Oto najmniejsze miasto na świecie! Ma tylko 2 ulice, ale i tak kusi turystów z całego świata
Liczy nie więcej niż 30 mieszkańców i oficjalnie uznano je za najmniejsze miasto na świecie. Chorwackie Hum, mimo niewielkich rozmiarów, kusi turystów zabytkową architekturą i bogatą historią.
Hum to miasto położone w środkowej Istrii, 2,5 godziny drogi od Zagrzebia, stolicy Chorwacji. Według różnych źródeł ma od kilkunastu do maksymalnie 30 mieszkańców, którzy utrzymują się głównie z rolnictwa, a także... turystyki. Przyjezdnych ściąga oczywiście sława Hum, jako najmniejszego miasta na świecie. Fakt ten odnotowano nawet w księdze rekordów Guinnessa.
Hum — najmniejsze miasto na świecie
Miasto Hum po raz pierwszy wymieniono w oficjalnych dokumentach (jako Cholm) na początku XII w. Ponieważ znajduje się na pograniczu, w swojej historii należało m.in. do Republiki Weneckiej i Cesarstwa Austriackiego. W szczytowym momencie, gdy w 1918 r. miasto zdominowała ludność pochodzenia włoskiego, liczyło ono ok. 450 mieszkańców. W granicach Chorwacji Hum znalazło się w 1991 r. Od lat liczba ludności nie przekracza w nim 30 osób. Ciekawostką jest sposób wyboru burmistrza miasta. Lokalna społeczność dokonuje go w czasie organizowanych co roku Dni Hum. W głosowaniu bierze udział 11 sędziów, którzy głosy oddają przez zrobienie nacięć na kawałku drewna. Miasto składa się z zaledwie 2 ulic, ale mieszkańcom mimo tego udaje się czerpać dochody z turystyki. Niewielkie Hum ma się bowiem czym chwalić.
Co można zobaczyć w najmniejszym mieście na świecie?
Podróż do Hum pozwala przenieść się w czasie. Miasto leży na wzgórzu i w całości jest otoczone murami wzniesionymi w średniowieczu. Dominuje tam architektura z tego samego okresu. Co można robić w najmniejszym mieście świata?
- Turyści mogą spacerować po dwóch brukowanych uliczkach między trzema rzędami zabytkowych domów.
- W mieście znajdują się dwa kościoły — św. Hieronima oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym drugim można podziwiać ścienne pisma głagolickie z XII w.
- Do atrakcji turystycznych należą dzwonnica (na którą można wejść, by podziwiać widok), brama miejska oraz zabytkowa stacja kolejowa.
- Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę, jest również Aleja Głagolicy utworzona wzdłuż drogi z Roc do Hum. Na 7-kilometrowym odcinku znajduje się 10 rzeźb z głagolicą (najstarszym pismem słowiańskim), na których przedstawiono historię Istrii, Słowacji oraz Slawonii.