PoradyLajfhakiW nocy gubimy 15 mln komórek naskórka. Naukowcy zdradzili jak często zmieniać pościel

W nocy gubimy 15 mln komórek naskórka. Naukowcy zdradzili jak często zmieniać pościel

Jak często zmieniać prześcieradło? Fot. Freepik
Jak często zmieniać prześcieradło? Fot. Freepik

08.11.2022 18:00, aktual.: 09.11.2022 18:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ludzie dzielą się na dwa typy: albo zmieniają pościel często, bo uwielbiają czuć, że jest świeża, albo robią to niezwykle rzadko, bo jest to dla nich dość przykry obowiązek. A więc jak często zmieniać prześcieradło?

Pranie pościeli nie jest tak łatwe, jak w przypadku innych rzeczy. Trzeba ją ustawić na specjalny cykl, dodać zmiękczające detergenty, no i z suszeniem też bywa ciężko – zwłaszcza, jeśli jest chłodno i nie można tego zrobić na zewnątrz. Ci bardziej leniwi nawet jej później nie prasują, ale jeśli jesteśmy bardziej porządni, to musimy się z tym trochę namęczyć. To duża powierzchnia do prasowania. Zakładanie jej też nie jest zbyt proste, jednak warto się polubić z tą czynnością. Pranie pościeli powinno nam wejść w nawyk - róbmy to regularnie dla swojego zdrowia i samopoczucia, ale też po to, aby cieszyć się jej dobrą jakością.

Jak często prać pościel?

Niejedna ekspertka od sprzątania zaleca, aby prać prześcieradła systematycznie co tydzień! I wiele osób właśnie tak robi i zachęca do tego innych. Są całkowicie przekonani do swojej racji. Mówią, że nie ma nic przyjemniejszego niż coniedzielna zmiana pościeli na czystą.

Prześcieradło

W prześcieradłach kryje się niesamowicie dużo zanieczyszczeń! Śpiąc, tracimy sporo martwego naskórka, który wnika we włókna materiału. Mało tego, jeśli po wieczornej kąpieli używamy olejków i balsamów nawilżających, to ich resztki również lądują na prześcieradle! Nie mówiąc już o kurzu, pocie, włosach, ślinie i sierści zwierzaków! Możemy tego nie zauważać gołym okiem, ale to prawdziwe składowisko bakterii i brudu. Brudna pościel to wielki kłopot, zwłaszcza dla alergików!

Obraz

Spanie w brudnej pościeli ją niszczy!

Jeśli we włóknach prześcieradła są drobnoustroje i wyżej wymienione różne zabrudzenia, to jest ono bardziej podatna na przetarcia, wskutek czego dużo szybciej i dużo bardziej się mechaci! Chyba lepiej o nie dbać i częściej prać prześcieradło i całą pościel, niż co rusz kupować nową, bo stara już do niczego się nie nadaje.

Poznaj stripowanie, to nowatorska metoda prania, która bije rekordy popularności w Internecie!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także