PoradyTymi sposobami ochronisz siebie i dziecko przed kleszczami! Unikniesz ukąszeń

Tymi sposobami ochronisz siebie i dziecko przed kleszczami! Unikniesz ukąszeń

Tymi sposobami ochronisz siebie i dziecko przed kleszczami! Unikniesz ukąszeń
Manuel

10.06.2022 20:07, aktual.: 13.06.2022 10:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kleszcze są bardzo małymi stawonogami-pasożytami, które są przystosowane do skrytego życia i unikania wykrycia przez swojego żywiciela. Ponieważ nie możesz liczyć na to, że poczujesz, jak pełzają po Tobie, warto wiedzieć, jak chronić się przed kleszczami.

Kogo nie atakują kleszcze?

freepik
freepik

Jak w przypadku każdego żywego organizmu kleszcze mają swoje preferencje i są rzeczy, które je odstraszają. Liczne badania wykazały, że kleszcze preferują ludzi z grupą krwi A, a najmniej chętnie pasożytują na osoba z grupą krwi B. Ponadto jest kilka zasadniczych czynników, które je przyciąga - kleszcze zwabi w naszą stronę zapach potu, wykryte gwałtowne ruchy w powietrzu, a także ciepło. Warto także dodać, że przyciągają je wszelkie perfumy, ale już np. zapach czosnku je odstrasza.

Co zabija kleszcze?

bgenter3 / reddit
bgenter3 / reddit

Przeciw kleszczom możemy użyć wszelkich specjalistycznych środków chemicznych dostępnych w sklepach. Wiele preparatów stosowanych jako oprysk zabija kleszcze. Ale jeżeli chcemy odwołać się do czegoś bardziej naturalnego, to świetnie się sprawdzi wyciąg z cebuli i chrzanu. Warto także te warzywa uprawiać w swoim ogrodzie dla odstraszenia kleszczy. Sprawdzi się tu również wspomniany czosnek.

Jak chronić się przed kleszczami - najskuteczniejsze metody

freepik
freepik

Jest wiele środków zwalczających kleszcze, ale poniżej skupimy się na dobrych nawykach, jak i domowych, naturalnych sposobach na ich odstraszenie i przeciwdziałanie im.

Odpowiedni ubiór

reddit
reddit

Podstawą zabezpieczenia się przed kleszczami jest oczywiście ubranie się w taki sposób, aby wszystkie części naszego ciała były zakryte. Najlepiej mieć na sobie jasne spodnie, na których łatwiej będzie dostrzec kleszcza. Nogawki spodni powinniśmy mieć naciągnięte na buty, albo ciasno owinięte, aby kleszcze no dostał się pod nie. Pamiętać należy tutaj także o włosach, w których często jest najtrudniej zauważyć kleszcza.

Spray na kleszcze z wrotyczu

Wrotycz to roślina o silnym zapachu kamfory, używana kiedyś do maskowania szkodliwych woni. Aby przygotować spray na kleszcze na jej bazie, można użyć 1 filiżankę świeżych liści wrotyczu lub 1/3 filiżanki suszonych. Po umieszczeniu liści w 2 litrowym, żaroodpornym pojemniku z pokrywką, zagotuj 1 litr wody w czajniku do herbaty. Gdy woda w czajniku będzie gotowa, zdejmij go z kuchenki i zalej ziele wrzątkiem. Po przykryciu pojemnika pokrywką wywar należy parzyć do całkowitego ostygnięcia. Bardzo ważne: nie należy próbować pić herbaty z wrotyczu; zioło to jest uważane za nieco toksyczne!

pinterest
pinterest

Aby odcedzić przygotowany przez nas spray na kleszcze, wyłóż sitko lub durszlak filtrem do kawy i przelej zioła przez wkładkę do innego pojemnika. Należy usunąć z cieczy wszystkie resztki roślinne, aby uniknąć zatkania opryskiwacza. Po odcedzeniu wszystkich liści ziół należy przelać wywar do naszego rozpylacza o pojemności 1 litra. Sprayem można pryskać skórę ciała przed wyjściem na spacer, ale wcześniej warto sprawdzić, czy spray nas nie uczuli. Przygotowany płyn ochroni nas nie tylko przed kleszczami, ale i przed komarami.

Spray z olejkiem cedrowym

freepik
freepik

Olejek cedrowy jest nietoksycznym, naturalnym środkiem odstraszającym kleszcze i owady. Może być rozpylany bezpośrednio na odzież i skórę. Jest bezpieczny do stosowania u ludzi i zwierząt domowych. Olejek cedrowy nie tylko odstrasza kleszcze i inne drażniące owady, ale także je zabija. Można go kupić już gotowy w sprayu w internecie i w większości sklepów zoologicznych.

Olejek eukaliptusowy

freepik
freepik

Olejek eukaliptusowy jest znany jako skuteczny środek odstraszający i zabijający kleszcze. Wystarczy połączyć 100 ml wody oczyszczonej lub destylowanej z 20 kroplami olejku eukaliptusowego w małej butelce z rozpylaczem. Wstrząśnij przed użyciem i spryskaj skórę, mankiety spodni i buty. Olejek eukaliptusowy jest bezpieczny do stosowania u psów (należy go rozcieńczyć z wodą przed zastosowaniem u nich).

Zapach czosnku odstrasza kleszcze

freepik
freepik

Jeśli nie przeszkadza Ci zapach czosnku, to skutecznym (choć nie dla wszystkich przyjemnym) rozwiązaniem może być zjedzenie przynajmniej 1 ząbku czosnku - zmieni to zapach, jaki będzie wydzielała nasza skóra.

Jak uchronić dziecko przed kleszczem?

freepik
freepik

W przypadku dzieci należy postępować bardzo podobnie, jak w przypadku dorosłych. Z tą jednak różnicą, że warto się upewnić, czy środek przeciw kleszczom, którego używamy, jest bezpieczny dla naszych pociech (odradzamy tu m. in. spray z wrotyczu w przypadku najmniejszych dzieci). Warto także ubrać naszych milusińskich w jasne ubrania - będzie nam łatwiej zauważyć kleszcze.

Dziko rosnące rośliny odstraszające kleszcze

atrix9 /pixabay / wikimedia
atrix9 /pixabay / wikimedia

Na końcu warto dodać przy okazji parę słów o dzikich roślinach odstraszających kleszcze i inne krwiopijcze pasożyty - komary. Idąc do lasu, czy parku wypatruj kwiatów czeremchy. Ich zapach maskuje nas skutecznie i kleszcze nas nie wyczują. Kiedy czeremcha już przekwitnie, to na pewno wszędzie na skraju lasu znajdziesz bodziszek cuchnący. Roztarty wytwarza zapach, który również ochroni nas przed kleszczami.

Masz jakieś własne sposoby na to, jak chronić się przed kleszczami? Podziel się z nami na naszym Facebooku!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także