Newsy19 intrygujących ciekawostek, które sprawią, że staniesz się gwiazdą w każdym towarzystwie

19 intrygujących ciekawostek, które sprawią, że staniesz się gwiazdą w każdym towarzystwie

19 intrygujących ciekawostek, które sprawią, że staniesz się gwiazdą w każdym towarzystwie

03.06.2021 16:32

Na naukę oraz pogłębianie wiedzy nigdy nie jest za późno. Poznaj intrygujące ciekawostki o świecie i zabłyśnij w towarzystwie.

1. Pieprz na wagę złota

Pieprz w średniowieczu uchodził za dobro luksusowe i płacono za niego czystym złotem. Osoby, które nie było stać na zakup tej przyprawy, stosowały, jako zamiennik, kolendrę, która była wówczas nazywana polskim pieprzem.

formatoriginal/freepik
formatoriginal/freepik

2. Zakupione paski

Designerzy Adidasa nie wymyślili słynnego logo z trzema paskami. Zostało ono zakupiony od fińskiej firmy produkującej obuwie sportowe (Karhu). Transakcja opiewała na równowartość 1600 EUR (ponad 7 tys. PLN) oraz butelkę whisky.

pinterest
pinterest

3. Samiec rodzi młode

Koniki morskie rodzi samiec. Samica składa jedynie niezapłodnione jaja w fałdzie brzucha swojego wybranka. Samiec je zapładnia i przez kilkanaście tygodni sprawuje nad mini opiekę. Jednorazowo może urodzić się do 2 tys. małych koników morskich, które po przyjściu na świat muszą sobie radzić same.

alexvog/freepik
alexvog/freepik

4. Mrówki na wszy

Ponad 200 gatunków ptaków (m.in. kacyk północny, kardynał szkarłatny, indyki północnoamerykańskie) opanowało ciekawą metodę zwalczania szkodników. Łapią mrówki i pocierają nimi pióra. Owady uwalniają kwas mrówkowy, który odstrasza m.in. wszy.

Laura Gooch/wikimediacommons
Laura Gooch/wikimediacommons

5. Hakerski wyczyn

W 1999 roku pewna grupa hakerów odkryła, że bardzo prosto mogą wejść na dowolne konta poczty elektronicznej ​​Hotmail. Wystarczyło tylko wpisać jako hasło słowo eh.

chinnarach/freepik
chinnarach/freepik

6. Aerobik dla kosmonautów

Aerobik narodził się w USA pod koniec lat 60. XX wieku. Powstał z myślą o przyszłych kosmonautach. Trening miał pobudzać pracę układu krążenia, zwiększyć wydolność płuc i oczywiście poprawić kondycję przyszłych zdobywców kosmosu. Natomiast już w latach 80. XX wieku aerobik stał się jedną z bardziej popularnych form ćwiczeń grupowych.

master1305/freepik
master1305/freepik

7. Z woli Boga

Horace Burgess to Amerykanin, który twierdził, że Bóg nakazał mu zbudowanie największego na świecie domku na drzewie. Prace rozpoczął w 1993 roku. Budowa, prawie 30 metrowego obiektu, zajęła mu 12 lat. Niestety w 2019 roku domek spłonął. Ogień strawił go w 15 minut.

pinterest
pinterest

8. Koreański alfabet

Alfabet koreański został stworzony sztucznie. Wynalazł go w XV wieku władca Korei -  Sejong Wielki. Składa się z 24 znaków (10 samogłosek i 14 spółgłosek). Wszystko dlatego, że jego poddani mieli ogromne trudności z nauczeniem się alfabetu chińskiego.

pinterest
pinterest

9. Czarownice nie poszły na stos

Podczas słynnych procesów czarownic w Salem (XVII wiek), oskarżone kobiety (ok. 2000) w rzeczywistości wcale nie zostały spalone na stosie. Niektóre z nich powieszono, a inne osadzono w więzieniu.

pinterest
pinterest

10. Niezwykłe zdolności

Leonardo da Vinci posiadał niezwykłe umiejętności. Był w stanie pisać jedną ręką, a drugą malować. To wszystko w jednym czasie.

pinterest
pinterest

11. Pociąg do wiedzy

Szacuje się, że przeciętny czterolatek zadaje każdego dnia ponad 400 pytań.

pressfoto/freepik
pressfoto/freepik

12. Arbuzy idą pod głowę

John Alwood z Australii zapisał się w księdze rekordów Guinnessa dość nietypowym wyczynem. W ciągu minuty rozbił głową 47 arbuzów. Jego osiągnięcie sprawiło, że zyskał miano człowieka-dzięcioła.

poringdown/freepik
poringdown/freepik

13. Gwiazdy na fladze

Na fladze Brazylii znajduje się 27 gwiazd. Odpowiadają one układowi gwiazd na niebie, jaki obserwowano 15 listopada 1889 roku o godzinie 20:30 nad Rio de Janeiro. Wówczas Brazylia stała się republiką.

www.slon.pics/freepik
www.slon.pics/freepik

14. Diabelskie widelce

Widelce już w XI wieku zaczęły bić rekordy popularności w miastach włoskich (Florencja, Wenecja, Piza). Wszystko za sprawą tego, że makaron było znacznie poręczniej jeść widelcami niż, używanymi do tego celu, patyczkami wykonywanymi z drewna. Wielu duchowych nie aprobowała tych sztućców. Księża widzieli w nich diabelskie widły i uważali, że człowiek został stworzony do tego, aby jeść rękoma.

jcomp/freepik
jcomp/freepik

15. Odratowane żubry

Ostatni żyjący na wolności, w Puszczy Białowieskiej, żubr padł ofiarą kłusowników w 1919 roku. Wówczas naukowcy podjęli decyzję o odratowaniu gatunku. Stało się to możliwe dzięki żubrom, które zamieszkiwały ogrody zoologiczne.

wildmedia/freepik
wildmedia/freepik

16. Madagaskar polską kolonią

W latach 30. XX wieku Polska zaczęła snuć marzenia o koloniach zamorskich. Polski rząd obrał sobie za cel Madagaskar, który chciał odkupić od Francji. Wyspa miała stać się miejscem zesłania Żydów, a także źródłem taniej siły roboczej oraz surowców. Ostatecznie z tych ambitnych planów nic nie wyszło.

user34371097/freepik
user34371097/freepik

17. Apaszki z historią

Apaszka to stylowy dodatek do każdego kobiecego stroju. Słowo to pochodzi od nieużywanego już, francuskiego wyrazu apasz, który oznaczał "bandytę, nożownika, przestępcę".

user6371421/freepik
user6371421/freepik

18. Zatruwanie alkoholu

W latach 20. XX wieku w USA panowała prohibicja. Alkohol przemysłowy był regularnie wykradany przez bimbrowników. W 1926 roku rząd zdecydował, aby do napojów wyskokowych dodawać substancje trujące: formaldehyd, chloroform, alkohol metylowy. W efekcie odnotowano nagły wzrost liczby zgonów oraz zatruć. Dopiero po zniesieniu prohibicji (grudzień 1933 rok) zaprzestano zaprawiać alkohol szkodliwymi substancjami.

pinterest
pinterest

19. Herbata w czołgu

Od 1945 roku każdy brytyjski czołg został wyposażony w zestaw do parzenia herbaty. Aby zagotować wodę, załoga nie musiała opuszczać maszyny.

davit85/freepik
davit85/freepik

BONUS

Chyba każdy słyszał okupacyjną piosenkę Siekiera, motyka. Szczególnie interesujący jest poniższy fragment:

Siekiera, motyka, bimber, alasz

Przegra wojnę głupi malarz

Zapewne zastanawiasz się czym był alasz. To likier kminkowy, który doprawia się anyżem, gorzkimi migdałami, skórką pomarańczową i korzeniem dzięgla. Ma ok. 30-40% alkoholu.

Która ciekawostka wydała Ci się najbardziej fascynująca?

13 tajemnic pałacu Buckingham. Oto, co kryje się za ogromnymi bramami królewskiej rezydencji

genialne
genialne

Triki z wykorzystaniem alkoholu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także