DomRośliny doniczkowe11 żelaznych zasad, dzięki którym nie wykończysz już żadnej roślinki

11 żelaznych zasad, dzięki którym nie wykończysz już żadnej roślinki

Jak dbać o rośliny doniczkowe Fot. sillybard reddit
Jak dbać o rośliny doniczkowe Fot. sillybard reddit
09.04.2021 07:44, aktualizacja: 06.08.2022 20:48

Są osoby, które nie mają ręki do roślin, a w każdym razie tak im się wydaje. Ale często okazuje się, że to brak doświadczenia i wiedzy. Czasami po prostu trzeba się uczyć na błędach. Ale my dzisiaj podpowiemy kilka podstawowych zasad o tym, jak dbać o rośliny doniczkowe, którymi należy się kierować, trzymając rośliny w domu.

1. Wybieraj rośliny przeznaczone do pomieszczeń

Może się to wydawać oczywiste, ale często podobają się nam rośliny pięknie kwitnące latem, które niestety w pomieszczeniu nie mają odpowiednich warunków do rozwoju.

the.flowerpot.life instagram
the.flowerpot.life instagram

2. Sprawdzaj oznaki przelania i niedożywienia

Jak dbać o rośliny doniczkowe? Najprościej zawsze przed podlaniem sprawdzić, czy górna warstwa podłoża jest już przeschnięta. Wystarczy włożyć palec do doniczki, żeby się o tym przekonać. I pamiętaj, przelanie jest gorsze od przesuszenia.

Jest nadmiernie podlewany, jeśli:

  • Końce liści stają się żółtawe
  • Podstawa łodygi jest miękka
  • Żółte liście spadają przez cały czas

Jest niedożywiony, jeśli:

  • Liście zaczynają się zwijać
  • Krawędzie liści są brązowe i się kruszą
  • W najgorszym stanie są dolne liście

Jeżeli coś się dzieje z liśćmi rośliny, to zanim ją podlejesz myśląc, że  zapomniałeś to zrobić, sprawdź, czy faktycznie ma sucho. Większość roślin "zabijamy" z powodu ich przelania, bo wydaje nam się, że potrzebują dużo wody.

sillybard reddit
sillybard reddit

Co jeśli Twoja roślina jest niedostatecznie podlewana? Spokojnie, podlewaj roślinę tylko wtedy, gdy kilka centymetrów górnego podłoża jest suche. Ponadto używaj ciepłej wody zamiast zimnej, ponieważ gleba łatwiej ją wchłania.

Jeśli twoja roślina jest nadmiernie podlewana, powinieneś delikatnie wyjąć ją z gleby, odciąć zgniłe korzenie, a po pozostawieniu do wyschnięcia na godzinę lub dwie, umieścić ją w doniczce z drenażem na dnie. I może wybierz doniczkę z terakoty, która oddaje nadmiar wilgoci na zewnątrz. To pomoże jeszcze uratować każdą roślinę...

3. Utrzymuj odpowiednie nasłonecznienie

Staraj się dostarczyć jak najwięcej naturalnego światła roślinom. Ale przede wszystkim wybieraj kwiaty, które są odpowiednie do warunków panujących w Twoim domu. Podlewanie możesz regulować, nawożenie też, ale ilości światła słonecznego w Twoim domu nie zmienisz.

the_bassimah instagram
the_bassimah instagram

Możesz podzielić rośliny na takie, które:

  • lubią dużo światła i stanowisko bezpośrednio na słońcu przy oknie, czy na parapecie
  • lubią jasne stanowiska, ale nie bezpośrednio przy słonecznym oknie
  • nie tyle nie lubią stanowiska ze światłem, ale radzą sobie w miejscu z ograniczonym do niego dostępem.

Ustawiaj rośliny lubiące pełne słońce na parapecie, czy w pobliżu okna wychodzącego na południe i południowy zachód. Rośliny lubiące światło, ale nie bezpośrednie silne promienie słoneczne, ustawiaj przy oknie wychodzącym na wschód. A jeżeli masz okna tylko od strony wschodniej, wybieraj rośliny, którym taka ilość światła wystarczy...

royalfloraholland instagram
royalfloraholland instagram

4. Użyj odpowiedniego podłoża

Każdą roślinę, którą przyniesiesz do domu, powinieneś przesadzić do nowej, trochę większej doniczki. Podłoże jest najważniejsze i masz na nie wpływ, tak samo jak na podlewanie.

Większość roślin zadowoli się zwykłym podłożem do kwiatów, z odpowiednim drenażem na dnie doniczki.

Wyjątkiem są storczyki, dla których lepiej zakupić odpowiednio dla nich przygotowane podłoże.

manual_orquideas_instagram
manual_orquideas_instagram

Dla sukulentów zwykła gleba jest za ciężka, ale wystarczy wymieszać ją na pół z piaskiem i takie podłoże już będzie odpowiednie.

ebruberra3 instagram
ebruberra3 instagram

5. Doniczki

Pamiętaj, że każda doniczka, każdy pojemnik na kwiaty musi mieć otwory odpływowe. W przeciwnym razie korzenie zgniją w zawilgoconej glebie, z której nie ma możliwości odpływu nadmiaru wody.

6. Oczyszczaj roślinę z kurzu

Rośliny zbierają kurz na swoich liściach, dlatego ważne jest ich czyszczenie. Wystarczy zwykła szmatka w przypadku większych liści albo spłukanie kurzu z liści drobniejszych pod prysznicem, czy w wannie.

7. Jak dbać o rośliny doniczkowe - zraszanie

Dla większości roślin, poza sukulentami, w naszych mieszkaniach powietrze jest zbyt suche. Dlatego warto pamiętać o regularnym zraszaniu roślin.

8. Słońce

Każda roślina odwraca się w kierunku słońca. Jeżeli nie zmienimy jej ustawienia przez rok, na pewno to zauważymy. Dlatego warto co parę tygodni doniczkę obracać. A jeżeli mamy więcej roślin, ale nie wszystkie możemy trzymać na dobrze oświetlonym stanowisku, można zamieniać rośliny miejscami co tydzień lub co 2 tygodnie.

amorverdevida instagram
amorverdevida instagram

9. Odpowiednia pielęgnacja

Dbaj o swoją roślinkę i jeżeli widzisz, że ma zżółknięte liście, czy zasuszone, to sprawdź, co może być przyczyną i usuń te liście. Pozwoli to roślinie przekierowywać energię do jej zdrowych części.

jialailai instagram
jialailai instagram

10. Przesadzanie

Twoja roślinka co parę lat, w zależności od odmiany, wymaga przesadzenia do większego pojemnika. Kiedy korzenie wychodzą ze spodu doniczki, czas na właśnie na tą czynność. Tak samo kiedy korzenie są na powierzchni podłoża, czas na przesadzanie.

11. Odmładzaj swoje rośliny rozmnażając je

Z każdej łodyżki na której jest kilka liści można zrobić odnóżkę. Wybierz odnóżkę i wstaw ją do wody, żeby wypuściła korzenie. Po ukorzenieniu wystarczy posadzić młodą roślinkę do doniczki

plants_empire_instagram
plants_empire_instagram
A kiedy to wszystko zawiedzie, kup jednak te sztuczne :)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także