PoradyLajfhakiKupujesz gwiazdę betlejemską? Jeśli tego nie zrobisz, utrata liści gwarantowana

Kupujesz gwiazdę betlejemską? Jeśli tego nie zrobisz, utrata liści gwarantowana

Jak dbać o poisencję? Fot. genialne.pl
Jak dbać o poisencję? Fot. genialne.pl
21.11.2022 09:45

Czas przedświąteczny to okres, kiedy z każdej strony bombardowani jesteśmy ozdobami, światełkami, propozycjami prezentów itp. Nie da się nie poczuć bożonarodzeniowego klimatu tak naprawdę już od połowy listopada. W tym czasie również pojawiają się na sklepowych półkach poinsecje, czyli tak zwane „gwiazdy betlejemskie”. Te kwiaty stały się symbolem świąt, niemal w takim stopniu, jak choinki. Ale jak dbać o poinsecję, by wytrzymała w dobrej formie kilka miesięcy?

Jak przechowywać gwiazdę betlejemską, aby jeszcze przed świętami nie opadły jej listki?

  • Zadbaj o to już w momencie jej zakupu. Kiedy zobaczysz, że wystawione na sprzedaż kwiaty mają już nieciekawą kondycję - nie naprawisz tego. Musisz wybrać taki, który widać, że jest zadbany.
  • Jeśli zmarznie podczas transportu do domu, to utrata liści gwarantowana! Zanim wyniesiesz ją ze sklepu, zawiń dokładnie w papier, aby dać jej ochronę przed niską temperaturą.
  • Daj się jej zaaklimatyzować – po wniesieniu do domu, nie odpakowuj od razu.
  • Planując miejsce, w którym ją postawisz, zadbaj o to, by nie było ono blisko kaloryfera.
  • Nie wystawiaj jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych - dobrze odnajdzie się tam, gdzie ma i dostęp do światła, i trochę cienia.
  • Nie podlewaj jej zbyt często i zbyt obficie – wystarczy, że zrobisz to raz na 2 dni. Nalej wody na podstawkę i poczekaj, aż kwiat sam się napije (nie zostawiaj „dokładki”).
  • Przestrzeganie tych zasad sprawi, że "gwiazda betlejemska" zostanie z Tobą na długo, ale wtedy musisz ją odpowiednio suplementować. Raz w miesiącu zaaplikuj jej odżywkę specjalnie przeznaczoną właśnie dla tych kwiatów, która zawiera bardzo małą ilość azotu.
Jak dbać o poisencję? Fot. genialne.pl
Jak dbać o poisencję? Fot. genialne.pl

To ważne! Poinsecja jest trująca!

Mleczko, które wydziela, jest bardzo szkodliwe. Postaraj się o to, aby nie miały dostępu do tej rośliny ani dzieci, ani zwierzęta domowe!

Red poinsettia christmas plant on a stone gray background with copy space.
Red poinsettia christmas plant on a stone gray background with copy space.

Przygotowując dom na święta, absolutnie nie zapomnij o tym, aby unosił się w nim przyjemny zapach. Nie kupuj w tym celu gotowych odświeżaczy powietrza, które pachną tylko kilka chwil. Dyfuzor zapachowy możesz zrobić sam, a domownicy i goście będą pod wrażeniem tego, jak pachnie!

Świąteczne porządki to obowiązkowa pozycja na liście rzeczy do zrobienia w grudniu. Na pewno pomoże Ci w tym tych 6 nietypowych sposobów na umycie toalety!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także