PoradyJak kupić zdrowego storczyka? Tak rozpoznasz, że będzie długo kwitnął

Jak kupić zdrowego storczyka? Tak rozpoznasz, że będzie długo kwitnął

jak kupić zdrowego storczyka, fot. Youtube/Danni’sOrchidJourney
jak kupić zdrowego storczyka, fot. Youtube/Danni’sOrchidJourney
Manuel
14.04.2023 14:28, aktualizacja: 14.04.2023 15:24

Orchidee to piękne, barwne kwiaty, które świetnie prezentują się na parapetach czy gankach naszego domu. Jak rozpoznać i kupić zdrowego storczyka, tak byśmy mieli gwarancję, że będzie się wspaniale rozwijał? Podpowiemy ci, jak wybrać najlepszy okaz.

Storczyki nie są już tak drogie jak kiedyś (ktoś jeszcze pamięta czasy, kiedy było trudno je dostać, a ceny były zawrotne?) i stały się bardzo popularną ozdobą domów. Jednak nie każdy potrafi wybrać ze sklepu najlepszy okaz. Jest kilka elementów, które pozwolą ci ocenić, czy dany storczyk jest zdrowy i ma szansę w pełni się rozwinąć.

Jak rozpoznać i kupić zdrowego storczyka?

Jeśli chcesz ocenić zdrowie orchidei, to wystarczy przyjrzeć się jej liściom i korzeniom. Poniżej szczegółowo tłumaczymy, pod jakim kątem je oglądać.

Liście — na nie zwróć szczególną uwagę

Chcąc rozpoznać, czy storczyk jest zdrowy i witalny, należy dokładnie przyjrzeć się jego liściom. Nie powinny mieć żadnych przebarwień, ani zaschniętych końcówek. Jeśli natomiast mają jakiekolwiek żółte lub brązowe plamy, to storczyk prawdopodobnie przechodzi infekcję (żerują na nim roztocza lub inne szkodniki). Najbardziej witalne storczyki mają z reguły soczyście zielone i jędrne liście. Nie powinno też być na nich żadnych zmarszczek czy nierówności — to też często są objawy jego nie najlepszego zdrowia.

jak kupić zdrowego storczyka, fot. getty images
jak kupić zdrowego storczyka, fot. getty images

Korzenie mogą wiele zdradzić...

Korzenie storczyka niestety nie zawsze są widoczne. Na szczęście coraz częściej w sklepach sprzedaje się orchidee w przezroczystych doniczkach, właśnie po to, byś mógł ocenić zdrowie rośliny. Jej korzenie powietrzne powinny być całe zielone lub lekko zielone. Przyjrzyj się też, czy nie są zaschnięte. Z kolei podziemne korzenie powinny być jędrne, lekko błyszczące i pokryte białym nalotem. Jeśli natomiast są brązowe na samych końcówkach lub nawet na całej długości, to jest to oznaka tego, że storczyk dostaje za dużo wody i jest przelany. Na skutek tego właśnie zaczyna gnić. Takiego storczyka nigdy nie kupuj.

jak kupić zdrowego storczyka, fot. getty images
jak kupić zdrowego storczyka, fot. getty images

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także