19 intrygujących ciekawostek, które sprawią, że staniesz się gwiazdą w każdym towarzystwie
Na naukę oraz pogłębianie wiedzy nigdy nie jest za późno. Poznaj intrygujące ciekawostki o świecie i zabłyśnij w towarzystwie.
1. Pieprz na wagę złota
Pieprz w średniowieczu uchodził za dobro luksusowe i płacono za niego czystym złotem. Osoby, które nie było stać na zakup tej przyprawy, stosowały, jako zamiennik, kolendrę, która była wówczas nazywana polskim pieprzem.
2. Zakupione paski
Designerzy Adidasa nie wymyślili słynnego logo z trzema paskami. Zostało ono zakupiony od fińskiej firmy produkującej obuwie sportowe (Karhu). Transakcja opiewała na równowartość 1600 EUR (ponad 7 tys. PLN) oraz butelkę whisky.
3. Samiec rodzi młode
Koniki morskie rodzi samiec. Samica składa jedynie niezapłodnione jaja w fałdzie brzucha swojego wybranka. Samiec je zapładnia i przez kilkanaście tygodni sprawuje nad mini opiekę. Jednorazowo może urodzić się do 2 tys. małych koników morskich, które po przyjściu na świat muszą sobie radzić same.
4. Mrówki na wszy
Ponad 200 gatunków ptaków (m.in. kacyk północny, kardynał szkarłatny, indyki północnoamerykańskie) opanowało ciekawą metodę zwalczania szkodników. Łapią mrówki i pocierają nimi pióra. Owady uwalniają kwas mrówkowy, który odstrasza m.in. wszy.
5. Hakerski wyczyn
W 1999 roku pewna grupa hakerów odkryła, że bardzo prosto mogą wejść na dowolne konta poczty elektronicznej Hotmail. Wystarczyło tylko wpisać jako hasło słowo eh.
6. Aerobik dla kosmonautów
Aerobik narodził się w USA pod koniec lat 60. XX wieku. Powstał z myślą o przyszłych kosmonautach. Trening miał pobudzać pracę układu krążenia, zwiększyć wydolność płuc i oczywiście poprawić kondycję przyszłych zdobywców kosmosu. Natomiast już w latach 80. XX wieku aerobik stał się jedną z bardziej popularnych form ćwiczeń grupowych.
7. Z woli Boga
Horace Burgess to Amerykanin, który twierdził, że Bóg nakazał mu zbudowanie największego na świecie domku na drzewie. Prace rozpoczął w 1993 roku. Budowa, prawie 30 metrowego obiektu, zajęła mu 12 lat. Niestety w 2019 roku domek spłonął. Ogień strawił go w 15 minut.
8. Koreański alfabet
Alfabet koreański został stworzony sztucznie. Wynalazł go w XV wieku władca Korei - Sejong Wielki. Składa się z 24 znaków (10 samogłosek i 14 spółgłosek). Wszystko dlatego, że jego poddani mieli ogromne trudności z nauczeniem się alfabetu chińskiego.
9. Czarownice nie poszły na stos
Podczas słynnych procesów czarownic w Salem (XVII wiek), oskarżone kobiety (ok. 2000) w rzeczywistości wcale nie zostały spalone na stosie. Niektóre z nich powieszono, a inne osadzono w więzieniu.
10. Niezwykłe zdolności
Leonardo da Vinci posiadał niezwykłe umiejętności. Był w stanie pisać jedną ręką, a drugą malować. To wszystko w jednym czasie.
11. Pociąg do wiedzy
Szacuje się, że przeciętny czterolatek zadaje każdego dnia ponad 400 pytań.
12. Arbuzy idą pod głowę
John Alwood z Australii zapisał się w księdze rekordów Guinnessa dość nietypowym wyczynem. W ciągu minuty rozbił głową 47 arbuzów. Jego osiągnięcie sprawiło, że zyskał miano człowieka-dzięcioła.
13. Gwiazdy na fladze
Na fladze Brazylii znajduje się 27 gwiazd. Odpowiadają one układowi gwiazd na niebie, jaki obserwowano 15 listopada 1889 roku o godzinie 20:30 nad Rio de Janeiro. Wówczas Brazylia stała się republiką.
14. Diabelskie widelce
Widelce już w XI wieku zaczęły bić rekordy popularności w miastach włoskich (Florencja, Wenecja, Piza). Wszystko za sprawą tego, że makaron było znacznie poręczniej jeść widelcami niż, używanymi do tego celu, patyczkami wykonywanymi z drewna. Wielu duchowych nie aprobowała tych sztućców. Księża widzieli w nich diabelskie widły i uważali, że człowiek został stworzony do tego, aby jeść rękoma.
15. Odratowane żubry
Ostatni żyjący na wolności, w Puszczy Białowieskiej, żubr padł ofiarą kłusowników w 1919 roku. Wówczas naukowcy podjęli decyzję o odratowaniu gatunku. Stało się to możliwe dzięki żubrom, które zamieszkiwały ogrody zoologiczne.
16. Madagaskar polską kolonią
W latach 30. XX wieku Polska zaczęła snuć marzenia o koloniach zamorskich. Polski rząd obrał sobie za cel Madagaskar, który chciał odkupić od Francji. Wyspa miała stać się miejscem zesłania Żydów, a także źródłem taniej siły roboczej oraz surowców. Ostatecznie z tych ambitnych planów nic nie wyszło.
17. Apaszki z historią
Apaszka to stylowy dodatek do każdego kobiecego stroju. Słowo to pochodzi od nieużywanego już, francuskiego wyrazu apasz, który oznaczał "bandytę, nożownika, przestępcę".
18. Zatruwanie alkoholu
W latach 20. XX wieku w USA panowała prohibicja. Alkohol przemysłowy był regularnie wykradany przez bimbrowników. W 1926 roku rząd zdecydował, aby do napojów wyskokowych dodawać substancje trujące: formaldehyd, chloroform, alkohol metylowy. W efekcie odnotowano nagły wzrost liczby zgonów oraz zatruć. Dopiero po zniesieniu prohibicji (grudzień 1933 rok) zaprzestano zaprawiać alkohol szkodliwymi substancjami.
19. Herbata w czołgu
Od 1945 roku każdy brytyjski czołg został wyposażony w zestaw do parzenia herbaty. Aby zagotować wodę, załoga nie musiała opuszczać maszyny.
BONUS
Chyba każdy słyszał okupacyjną piosenkę Siekiera, motyka. Szczególnie interesujący jest poniższy fragment:
Siekiera, motyka, bimber, alasz
Przegra wojnę głupi malarz
Zapewne zastanawiasz się czym był alasz. To likier kminkowy, który doprawia się anyżem, gorzkimi migdałami, skórką pomarańczową i korzeniem dzięgla. Ma ok. 30-40% alkoholu.
Która ciekawostka wydała Ci się najbardziej fascynująca?