Newsy11 inteligentnych ubrań, które dbają o zdrowie właściciela. Są jak z filmów science fiction

11 inteligentnych ubrań, które dbają o zdrowie właściciela. Są jak z filmów science fiction

11 inteligentnych ubrań, które dbają o zdrowie właściciela. Są jak z filmów science fiction
Katarzyna
17.01.2020 10:10, aktualizacja: 17.01.2020 12:07

Ależ ten świat się zmienia! Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia było, że będziemy mogli robić zakupy przez internet, a dziś taka opcja opowiada coraz większej ilości ludzi! Technologia rozwija się tak szybko, że czasami ciężko za nią nadążyć. Nic więc dziwnego, że projektanci ubrań także chcą aby ich produkty były innowacyjne i decydują się na stworzenie rzeczy, które do niedawna istniały tylko w filmach i książkach science fiction.

#1 Kombinezon zrobiony z probiotyków

https://instagram.com/rosiebrdhd
https://instagram.com/rosiebrdhd

Młoda projektantka, Rosie Broadhead, współpracowała z naukowcami z University of Gent i stworzyła nowy materiał! Jej kombinezon wykonany jest z naturalnych materiałów opartych na bakteriach probiotycznych. Kiedy ludzkie ciało zaczyna się pocić, bakterie aktywują się i zabijają wszelkie nieprzyjemne zapachy.

#2 Inteligentny biustonosz sportowy ze sztuczną inteligencją

https://instagram.com/supa.ai
https://instagram.com/supa.ai

Biustonosz sportowy Supa jest wyposażony w moduł sztucznej inteligencji. Po podłączeniu go z aplikacją mobilną, bielizna śledzi tętno, mierzy pomiar promieni słonecznych oraz sprawdza aktywność fizyczną podczas treningu.

#3 Podeszwa, którą zakładasz bezpośrednio na stopę

https://instagram.com/linkflipshoe
https://instagram.com/linkflipshoe

Firma Link stworzyła koncepcję ultralekkich butów, które są tak naprawdę samą podeszwą którą należy przymocować do stopy. Jest to możliwe dzięki specjalnie zawiniętym bokom. Zgodnie z ideą projektantów, buty powinny być wygodne jak trampki i lekkie jak kapcie.

#4 Rajstopy które mogą przetrwać 50 lat

https://instagram.com/sheertex
https://instagram.com/sheertex

Założycielka firmy Sheerly Genius, Katherine Homuth, twierdzi, że rajstopy, które produkuje jej marka, są praktycznie niezniszczalne. Wszystko to dzięki ich unikalnej technologii: rajstopy wykonane są z włókna używanego do produkcji kamizelek kuloodpornych i sprzętu wspinaczkowego.

#5 Kurtka, która zmienia kolor pod wpływem światła

https://instagram.com/vollebak
https://instagram.com/vollebak

Firma o nazwie Vollebak produkuje ubrania wyłącznie dla mężczyzn. Jednym z najpopularniejszych produktów firmy jest kurtka, którą można ładować z dowolnego źródła światła. Fluorescencyjna powierzchnia pochłania światło i świeci w ciemności. Taka kurtka z pewnością przypadnie do gustu osobom, które uprawiają sporty w godzinach wieczornych lub w nocy i chcą być dobrze widoczne np. przez nadjeżdżające samochody.

#6 Ubrania, które zmieniają kolor w zależności od Twojego humoru

https://facebook.com
https://facebook.com

Firma o nazwie The Unseen, pochodząca z Londynu, tworzy eksperymentalną odzież m.in. kurtki, torebki oraz plecaki, które są wykonane z zaawansowanych technologicznie materiałów, zmieniających kolor w zależności od temperatury ciała właściciela. Temperatura zaś częściowo odpowiada za nasz nastrój.

#7 Ubrania, które pozwolą Ci na słuchanie muzyki przez skórę!

https://instagram.com/cutecircuit
https://instagram.com/cutecircuit

Soundshirt ma 16 mikro-siłowników, które przekształcają dźwięki na wrażenia dotykowe. Dlatego więc jeśli jesteś na koncercie, możesz poczuć dźwięki skrzypiec np. na swoich rękach, zaś perkusję pod swoimi palcami. Ten wynalazek został stworzony dla osób niesłyszących, aby pomóc im "usłyszeć" muzykę za pomocą skóry.

#8 Skarpetki dla osób cierpiących na cukrzycę

https://instagram.com/sirencare
https://instagram.com/sirencare

Firma tekstylna Siren ogłosiła produkcję skarpetek dla osób z cukrzycą typu 1. Jednym z najpoważniejszych powikłań choroby jest stopa cukrzycowa, która powoduje pojawienie się wrzodów, mogących prowadzić do amputacji kończyny. Wbudowany czujnik mierzy temperaturę skóry diagnozuje wczesne objawy stanu zapalnego, których nie można zobaczyć gołym okiem.

#9 Strój kąpielowy, który sprawi, że nie dostaniesz poparzeń słonecznych

https://spinali-design.com
https://spinali-design.com

Stroje kąpielowe Spinali Design sprawią, że żadna z kobiet już nigdy nie dozna poparzenia słonecznego. Bikini ma wbudowany czujnik, który przesyła informacje o temperaturze ciała i aktywności UV do smartfona. Przed założeniem stroju kąpielowego należy wprowadzić do aplikacji informację na temat kremu z filrem oraz typie skóry. Inteligentny czujnik po określonym czasie wyśle informację na temat ponownego zaaplikowania kremu lub schowaniu się do cienia.

#10 Ubrania, które mogą zostać bezpośrednio naniesione na skórę człowieka

https://youtube.com
https://youtube.com

Naukowcy z Londynu stworzyli mieszaninę polimerów, które można nakładać na skórę. Po wyschnięciu ubrania są wygodne i przypominają filc. Ludzie, którzy mieli szczęście wypróbować prototypy tych ubrań, twierdzą, że można je ściągać jak zwykłe ubrana, zaś sam materiał jest trwalszy.

#11 Trampki z wentylacją bakteriologiczną

https://puma-catchup.com
https://puma-catchup.com

Puma wraz z Massachusetts Institute of Technology stworzyła buty, w których wentylacja jest kontrolowana przez specjalne bakterie. Mikroorganizmy znajdują w specjalnych miejscach i zjadają materiał, z którego wykonane są trampki. Kiedy stopa zaczyna się pocić, bakterie aktywują się i jedzą to, co jest wokół nich, tworząc przestrzeń dla wentylacji stopy!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także