Jak dużo Polacy oglądają TV? Badania nie pozostawiają złudzeń
Zastanawiasz się, jak dużo Polacy oglądają TV? Według danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - coraz mniej. Przejrzeliśmy raport mówiący, ile statystycznie spędzamy przed telewizorem i co najczęściej oglądamy.
02.08.2023 16:15
Badania oglądalności telewizji są prowadzone regularnie. KRRiT przedstawia raporty kwartalne oraz roczne. Jak wynika z danych za 2022 rok, tradycyjna telewizja jest coraz mniej popularna. Specjaliści nie mają wątpliwości, jaka jest przyczyna tej sytuacji.
Jak dużo Polacy oglądają TV?
Jak wynika z raportu, w 2022 r. dostęp do TV miało w Polsce 14,27 mln gospodarstw domowych. Około połowa z nich korzystała z naziemnej telewizji cyfrowej. Statystyczny Polak spędzał na oglądaniu telewizji dokładnie 3 godziny 55 minut i 34 sekundy na dobę. Jeszcze rok wcześniej średni wynik wynosił dokładnie o 11 minut więcej. Oglądalność telewizji tradycyjnej spada regularnie od kilku lat. Wyjątek stanowił rok 2020, gdy z powodu pandemii spędzaliśmy więcej czasu w domach i nieco zmieniliśmy przyzwyczajenia. Oglądaliśmy wtedy TV przez niemal 4 godziny i 21 minut dziennie.
Dlaczego oglądamy coraz mniej telewizji?
KRRiT nie ma wątpliwości, że to, jak dużo (a raczej mało) Polacy oglądają TV, ma związek z prężnym rozwojem platform VOD umożliwiających oglądanie wybranych programów, filmów oraz seriali na życzenie.
Co oglądają Polacy w TV?
Z raportu najpopularniejsze audycje w 2022 r. przygotowanego przez KRRiT dowiadujemy się, że Polacy zwykle oglądają TV między godz. 18 a 23. Największą widownię gromadzą ważne wydarzenia sportowe, m.in. mecze piłki nożnej czy siatkówki. Chętnie oglądane są również programy informacyjne oraz publicystyczne, które zapewniają codzienną porcję aktualnych informacji na temat sytuacji w kraju oraz na świecie. Dużą widownię skupiają także reality show i seriale. Zdecydowanie mniej osób ogląda w TV filmy pełnometrażowe.