PoradyZamiast wyrzucać, połóż ją na kaloryferze. Zmianę czuć w całym pokoju już po paru minutach

Zamiast wyrzucać, połóż ją na kaloryferze. Zmianę czuć w całym pokoju już po paru minutach

Zamiast wyrzucać, połóż ją na kaloryferze. Zmianę czuć w całym pokoju już po paru minutach

17.01.2023 13:30, aktual.: 17.01.2023 14:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, szczególnie teraz – w okresie jesienno-zimowym. Dlatego tak ważne jest, aby mieć w nich dobrą jakość powietrza. Rozpoczął się jednak sezon grzewczy, który je wysusza. To nie wpływa dobrze na nasze zdrowie. Jak nawilżyć powietrze bez nawilżacza? Z pomocą przychodzą domowe sposoby!

Po czym poznać, że w domu jest suche powietrze?

Po tym, że domownicy mają objawy takie, jak przy przeziębieniu, czyli: kaszel, gorączka, kichanie, suche śluzówki, drapanie w gardle itd. Zauważyć można też problemy skórne.

Możesz wykonać sprytny test

Włóż do lodówki butelkę piwa i schłodź ją dobrze. Następnie wyciągnij ją i postaw na blacie/stoliku. Jeśli po 5 minutach na jej powierzchni wytrąciły się kropelki wody – wilgoć w Twoim pomieszczeniu jest prawidłowa.

Obraz

Jak poprawić powietrze zimą? Domowe sposoby:

  • Zużyty filtr z kawy

Połóż go na jakiejś podstawce i umieść na grzejniku – powietrze w pomieszczeniu będzie bardziej wilgotne i rozejdzie się po nim przyjemny kawowy zapach.

Zużyty filtr od kawy połóż na kaloryferze
Zużyty filtr od kawy połóż na kaloryferze
  • Suszarka z ubraniami

Schnące pranie oddaje dużo wilgoci, ale może też zanieczyszczać powietrze, jeśli będą z niego parować zbyt duże ilości mocnych detergentów. Dawkuj je więc oszczędnie.

  • Rośliny

Jeśli mamy w pomieszczeniu kilka doniczek z żywymi kwiatami, to zapewniają nam one powietrze i bardziej wilgotne i bogatsze w tlen. Niektóre (jak na przykład bluszcz) mogą nawet filtrować zanieczyszczenia! Poznaj 9 gatunków roślin idealnych do pomieszczeń z suchym powietrzem.

  • Właściwa wentylacja

Nawet jeśli na polu wieje chłodem, staraj się przynajmniej raz dziennie wietrzyć pomieszczenia, aby wpuścić świeże powietrze.

  • Dobre nawodnienie

Jeśli powietrze wysusza Twoje ciało od zewnątrz, nawilżaj je od wewnątrz! Picie dużej ilości wody (co najmniej 1,5 litra dziennie) to podstawa dla zdrowia i najlepsze przeciwdziałanie dla wysuszonych błon śluzowych.

Nawilżać powietrze w domu możesz też poprzez tak małe rzeczy, jak zostawienie otwartych drzwi do łazienki po wieczornej kąpieli.

Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twój dom pięknie pachniał!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także