PoradyJak działa termostat grzejnikowy? To dzięki niemu zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Jak działa termostat grzejnikowy? To dzięki niemu zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Jak działa termostat grzejnikowy? Fot. freepik / genialne
Jak działa termostat grzejnikowy? Fot. freepik / genialne
Manuel
25.10.2022 16:24

Wiele osób tak naprawdę nie wie, jak działa termostat grzejnikowy. I jak go ustawić, żeby w mieszkaniu było ciepło, a jednocześnie zużycie energii było możliwie jak najmniejsze. W tym artykule dowiesz się "co i jak".

Jak działa termostat grzejnikowy?

Termostat grzejnikowy to łatwy i niedrogi sposób na oddzielną regulację temperatury powietrza w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu. Główną jego zaletą jest to, że automatycznie reguluje temperaturę i pomaga w bardziej efektywnym ogrzewaniu domu. To pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie. Ale tylko jeśli potrafi się go ustawić we właściwy sposób. Jeśli posiadasz termostat grzejnikowy, to zazwyczaj znajdziesz go z boku grzejników. Wygląda on jak cylindryczne pokrętło z numerami od 0 do 6, które można ręcznie przekręcić. W zależności od ustawienia zaworu, reguluje on przepływ wody, która trafia do grzejnika z kotła, co przekłada się bezpośrednio na to jak mocno grzejnik grzeje i na temperaturę w pomieszczeniu.

Gdy pomieszczenie się nagrzewa, kapsułka w głowicy zaworu rozszerza się, co powoduje przesunięcie sworznia w korpusie zaworu, który powoduje jego zamknięcie (czyli dopływ mniejszej ilości gorącej wody do grzejnika). Gdy pomieszczenie następnie się ochładza, kapsułka w głowicy ponownie się kurczy, wyciągając sworzeń z korpusu zaworu. Umożliwia to ponowny dopływ gorącej wody do grzejnika.

Jak działa termostat grzejnikowy, fot. freepik
Jak działa termostat grzejnikowy, fot. freepik

Rodzaje termostatów grzejnikowych

Termostaty grzejnikowe występują w dwóch podstawowych wersjach: z kapsułą woskową lub płynną. Płynny termostatyczny zawór grzejnikowy jest technicznie bardziej wydajnym modelem, ponieważ ciecz lepiej reaguje na zmiany temperatury w pomieszczeniu niż wosk. Oznacza to, że pomieszczenie nagrzewa się szybciej.

Kapsuła woskowa występująca w starszych modelach termostatów wolniej się rozszerza i kurczy w odpowiedzi na temperaturę pomieszczenia. Dlatego są one tańsze i używane w wielu domach do dziś.

Czy liczby na termostacie odnoszą się do temperatury grzejnika?

Nie. Liczby na zaworze termostatycznym wskazują temperaturę w pomieszczeniu, a nie na grzejniku. Większość ludzi myli się w tej kwestii, więc nie przejmuj się, jeśli jesteś jednym z nich. Termostat wykrywa temperaturę otoczenia w konkretnym pomieszczeniu, w którym się znajduje i dlatego wpuszcza do odpowiedniego grzejnika więcej lub mniej ciepłej wody z kotła.

Poniżej podajemy przybliżone wartości temperatur w odniesieniu do ustawień na termostacie:

0 = Wył.

* = 7°C

1 = 10°C

2 = 15°C

3 = 20°C

4 = 25°C

5 = 30°C

Jakie jest idealne ustawienie termostatu dla mojego grzejnika?

Nie podkręcaj termostatów do maksymalnej wartości w zimie! Idealne ustawienie to 2 lub 3. Ustaw je w ten sposób, a będziesz mile zaskoczony tym, że doskonale spełniają swoje zadanie. Wszelkie wyższe wartości to marnotrawstwo energii.

Czy wiedziałeś o ukrytej funkcji plastikowych koszyków w Lidlu?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także