PoradyLajfhakiMożesz pić herbaty z listków własnoręcznie zebranych z doniczki na parapecie!

Możesz pić herbaty z listków własnoręcznie zebranych z doniczki na parapecie!

domowa uprawa herbaty fot. freepik
domowa uprawa herbaty fot. freepik
26.02.2023 14:17

Lubisz wyzwania? W takim razie sprawdź, czy podołasz uprawie kamelii chińskiej. To krzew herbaciany, który ma dość duże wymagania, jednak bez wątpienia jest wart zachodu. Bo czyż jest coś bardziej satysfakcjonującego niż wypicie herbaty zaparzonej z listków własnoręcznie zebranych z doniczki na parapecie? Sprawdź, jak uprawiać własną herbatę! Jeśli właściwie o nią zadbasz, będziesz mieć jej zapas na dobrych kilka lat!

Nie ma żadnych przeszkód, byś zaczął uprawiać krzew herbaciany nie tylko w celach czysto dekoracyjnych, ale i po to, by parzyć jego liście i raczyć się pysznym napojem! Musisz mieć w sobie jedynie dużą dozę wytrwałości, cierpliwości i samozaparcia.

Kiedy najlepiej zdecydować się na posadzenie kamelii chińskiej? Już niedługo, bo najlepszym momentem na to jest przełom kwietnia i maja. Pierwsze kiełki pojawią się już po 2 tygodniach (maksymalnie po 4).

Beautiful Tea Ceremony Glass Teapot Honey Mint Cups on Old Rustic Green Table Background Closeup Horizontal
Beautiful Tea Ceremony Glass Teapot Honey Mint Cups on Old Rustic Green Table Background Closeup Horizontal

Jak uprawiać herbatę w domu?

W sklepie ogrodniczym kup świeże nasiona kamelii chińskiej. Jeśli jednak nie jesteś zbyt cierpliwy, zdecyduj się od razu na gotowe sadzonki. Krzew herbaciany rośnie zaledwie 10-15 cm w ciągu roku – jeśli zaczniesz uprawę od nasionka, będziesz musiał dłużej czekać na finalny efekt.

Obraz

Zapewnij jej odpowiednie podłoże: wilgotne, żyzne, przepuszczalne i nieco kwaśne.

Przygotuj dla niej miejsce, w którym będzie miała jasno, ciepło i wilgotno, ale gdzie nie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Pamiętaj jednak o tym, że ta roślina przechodzi w stan spoczynku na okres zimy – na ten czas przenieś ją tam, gdzie temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza, ani też nie przekracza 10.

Obraz

Jak pielęgnować krzew herbaciany w domu?

Jeśli przyłożysz się do właściwej pielęgnacji, już po 3 latach będziesz mógł zebrać i ususzyć pierwsze liście.

Podlewaj kamelię chińską często, ale umiarkowaną ilością wody. Używaj tej prosto z kranu, ale nie za zimnej – optymalna będzie temperatura pokojowa.

Od lutego aż do września odżywiaj ten krzew wieloskładnikowym nawozem przeznaczonym dla roślin zielonych.

tea leaves in the Bank. dry drink.
tea leaves in the Bank. dry drink.

Przesadzaj ją co roku do większej doniczki. Kiedy osiągnie już mniej więcej stały rozmiar, wystarczy że zmienisz jej glebę i donicę raz na 3 lata.

Raz w roku (na przełomie lutego i marca) należy przyciąć jej suche pędy.

Po czym poznać, że krzew herbaciany nie czuje się u Ciebie dobrze?

Zauważysz to po dość oczywistych i niepokojących objawach – jego liście zaczną opadać, a gałązki mocno obsychać. A jaka może być tego przyczyna?

  • nieodpowiednia jakość podłoża
  • zbyt obfite podlewanie
  • nieuwzględnienie okresu zimowania – jeśli na czas zimy nie wyniosłeś go do chłodniejszego pomieszczenia, krzew przegrzał się

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby zdrowo i pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które samodzielnie zrobisz w domu już za kilka złotych!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także