Ile dać na chrzest w 2023 roku? Kwoty sprzed roku są już nieaktualne. Portfele zabolą
Zaproszenie na chrzest może przyprawić o niemały ból głowy. Ile włożyć do koperty w 2023 roku? Czy kupować dodatkowy prezent, a jeśli tak, to jaki? Pytania się mnożą, a w dobie wysokiej inflacji wiele osób boi się, jaka będzie odpowiedź. Podpowiadamy, ile dać na chrzest w przypadku chrzestnych, dziadków oraz dalszych krewnych.
26.04.2023 01:00
Chrzest święty to ważna uroczystość w życiu dziecka, a także jego rodziców. Najważniejszą rolę mają do odegrania rodzice chrzestni, ale zwyczajowo na uroczystość zaprasza się również bliższych i dalszych krewnych, a także przyjaciół rodziny. Każdy z gości czuje się zobowiązany, by jakoś obdarować maluszka. Podobnie jak w przypadku pierwszej komunii, również na chrzest najczęściej daje się dziś pieniądze. Sprawdziliśmy, ile wypada włożyć do koperty, by nie popełnić gafy.
Ile powinni dać na chrzest rodzice chrzestni?
Przyjęło się, że chrzestni dają maluszkowi i jego rodzicom najgrubsze koperty. To, jaka kwota powinna się w niej znaleźć, w dużym stopniu jest uzależniona od stopnia zamożności ojca i matki chrzestnej. Jeśli są to uczniowie lub studenci, nikt nie będzie oczekiwał od nich żadnych zawrotnych kwot. Podobnie będzie w przypadku osób bezrobotnych i gorzej sytuowanych. Przyjęło się, że osoby o ustabilizowanej sytuacji finansowej w 2023 roku wkładają do koperty od 500 do 1000 złotych. W przypadku osób majętnych kwoty mogą być znacznie wyższe. Zgodnie z tradycją rodzice chrzestni powinni również kupić ubranko na chrzest. Coraz częściej rodzice wolą jednak sami wybrać odpowiedni strój. Zdarza się natomiast, że chrzestni chcą kupić maluszkowi prezent. Taki podarek najlepiej omówić z rodzicami. Może potrzebny będzie wózek, a może lepszym prezentem będzie fotelik samochodowy. W przypadku droższych modeli zdarza się, że rodzice chrzestni wspólnie finansują taki zakup.
Ile dać na chrzest wnuka?
Co do zasady, od dziadków zwykle nie są oczekiwane prezenty finansowe. Jednak większość seniorów tak bardzo cieszy się z chrzcin wnuka lub wnuczki, że chce hojnie obdarować maleństwo oraz jego rodziców. Najczęściej w kopercie od babci i dziadka znajduje się ok. 500 złotych. Również w tym przypadku kwota może być o wiele niższa lub wyższa, w zależności od ich sytuacji finansowej.
Ile powinni dać na chrzest pozostali goście?
Pozostali goście nie muszą sięgać głęboko do portfeli. Ciocie, wujkowie oraz znajomi rodziny mogą włożyć w kopertę nawet 100-200 zł. Jeśli przyjęcie odbywa się w lokalu, przyjmuje się, że kwota powinna być nieco wyższa. Podobnie jak przy przyjęciach weselnych i komuniach, coraz popularniejszym wyznacznikiem tego, ile dać na chrzest, jest cena tzw. talerzyka. W 2023 roku najpopularniejszą kwotą jest 300 zł.
Co dać na chrzest poza pieniędzmi?
Prezenty rzeczowe są obecnie raczej dodatkiem do prezentu niż prezentem samym w sobie. W związku z tym na chrzest raczej nie kupuje się zabawek. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy rodzice wyraźnie dadzą do zrozumienia, że są one mile widziane. W przeciwnym razie poza kopertą można kupić okolicznościową kartkę oraz coś, co będzie dla maluszka pamiątką na wiele lat.
Do najpopularniejszych prezentów tego typu należą:
- różaniec,
- Biblia dla dzieci z obrazkami,
- łańcuszek z medalikiem,
- szkatułka na pierwszy ząbek,
- ramka na odcisk stópki,
- personalizowana metryczka chrztu świętego,
- personalizowany album na zdjęcia.