Mokry bęben pralki to siedlisko dla bakterii i zarazków. Mam naturalny sposób by im zapobiegać
Twoje pranie prawdopodobnie nie jest tak czyste, jak myślisz, nawet po praniu! Dowiedz się, jakie zarazki znajdują się w pralce i jak się ich pozbyć.
24.04.2020 | aktual.: 24.04.2020 20:45
Czy jest możliwe, że po praniu brudne rzeczy mogą być jeszcze bardziej zabrudzone?
Okazuje się, że tak. A to dlatego, że jak twierdzą eksperci, pralki są pełne bakterii, które podczas prania dostają się na nasze ubrania, a potem na nas.
Charles Gerba, profesor mikrobiologii na uniwersytecie w Arizonie, przeprowadził szeroko zakrojone badania nad zarazkami występującymi w naszych pralkach.
Wg niego głównym winowajcą osiedlania się zarazków w pralce jest nasza bielizna osobista! Znajdują się bowiem na niej zawsze jakieś resztki kału. Nawet niewidoczne gołym okiem. A z nim różne bakterie, które mogą się w kale znajdować.
Kał może przenosić wiele różnych zarazków, w tym wirus zapalenia wątroby typu A, norowirus, rotawirus, salmonella i E. coli.
Philip Tierno, profesor mikrobiologii i patologii w New York University School of Medicine i autor książki „The Secret Life of Germs”, twierdzi, że oprócz tego na ubraniach i ręcznikach mogą znajdować się bakterie ze skóry, takie jak gronkowce!
Jakie są sposoby na bakterie w pralce
1. Wysoka temperatura prania, tzn. powyżej 60 stopni, ale niestety nie wszystko możemy prać w takiej temperaturze...
2. Pranie bez prania, co jakiś czas włącz pustą pralkę na program z wysoką temperaturą, np. 90 stopni...
3. Wybielacze chlorowe albo z nadtlenkiem wodoru, ale nie zawsze ich używanie jest wskazane do bielizny, czy rzeczy kolorowych...
4. Suszenie prania na słońcu, słońce jest jednym z najskuteczniejszych środków zwalczających zarazki! Wg profesora Tierno promieniowanie ultrafioletowe jest tak samo skuteczne jak wybielacz...
5. Prasowanie, prasowanie bielizny, skarpetek i ubrań po praniu żelazkiem zabija większość bakterii i zarazków...
Gdzie jeszcze napotkasz zarazki?
Toalety publiczne Każdy od razu powie, że w publicznych toaletach. To prawda. Najwięcej zarazków tam znajduje się na kranach i klamkach.
Większości zarazków w publicznej toalecie unikniesz używając do odkręcania kranu i otwierania klamek ręcznika papierowego. Po umyciu rąk po prostu przez papier zamknij kran i otwórz drzwi. Po wyjściu z takiej toalety papier możesz wyrzucić.
Są już też często stosowane w publicznych toaletach żelowe środki dezynfekujące. Używaj ich! Zawierają co najmniej 62 procent alkoholu. Pocieraj ręce żelem przez około 15 do 20 sekund, a następnie pozostaw do wyschnięcia.
Ale pralka i toalety to nie jedyne źródła zarazków.
Zarazki znajdziesz na poręczach, bankomatach, uchwytach lodówek i telefonach.
Higiena rąk
Pomimo ogromnej liczby zarazków, z którymi możesz mieć kontakt w ciągu dnia, większość jest nieszkodliwa. Przyjmuje się, że na 60 000 rodzajów zarazków, tylko jakieś 2% jest potencjalnie patogennych. Kluczem na uniknięcie tych 2% są czyste ręce i zdrowy rozsądek.
Dopóki nie masz otwartych ran, dopóki myjesz ręce , nie zachorujesz. Ale ważne jest właściwe mycie rąk. To znaczy zmoczenie ich wodą, umycie wszystkich powierzchni dłoni - w tym miejsc między palcami i pod paznokciami - spłukanie, a następnie powtórzenie cyklu od nowa.
Pamiętaj! Tak długo, jak zachowujesz zdrowy rozsądek i jesteś świadomy wszystkich zagrożeń, które mogą być w pobliżu, łatwo unikniesz zarażenia!