NewsyOto najmniejsze miasto na świecie! Ma tylko 2 ulice, ale i tak kusi turystów z całego świata

Oto najmniejsze miasto na świecie! Ma tylko 2 ulice, ale i tak kusi turystów z całego świata

Hum - najmniejsze miasto na świecie, fot. Gettyimages
Hum - najmniejsze miasto na świecie, fot. Gettyimages
22.06.2023 10:51

Liczy nie więcej niż 30 mieszkańców i oficjalnie uznano je za najmniejsze miasto na świecie. Chorwackie Hum, mimo niewielkich rozmiarów, kusi turystów zabytkową architekturą i bogatą historią.

Hum to miasto położone w środkowej Istrii, 2,5 godziny drogi od Zagrzebia, stolicy Chorwacji. Według różnych źródeł ma od kilkunastu do maksymalnie 30 mieszkańców, którzy utrzymują się głównie z rolnictwa, a także... turystyki. Przyjezdnych ściąga oczywiście sława Hum, jako najmniejszego miasta na świecie. Fakt ten odnotowano nawet w księdze rekordów Guinnessa.

Hum — najmniejsze miasto na świecie

Miasto Hum po raz pierwszy wymieniono w oficjalnych dokumentach (jako Cholm) na początku XII w. Ponieważ znajduje się na pograniczu, w swojej historii należało m.in. do Republiki Weneckiej i Cesarstwa Austriackiego. W szczytowym momencie, gdy w 1918 r. miasto zdominowała ludność pochodzenia włoskiego, liczyło ono ok. 450 mieszkańców. W granicach Chorwacji Hum znalazło się w 1991 r. Od lat liczba ludności nie przekracza w nim 30 osób. Ciekawostką jest sposób wyboru burmistrza miasta. Lokalna społeczność dokonuje go w czasie organizowanych co roku Dni Hum. W głosowaniu bierze udział 11 sędziów, którzy głosy oddają przez zrobienie nacięć na kawałku drewna. Miasto składa się z zaledwie 2 ulic, ale mieszkańcom mimo tego udaje się czerpać dochody z turystyki. Niewielkie Hum ma się bowiem czym chwalić.

Hum to najmniejsze miasto na świecie. To jego stacja kolejowa. Fot. Wikimedia Commons
Hum to najmniejsze miasto na świecie. To jego stacja kolejowa. Fot. Wikimedia Commons

Co można zobaczyć w najmniejszym mieście na świecie?

Podróż do Hum pozwala przenieść się w czasie. Miasto leży na wzgórzu i w całości jest otoczone murami wzniesionymi w średniowieczu. Dominuje tam architektura z tego samego okresu. Co można robić w najmniejszym mieście świata?

  • Turyści mogą spacerować po dwóch brukowanych uliczkach między trzema rzędami zabytkowych domów.
  • W mieście znajdują się dwa kościoły — św. Hieronima oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym drugim można podziwiać ścienne pisma głagolickie z XII w.
  • Do atrakcji turystycznych należą dzwonnica (na którą można wejść, by podziwiać widok), brama miejska oraz zabytkowa stacja kolejowa.
  • Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę, jest również Aleja Głagolicy utworzona wzdłuż drogi z Roc do Hum. Na 7-kilometrowym odcinku znajduje się 10 rzeźb z głagolicą (najstarszym pismem słowiańskim), na których przedstawiono historię Istrii, Słowacji oraz Slawonii.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także