PoradyIle i kiedy należy dać napiwku w hotelu? Niepisane zasady w Polsce i zagranicą

Ile i kiedy należy dać napiwku w hotelu? Niepisane zasady w Polsce i zagranicą

Ile i kiedy należy dać napiwku w hotelu? Niepisane zasady w Polsce i zagranicą
Manuel

11.11.2022 16:46, aktual.: 11.11.2022 19:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ile i kiedy należy dać napiwku w hotelu? To pytanie przed którym większość z nas staje, kiedy jedziemy gdzieś na wakacje. W tym tekście wyjaśnimy Ci dokładnie w jakiej sytuacji i gdzie dawać napiwek. A dodatkowo: gdzie i kiedy tego wręcz nie powinieneś robić.

Ile i kiedy należy dać napiwku w hotelu - podstawowe reguły

Jeśli chodzi o dawanie napiwków, to we wszystkich miejscach, w których są one mile widziane, jest to zazwyczaj suma w granicy od 5% do 10%. Choć są i tacy, którzy uważają, że powinno się raczej przyjmować przedział 5%-15%. Wielu znawców savoir vivre'u przyjmuje przy tym, że wysokość napiwku powinna zależeć od jednej z dwóch rzeczy. Albo od wysokości rachunku  -czym wyższy, tym wyższy procentowo napiwek. Albo od nakładu pracy i czasu, jaki obsłużenie nas kogoś kosztowało.

freepik
freepik

Komu z hotelowej obsługi należy/można dać napiwek?

Praktycznie każdemu z hotelowej obsługi możesz dać napiwek. W przypadku kelnerów jest to wspomniane 5%-10% (lub 5%-15%). Jeśli chodzi o resztę obsługi są to już zazwyczaj symboliczne sumy. W Polsce najczęściej daje się 5 zł lub 10 zł. Zagranicą zwykle daje się 1-dolarowy banknot. Z 1 Euro jest ten problem, że jest to moneta, a więc obsłudze może być ją trudniej wymienić poza Unią Europejską. Ale mimo to możesz dać to 1 Euro. Niektórzy nieco wyższy napiwek dają osobie w rejestracji, która przydziela Ci pokój. Chyba nie trzeba wyjaśniać dlaczego.

Czy trzeba dać napiwek? Co jeśli tego nie zrobię?

Napiwek nie jest obowiązkiem w żadnym przypadku. W żadnym obiekcie obsługa nie ma prawa się od nas niego domagać. Napiwek jest wyłącznie sprawą naszej dobrej woli. Przy tym warto jednak pamiętać, że są kraje, w których napiwek jest tak powszechnie przyjętym zwyczajem, że wręcz nie wypada go nie dać. Gdy będziesz w krajach takich jak np. Tunezja, Egipt czy Turcja niewielkie napiwki dla prawie każdego są normą. Tak po prostu się przyjęło. Po części jest to kwestia ich kultury. Ale też tego, że jako turyści zepsuliśmy nieco obsługę hotelową w tych krajach. Warto też wiedzieć, że są kraje, w których próba dania napiwku jest uważana za nieco obraźliwą.

freepik
freepik

W tych krajach nigdy nie dawaj napiwku w hotelach, ani gdziekolwiek indziej

Jeśli kiedykolwiek przyjdzie Ci odwiedzić Koreę Południową, Japonię, Chiny, Izrael, Singapur czy Szwajcarię, to możesz spotkać się z tym, że obsługa odmówi przyjęcia napiwku. Co więcej, może to zostać uznane za obraźliwe. Tak po prostu wynika z kultury tych krajów. Oczywiście może Ci się też zdarzyć, że obsługa hotelu nawet w jednym z tych krajów przyjmie napiwek, ale raczej powinieneś tego unikać, jeśli nie zostało Ci to zasugerowane.

A tutaj przeczytasz o hotelowych trickach, które przydają się na podróż.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także