PoradyIle pasty wystarczy do umycia zębów? Odpowiedź Cię zaskoczy

Ile pasty wystarczy do umycia zębów? Odpowiedź Cię zaskoczy

Ile pasty wystarczy do umycia zębów? Odpowiedź Cię zaskoczy
Manuel

26.07.2022 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To, że należy myć żeby wie każdy, ale właściwie ile pasty wystarczy do umycia zębów? Czy można jej użyć za dużo i czy niesie to jakieś negatywne konsekwencje? Ten artykuł odpowie Ci na wszystkie kluczowe pytanie, których pewnie nigdy sobie nie zadałeś, choć są ważne.

Ile pasty wystarczy do umycia zębów? Co ma znaczenie, a co nie?

Ilość pasty, którą należy nałożyć na szczoteczkę do zębów może się różnić w zależności od rodzaju pasty, której używasz, Twojego wieku, tego czy płuczesz zęby po szczotkowaniu i Twoich osobistych preferencji. Nie ma znaczenia, czy używasz tradycyjnej szczoteczki do zębów, czy takiej z obrotową główką lub wibracjami sonicznymi. Także rozmiar włosia lub rodzaj szczoteczki nie ma wpływu na to, ile pasty do zębów powinieneś użyć.

Za to ma znaczenie, czy Twoja pasta do zębów jest z fluorem czy bez fluoru. Fluor potrzebuje czasu, aby wniknąć w zęby i zapewnić im zdrowe korzyści, ale połknięcie zbyt dużej ilości fluoru może być problemem dla małych dzieci. Ważne jest, abyś mył zęby dwa razy dziennie i przestrzegał zdrowych nawyków higieny jamy ustnej.

freepik
freepik

Jakiej ilości pasty do zębów należy użyć w przypadku osoby dorosłej?

Jeśli pokrywasz włosie szczoteczki do zębów od końca do końca wstęgą pasty, to nieświadomie popełniasz błąd (który mocno sugerują nam niestety reklamy telewizyjne). Większość dentystów zaleca stosowanie ilości pasty wielkości ziarnka grochu przy każdym szczotkowaniu, niezależnie od tego, czy używasz pasty z fluorem, czy bez. Jeśli wolisz smak i odczucie większej ilości pasty podczas szczotkowania, nie krępuj się - nie ma policjanta nadzorującego szczotkowanie zębów. Choć będzie to pop prostu marnotrawstwo. I ważne jest, żeby nie zgapiły tego od Ciebie Twoje małe dzieci, bo im nadmierna ilość fluoru może zaszkodzić.

Jakiej ilości pasty do zębów należy użyć w przypadku dziecka?

Dzieci w wieku 6 lat i młodsze powinny używać jeszcze mniej pasty niż dorośli. Mniej więcej wielkości ziarnka ryżu. Ale jeśli są starsze, to ilość zbliżona do ilość używanej przez dorosłych będzie jak najbardziej OK. Małe dzieci trudniej kontrolują swój odruch połykania i mogą przypadkowo połknąć pastę do zębów. Jeśli dzieci spożywają zbyt dużo pasty z fluorem przez dłuższy czas, mogą pojawić się u nich plamy na zębach lub uszkodzić szkliwo. Chociaż jest to uleczalne, używanie odpowiedniej ilości pasty do zębów i nie połykanie jej uchroni Twoje dzieci przed tym problemem.

A tutaj przeczytasz o przydatnych trickach dla rodziców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także