PoradyStosuję ten patent od lat! Dzięki niemu ścierki zawsze wyglądają jak nowe

Stosuję ten patent od lat! Dzięki niemu ścierki zawsze wyglądają jak nowe

Jak doprać brudne ścierki? Fot. Genialne.pl
Jak doprać brudne ścierki? Fot. Genialne.pl
17.06.2023 08:40

Kuchenne ścierki przyjmą wszystko — wodę, sok, rozchlapany olej czy rozlane wino. Niestety większość plam bardzo trudno doprać, więc już zawsze szpecą szmatki. Wcale nie musi tak być! Podpowiadamy, jak doprać brudne ścierki bez wybielacza.

Kuchnia, szczególnie po większym gotowaniu, wygląda jakby przeszło przez nią tornado. Na blatach i kuchence jest mnóstwo plam i resztek, które oczywiście szybko usuwasz ścierkami. Niestety te same zabrudzenia, kiedy już wnikną w materiał, trudno usunąć. Na szczęście jest prosty, domowy sposób, by temu zaradzić. Potrzebujesz tylko kilku składników, które najprawdopodobniej i tak masz w domu.

Jakie plamy najtrudniej doprać?

Katalog zabrudzeń, na jakie narażone są ścierki wykorzystywane w kuchni, jest bardzo szeroki. Najgorsze są tłuszcz i sosy, szczególnie te na bazie pomidorów. Trudne do wywabienia są również plamy z czerwonego wina, kawy, herbaty oraz barszczu i buraków. Zwykły proszek do prania nie daje im rady, a w efekcie na ścierkach pozostają nieestetyczne ślady.

Jak doprać brudne ścierki? Fot. Genialne.pl
Jak doprać brudne ścierki? Fot. Genialne.pl

Dlaczego wybielacz nie jest najlepszą opcją?

Jak wspomnieliśmy, tradycyjne środki piorące, nawet jeśli używasz ich krótko po powstaniu zabrudzeń, nie są w stanie sprać wszystkich plam. Ślady stają się bledsze, ale wciąż są dobrze widoczne. Aby się ich pozbyć, trzeba sięgnąć po coś mocniejszego. Niektórzy uważają, że najlepszy będzie wybielacz. Ten silnie żrący środek ma jednak kilka wad. Przede wszystkim może powodować podrażnienia oczu oraz skóry, więc używając go, trzeba bardzo uważać. Poza tym ma niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Kiepsko sprawdzi się również przy bardziej intensywnych kolorach, ponieważ może odbarwić tkaninę.

Jak doprać brudne ścierki? Fot. Freepik
Jak doprać brudne ścierki? Fot. Freepik

Jak doprać brudne ścierki bez wybielacza?

Zamiast sięgać po wybielacz, możesz zastosować prosty, domowy trik na brudne ścierki. Potrzebujesz tylko 3 składników: octu, sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Oto co musisz zrobić:

  • Włóż ścierki do garnka z wodą.
  • Dodaj 1 szklankę octu i 1 szklankę sody oczyszczonej.
  • Zacznij podgrzewać garnek. Po chwili dodaj trochę płynu do naczyń.
  • Wymieszaj wszystko i doprowadź do wrzenia. Jeszcze w trakcie gotowania zobaczysz, że brud znika ze ścierek.
  • Kiedy mieszanka w garnku przestygnie, wyciśnij nadmiar wody ze ścierek i wysusz je. Będą wyglądały jak nowe.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także