PoradyLajfhakiJak nie przynieść sobie wstydu podczas oficjalnych kolacji? O tym pamiętaj!

Jak nie przynieść sobie wstydu podczas oficjalnych kolacji? O tym pamiętaj!

zasady etykiety przy stole fot. genialne.pl
zasady etykiety przy stole fot. genialne.pl
29.01.2023 14:08

Spotkanie biznesowe, firmowa kolacja, obiad z rodziną partnera – to tylko jedne z wielu sytuacji, które bywają mocno stresujące. Chcemy wypaść jak najlepiej i boimy się, aby przypadkiem nie popełnić żadnego faux-pas. Aby zwiększyć Twoją pewność siebie, przypominamy podstawowe zasady etykiety przy stole, dzięki którym nie przyniesiesz sobie wstydu, a zyskasz poważanie!

Kiedy jesteśmy zestresowani, często nie zwracamy uwagi na to, czy zachowujemy się tak, jak nakazują tego zasady savoir-vivre. Możemy niechcący zrobić coś, co inni potraktują jako brak kultury. Jak tego uniknąć? Pamiętaj o tych kilku szczegółach, a już zawsze będziesz wiedział, jak zachować się na oficjalnej kolacji i w każdej takiej sytuacji wypadniesz wzorowo!

Jak odkładać sztućce na talerz? Ich ułożenie ma znaczenie!

Tylko przerwałeś posiłek, a kelner zabrał Ci talerz sprzed nosa? Pewnie dlatego, że dałeś mu znak, aby tak zrobił! Nie dziw się, że tak się stało, jeśli ułożyłeś sztućce w taki sposób:

Obraz

Jeśli chcesz zasygnalizować, że zaraz dokończysz danie, ułóż je właśnie tak:

Obraz

Jak dyskretnie poprosić o kolejny posiłek? Ułóż sztućce w znak plusa:

Obraz

Jak nalewać alkohol zgodnie z zasadami savoir-vivre?

Podając alkohol dla gości lub będąc osobą, która jako pierwsza chwyta za butelkę, aby rozlać ją wszystkim biesiadnikom, pamiętaj o jednym! Zawsze, ale to zawsze, najpierw rozlej trunek innym, a sobie dopiero na końcu.

Obraz

A wiesz, jak prawidłowo nalać piwo? Jeśli je zamawiasz, musisz o tym wiedzieć!

To nie tyle jest podyktowane zasadami etykiety, co troską o zdrowie. Zwykle kierujesz strumień po szkle, aby nie pojawiła się piana? Jeśli nie chcesz po wypiciu trunku mieć przy stole niekomfortowych wzdęć, absolutnie tak nie rób!

Obraz

Jeśli piana nie pojawi się w kuflu, to pęcherzyki powietrza wytworzą się później w żołądku! Nalej piwo normalnie i poczekaj, aż bąbelki opadną – dopiero wtedy dolej resztę.

Obraz

Będąc w restauracji zamówiłeś kawę w filiżance? Zwróć uwagę na to, jak odkładasz łyżeczkę!

Sposób, w jaki odkładasz łyżeczkę, którą pomieszałeś kawę, wiele powie o Twoim obyciu. Jak zrobić to poprawnie?

Obraz

Ułożenie pokazane na poniższym zdjęciu jest w bardzo złym tonie i daje znać współtowarzyszom, że niezbyt często masz szansę brać udział w eleganckich spotkaniach.

Obraz

Te zasady prawidłowego zachowania są absolutnie fundamentalne! Każdy powinien ich przestrzegać!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także