostki. Po ponownym zapakowaniu są gotowe do użytku.
Organizacja Clean the World wysyła mydła do schronisk dla bezdomnych w USA, a także krajów na świecie, gdzie jest najwięcej potrzebujących. Co więcej, współpracę z nią podjęło ponad 8 tysięcy obiektów noclegowych. I wciąż dołączają nowi chętni.
Clean the World zbiera także plastikowe buteleczki z niezużytymi do końca żelami, szamponami czy odżywkami. Resztki kosmetyków są przerabiane na płyny do czyszczenia czy mycia naczyń. Natomiast plastik jest suszony i rozdrabiany na małe płatki, które można użyć do produkcji np. wiader czy pojemników.