NewsyTak się mieszka w krainie ognia i lodu. 15 fascynujących faktów z życia Islandczyków

Tak się mieszka w krainie ognia i lodu. 15 fascynujących faktów z życia Islandczyków

Islandia nazywana jest krainą ognia i lodu. I nic dziwnego, gdyż na wyspie znajduje się 130 wulkanów (30 aktywnych), a 10% jej powierzchni pokrywają lodowce. Poznaj fakty w życia mieszkańców tego kraju.

Tak się mieszka w krainie ognia i lodu. 15 fascynujących faktów z życia Islandczyków

19.10.2021 | aktual.: 19.10.2021 17:40

1. Jedynym rodzimym ssakiem Islandii jest lis polarny

Pozostałe zwierzęta zostały sprowadzone przez pierwszych osadników. Wyspa została zasiedlona dopiero w 874 roku przez wikingów.

rangifer2014/reddit
rangifer2014/reddit

2. Islandzkie rodziny mają różne nazwiska

Na Islandii nazwiska nie pełnią takiej samej funkcji jak w Polsce. Nowonarodzone dziecko otrzymuje dwa imiona oraz dziedziczy imię rodzica z odpowiednim przyrostkiem: -sson ( syn) bądź -dóttir (córka). Co ciekawe Islandczycy zwracają się do siebie po imieniu. Nawet w oficjalnych sytuacjach.

freepik
freepik

3. W Reykjavíku działa Islandzka Szkoła Elfów

Niektórzy Islandczycy wierzą w istnienie elfów. W szkole Álfaskólinn można dokładnie poznać islandzkie legendy oraz folklor, a także 13 typów rodzimych elfów. W całym kraju popularne są małe domki, które mają przypominać o obecności elfów.

pinterest
pinterest

4. Kobieta prezydentem

Vigdís Finnbogadóttir to pierwsza na świecie kobieta sprawująca urząd prezydenta, która została wybrana w demokratycznych wyborach. Swoje stanowisko piastowała w latach 1980–1996.

pinterest
pinterest

5. Aplikacja rozpozna stopień pokrewieństwa

ÍslendingaApp to aplikacja, która poinformuje czy osoba, z którą akurat się umawia mieszkaniec Islandii, nie jest przypadkiem jego krewną. Populacja wyspy nie jest duża (ponad 350 tys.) i dlatego prawdopodobieństwo spotkania swojego dalekiego kuzyna jest całkiem spore. Aplikacja działa w oparciu o Íslendingabók, czyli bazę zawierającą informację o wszystkich Islandczykach zamieszkujących kraj (od momentu przybycia pierwszych osadników).

SadEngineerStudios/youtube
SadEngineerStudios/youtube

6. Islandia to miejsce, gdzie można nurkować między dwiema płytami tektonicznymi

Szczelina Silfra oddziela od siebie dwie płyty tektoniczne (północnoamerykańską i euroazjatycką). Znajduje się w Parku Narodowym Thingvellir i wypełnia ją zimna woda spływająca wprost z lodowca.

pinterest
pinterest

7. Islandzkie mamy pozwalają dzieciom na drzemkę na mrozie

Podobnie robią kobiety we wszystkich krajach skandynawskich. O korzyściach płynących z tego procederu już pisaliśmy.

Skandynawskie mamy pozwalają dzieciom spać na mrozie. Mądre hartowanie to same korzyści

genialne
genialne

8. 1 marca obchodzony jest Dzień Piwa

W 1915 roku na Islandii wprowadzono prohibicję. 1 marca 1989 roku zniesiono zakaz sprzedaży piwa. Od tej pory każdego roku właśnie 1 marca organizowane są festiwale związane z browarnictwem. Najsłynniejszym islandzki piwem jest Polar Beer (ma 4,7 % alkoholu).

pinterest
pinterest

9. Reykjavík to najbardziej wysunięta na północ stolica na świecie

Natomiast najbardziej wysuniętym na północ miastem na wyspie jest Siglufjörður. Zamieszkuje je niewiele ponad 1000 osób i stanowi ważny ośrodek połowu śledzi.

vichie81/freepik
vichie81/freepik

10. W mieście Akureyri czerwone koło w sygnalizacji świetlnej zastąpiło serce

pinterest
pinterest

11. Na wyspie Heimaey (południowe wybrzeże Islandii) można zobaczyć skałę w kształcie słonia

Gigantyczny ssak wynurzający się z oceanu powstał na skutek erozji.

Diego Delso/wikimediacommons
Diego Delso/wikimediacommons

12. Islandczycy uwielbiają obdarowywać się książkami

Jólabókaflóðið to zwyczaj wręczania sobie książek podczas Wigilii. Już parę miesięcy przed świętami Islandzkie Stowarzyszenie Wydawnictw promuje książki publikowane w Islandii w danym roku. Można więc przebierać w tytułach i wybrać niejedną pozycję na prezent.

freepik
freepik

13. Imiona wybierane z listy

Kiedy na świat przychodzi nowe dziecko, rodzice imię dla niego wybierają ze specjalnej listy, która jest zatwierdzona administracyjnie. Znajduje się na niej ok. 1800 imion dla każdej płci. Jeśli danego imienia nie ma na liście, rodzice muszą przesłać swoją propozycję do komitetu ds. nadawania imion (Mannanafnanefnd). Ta instytucja zatwierdza bądź odrzuca nowe imię. Cała procedura ma na celu ochronę rodzimego języka. W zeszłym roku odrzucono imię Lúsifer (Lucyfer). Dopuszczone zostały imiona River, Hafalda, Ullur, Hrafnsunna.

jarmoluk/pixabay
jarmoluk/pixabay

14. Zakaz posiadania psów

W XX wieku w Reykjavíku osiedliło się dużo mieszkańców wsi. Uważali oni, że psy nie będą się dobrze czuły w mieście, gdyż są zwierzętami gospodarskimi. W związku z tym wprowadzano zakaz posiadania czworonogów w stolicy Islandii. Całkowicie zniesiono go dopiero w 2006 roku. Obecnie właściciele psów muszą przestrzegać wielu zasad. Zwierzęta powinny być przebadane, zarejestrowane oraz posiadać wszczepiony chip. Dodatkowo jeśli ktoś chce posiadać psa w bloku, to musi otrzymać pisemne pozwolenie od wszystkich sąsiadów.

freepik
freepik

15. Kolory islandzkiej flagi nawiązują do krajobrazu

Flaga Islandii to niebieski prostokąt z dwoma nałożonymi na siebie krzyżami. Kolor niebieski symbolizuje góry, biały to pokrywający je śnieg, a czerwony odnosi się do ognia wydobywającego się z wnętrza wulkanów.

lunopark/freepik
lunopark/freepik

Która ciekawostka najbardziej Cię zaintrygowała?

Rzeszów poza utartym szlakiem. 7 atrakcji, które zaskoczą nawet wymagających podróżników

genialne
genialne