NewsyTakie karty powoli odchodzą do lamusa. Wypiera je eSIM. Oto jak działa

Takie karty powoli odchodzą do lamusa. Wypiera je eSIM. Oto jak działa

Zwykłe karty coraz częściej zastępuje eSIM. Fot. Freepik
Zwykłe karty coraz częściej zastępuje eSIM. Fot. Freepik

06.10.2023 17:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po kartach SIM w wersjach Mini, Micro i Nano przyszedł czas na coś nowocześniejszego. Dla użytkowników to prawdziwa rewolucja, ponieważ nowa karta jest jedynie wirtualna i można z niej korzystać na kilku urządzeniach jednocześnie. Wyjaśniamy, jak korzystać z karty eSIM i jak ona działa.

Technologia wciąż idzie do przodu. Dotyczy to także kart SIM, które identyfikują abonentów i pozwalają im połączyć się z sieciami operatorów komórkowych. Ich najnowszą wersją jest eSIM dostępna w Polsce od sierpnia 2022 r. Choć minął już ponad rok, wciąż niewiele osób wie, jak korzystać z takich kart. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Czym jest karta eSIM?

Historia kart SIM sięga roku 1991 r. Wtedy były całkowitą nowością i niewiele osób zdawało sobie sprawę, że niebawem nie będziemy umieli się bez nich obejść. Przez ponad 30 lat karty SIM działały w zasadzie tak samo. Zmieniał się jedynie ich rozmiar. Pierwszą, sporych rozmiarów plastikową kartę zastępowały kolejno jej wersje Mini, Micro oraz Nano. Karty eSIM to kolejny etap cyfrowej ewolucji, tym razem znacząco odbiegający od poprzednich. Wszystko przez to, że są one jedynie wirtualne, a eSIM pozwala na instalację modułu identyfikacji abonenta na każdym urządzeniu — smartfonie, tablecie czy smartwatchu. Co ważne, jedna karta może być zainstalowana na kilku sprzętach, bez konieczności kupowania dodatkowych abonamentów.

Warto wiedzieć, jak korzystać z karty eSIM. Fot. Freepik
Warto wiedzieć, jak korzystać z karty eSIM. Fot. Freepik

Kiedy można zainstalować kartę eSIM?

Karty eSIM oferują wszyscy operatorzy działający w Polsce. Warunkiem wyrobienia wirtualnej karty SIM jest posiadanie urządzenia dostosowanego do korzystania z niej. Taką opcję posiadają nie tylko najnowsze modele, ale również niektóre starsze telefony, tablety czy smartwatche. Informację o tym, czy twój sprzęt obsługuje eSIM, znajdziesz w jego specyfikacji. Przy zakupie nowego sprzętu najczęściej jest ona eksponowana w widocznym miejscu, by — chętni korzystać z nowej technologii — klienci od razu wiedzieli, które modele powinni brać pod uwagę. Co ciekawe, niektóre nowe urządzenia w ogóle nie obsługują już tradycyjnych kart SIM, więc eSIM jest jedyną dostępną opcją.

Podpowiadamy, jak korzystać z karty eSIM. Fot. Freepik
Podpowiadamy, jak korzystać z karty eSIM. Fot. Freepik

Jak korzystać z karty eSIM?

Wyrobienie karty eSIM jest bardzo łatwe. Jeśli masz umowę z operatorem komórkowym, możesz to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. Firmy telekomunikacyjne umożliwiają uruchomienie wirtualnej karty przez internet. Musisz przy tym określić, ilu kart potrzebujesz. Przy jednej większość operatorów nie pobiera dodatkowej opłaty. Jeśli potrzebujesz kilku, być może będziesz musiał dopłacić (wszystko zależy od tego, jaki pakiet usług wykupiłeś). Instrukcję instalacji karty eSIM znajdziesz na stronie internetowej swojego operatora.

Co daje karta eSIM?

Wiesz już, jak korzystać z karty eSIM. Czas wyjaśnić, co daje to rozwiązanie. Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, jednej karty możesz używać na kilku urządzeniach. Jeśli masz telefon i smartwatcha, działające na jednej karcie eSIM, nie musisz zawsze nosić przy sobie telefonu. Jednak wygoda to nie wszystko. Nowa technologia to również większe bezpieczeństwo. Karty eSIM nie da się odpiąć od urządzenia bez podania kodu PIN. Operatorzy zapewniają, że to zabezpieczenie jest bardzo trudne do sforsowania. Jeśli twój smartfon zaginie lub zostanie skradziony, będziesz mógł go dzięki temu zlokalizować. Wirtualna karta SIM to również mniejsze zużycie plastiku w przemyśle telekomunikacyjnym, a więc znacząca korzyść dla środowiska. Będzie ona tym większa, im bardziej rozpowszechni się nowa technologia.