Ogrodnicy zimą przycinają hortensję bukietową. W czerwcu będzie uginać się pod kwiatami
Hortensje bukietowe to jedna z najpiękniejszych odmian. Pięknie prezentuje się w ogrodzie, jaki i w wazonie. Ogrodnicy wiedzą, że jej gałęzie warto przycinać zimą. Dzięki temu zabiegowi będzie się uginać pod kwiatami, gdy przyjdzie czas kwitnienia.
03.03.2023 | aktual.: 03.03.2023 09:28
Co wyróżnia hortensje bukietowe? Po tym je rozpoznasz
Wbrew temu, co zdaje się sugerować nazwa, hortensje bukietowe (hydrangea paniculata) są jednym z największych i najokazalszych w swoim gatunku. Mierzą zwykle pomiędzy 1 m. a 4 m. wysokości. Być może dlatego przez niektórych są nazywane także hortensjami wiechowatymi. Odmianę tą oprócz wysokości wyróżniają także momentami ogromne kwiatostany - potrafią one mieć nawet 30 cm długości. Kwiaty przy tym przybierają kolor różu, bieli lub limonki. Gdy hortensje bukietowe są w pełne rozkwitu, to wręcz uginają się od kwiatów. Prezentuje się to po prostu tak wspaniale. Wiele osób właśnie dlatego decyzuje się na posadzenie ich w swoim ogródku.
Jak ciąć hortensje bukietowe by kwiaty były możliwie najpiękniejsze i największe?
Hortensje bukietowe najlepiej jest zacząć przycinać jak tylko w naszym kraju ustaną mrozy. Czyli zależnie od warunków pogodowych zwykle w lutym (tutaj ostrożnie, bo powrót mrozu może wykończyć Twoje zbyt wcześnie przycięte krzewy) lub marcu, a ostatnim momentem na to jest początek kwietnia. W każdym razie należy to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem przez roślinę wegetacji, nigdy nie później.
Hortensje wiechowate przycina się różnie zależnie od tego, czy chcemy, by wystrzeliły one w górę, czy raczej poszły wszerz. W tym pierwszym przypadku należy je przyciąć z każdym rokiem coraz wyżej, najlepiej za drugim oczkiem. Na krzewie pozostawiamy i skracamy pędy o grubości co najmniej długopisu, resztę usuwamy. Jeśli natomiast chcesz, by Twoja hortensja raczej rozwijała się wszerz, to najlepiej skróć pędy na wysokości około 20-25 cm nad ziemią.
Osobnym tematem jest przycinanie młodej hortensji bukietowej. Wiele osób myśli, że nie należy jej przycinać, co jest nieprawdą i poważnym błędem. Jeśli tego nie zrobimy hortensja wiechowata nie wytworzy później odpowiednio sztywnych i silnych pędów, które będą w stanie utrzymać późniejsze okazałe kwiatostany. Grubsze pędy należy przyciąć na wysokości około 15 cm nad ziemią, a słabe gałązki wytnij w całości.