PoradyMyjąc szklanki i kieliszki w zmywarce, pamiętaj o jednym. Unikniesz smug i zacieków

Myjąc szklanki i kieliszki w zmywarce, pamiętaj o jednym. Unikniesz smug i zacieków

Jak myć i suszyć szklanki, żeby nie było smug fot. genialne.pl
Jak myć i suszyć szklanki, żeby nie było smug fot. genialne.pl
Manuel
10.02.2023 17:57

Kiedy myjesz jakiekolwiek przezroczyste naczynia, to często potem problemem są ślady, jakie na nich pozostają. Nie wyglądają one estetycznie. Jak myć i suszyć szklanki i kieliszki, żeby nie było na nich żadnych smug? Dowiesz się tego w tym artykule.

Jak myć i suszyć szklanki i kieliszki, żeby nie było na nich smug, jeśli myjesz je w zmywarce?

To jak wiele smug powstanie podczas mycia w zmywarce, zależy od kilku czynników. Najważniejsze jest odpowiednie rozlokowanie ich w zmywarce. Jeśli będą ściśnięte, stłoczone, to raczej nie masz szans na to, żeby smugi się nie pojawiły. Będziesz też przy okazji miał problem z umyciem ich do czysta. Zapewnij im zawsze tyle miejsca, by woda mogła między nimi swobodnie przepływać.

Drugą ważną rzeczą jest użycie właściwego programu. Jeżeli wszystko puszczasz zawsze na jednym, "standardowym" ustawieniu, to praktycznie nie ma szans na to, by smugi się nie pojawiły. Jeżeli Twoja zmywarka nie jest "przedpotopowa", to prawie na pewno ma program dedykowany do mycia naczyń ze szkła. Jest on niezwykle przydatny w takich sytuacjach i jego dużą zaletą jest to, że jeśli masz go włączony, to smug na wszelkim szkle będziesz miał znacznie mniej niż w przypadku innych programów.

Jak myć i suszyć szklanki żeby nie było smug, fot. freepik
Jak myć i suszyć szklanki żeby nie było smug, fot. freepik

Jak myć i suszyć szklanki i kieliszki, żeby nie było na nich smug, jeśli myjesz je ręcznie?

W przypadku mycia ręcznego kluczowe jest użycie delikatnych środków myjących i niezbyt wysokiej temperatury. Staraj się także wszystkie szklanki i kieliszki myć miękką stroną gąbki.

Suszenie a zacieki

Niezależnie od tego, czy myłeś szklanki i kieliszki w zmywarce, czy ręcznie, to i tak mogą powstać zacieki, które trzeba  będzie usunąć na etapie suszenia. Najłatwiej poradzisz sobie z nimi, jeśli po prostu kupisz suszarkę, która zrobi robotę za Ciebie. Ale jeśli musisz je ręcznie wypolerować, to użyj do tego lnianej szmatki. Ściereczka z mikrofibry czy bawełny też się sprawdzi w razie braku czegoś lepszego, ale już nie tak dobrze. Ponadto ważne jest, aby szkło wypolerować zanim całkowicie wyschnie. Jeśli weźmiesz się za wycieranie szklanki, gdy jest jeszcze wilgotna, to zacieki nie powinny się w ogóle pojawić.

Szklanki i kieliszki a zacieki w zmywarce

Jeżeli myjesz kieliszki szklane w zmywarce, to zaraz po zakończeniu cyklu mycia otwórz drzwiczki zmywarki, aby pozbyć się jak najwięcej pary z urządzenia. Możesz przewiesić na drzwiach zmywarki chłonny ręcznik z frotte, czy mikrofibry, albo ręcznik papierowy, który pochłonie nadmiar wilgoci. Wtedy na kieliszkach nie powstaną zacieki.

Jak myć i suszyć szklanki, żeby nie było smug fot. genialne.pl
Jak myć i suszyć szklanki, żeby nie było smug fot. genialne.pl

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także