NewsyJak dużo Polacy oglądają TV? Badania nie pozostawiają złudzeń

Jak dużo Polacy oglądają TV? Badania nie pozostawiają złudzeń

Jak dużo Polacy oglądają TV? Fot. Freepik
Jak dużo Polacy oglądają TV? Fot. Freepik
02.08.2023 16:15

Zastanawiasz się, jak dużo Polacy oglądają TV? Według danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - coraz mniej. Przejrzeliśmy raport mówiący, ile statystycznie spędzamy przed telewizorem i co najczęściej oglądamy.

Badania oglądalności telewizji są prowadzone regularnie. KRRiT przedstawia raporty kwartalne oraz roczne. Jak wynika z danych za 2022 rok, tradycyjna telewizja jest coraz mniej popularna. Specjaliści nie mają wątpliwości, jaka jest przyczyna tej sytuacji.

Jak dużo Polacy oglądają TV?

Jak wynika z raportu, w 2022 r. dostęp do TV miało w Polsce 14,27 mln gospodarstw domowych. Około połowa z nich korzystała z naziemnej telewizji cyfrowej. Statystyczny Polak spędzał na oglądaniu telewizji dokładnie 3 godziny 55 minut i 34 sekundy na dobę. Jeszcze rok wcześniej średni wynik wynosił dokładnie o 11 minut więcej. Oglądalność telewizji tradycyjnej spada regularnie od kilku lat. Wyjątek stanowił rok 2020, gdy z powodu pandemii spędzaliśmy więcej czasu w domach i nieco zmieniliśmy przyzwyczajenia. Oglądaliśmy wtedy TV przez niemal 4 godziny i 21 minut dziennie.

Jak dużo Polacy oglądają TV? Fot. Freepik
Jak dużo Polacy oglądają TV? Fot. Freepik

Dlaczego oglądamy coraz mniej telewizji?

KRRiT nie ma wątpliwości, że to, jak dużo (a raczej mało) Polacy oglądają TV, ma związek z prężnym rozwojem platform VOD umożliwiających oglądanie wybranych programów, filmów oraz seriali na życzenie.

Od kilku lat rośnie konsumpcja treści wideo w sieci, głównie w związku z rozwojem platform VOD, co nie pozostaje bez wpływu na wyniki oglądalności tradycyjnej telewizji, ponieważ widzowie, zwłaszcza z młodszych grup wiekowych, oglądają treści dostępne na życzenie na wielu urządzeniach; coraz więcej gospodarstw telewizyjnych z dostępem do internetu w domu, deklaruje korzystanie z płatnych serwisów streamingowych — czytamy w raporcie rynek telewizyjny w 2022 r.

Co oglądają Polacy w TV?

Z raportu najpopularniejsze audycje w 2022 r. przygotowanego przez KRRiT dowiadujemy się, że Polacy zwykle oglądają TV między godz. 18 a 23. Największą widownię gromadzą ważne wydarzenia sportowe, m.in. mecze piłki nożnej czy siatkówki. Chętnie oglądane są również programy informacyjne oraz publicystyczne, które zapewniają codzienną porcję aktualnych informacji na temat sytuacji w kraju oraz na świecie. Dużą widownię skupiają także reality show i seriale. Zdecydowanie mniej osób ogląda w TV filmy pełnometrażowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także