Porady8 cennych informacji, dzięki którym każdy odnajdzie drogę w lesie. Bezcenne wskazówki dla wielbicieli pieszych wędrówek

8 cennych informacji, dzięki którym każdy odnajdzie drogę w lesie. Bezcenne wskazówki dla wielbicieli pieszych wędrówek

8 cennych informacji, dzięki którym każdy odnajdzie drogę w lesie. Bezcenne wskazówki dla wielbicieli pieszych wędrówek
20.05.2022 18:27, aktualizacja: 27.07.2022 14:33

Słoneczna aura zachęca do częstszych spacerów po lesie. Lubimy podziwiać bogatą florę, wsłuchiwać się w odgłosy ptaków oraz zwierząt dochodzące zza drzew, zbierać grzyby czy jagody. Jednak kiedy w poszukiwania runa leśnego skręcimy w złą drogę, to pojawia się problem. Nagle tracimy orientację i okazuje się, że nie wiemy jak wydostać się z leśnej gęstwiny. Więc jak odnaleźć drogę w lesie?

user17364411/freepik
user17364411/freepik

Co zrobić, gdy zgubimy się w lesie?

1. Najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju. Panika i chaotyczne miotanie się w miejscu nie pomogą wybrnąć z trudnej sytuacji.

2. Sprawdź czy Twój telefon działa. Jeśli masz zasięg, to zadzwoń do kogoś z rodziny lub znajomego i opowiedz o swoich kłopotach. Opisz, gdzie dokładnie się znajdujesz, aby możliwe było wezwanie pomocy. Poszukaj charakterystycznych elementów otoczenia (kapliczka, przewrócone drzewo, linie energetyczne, ambona myśliwska). Oczywiście możesz też samodzielnie zadzwonić do wybranych służb ratowniczych.

3. Warto pobrać na telefon aplikację - BANK DANYCH O LASACH. Po zainstalowaniu na smartfonie, nie wymaga dostępu do Internetu. Znajdziesz tam informacje oraz mapy interaktywne wszystkich lasów w Polsce. Dzięki temu szybko zlokalizujesz swoje położenie.

googleplay
googleplay

4. Lasy podzielono na specjalne sektory zwane oddziałami leśnymi. Na terenach nizinnych mają one geometryczny, równy kształt (zwykle są to prostokąty). Natomiast w górach te sektory są nieregularne i w dużej mierze zależą od ukształtowania terenu. Ograniczają je doliny, potoki, grzbiety górskie.  Oddziały leśne oddzielone są od siebie wąskimi pasami, gdzie nie ma drzew.

denishipunov/freepik
denishipunov/freepik

5. Kiedy zupełnie stracisz orientację w lesie, idź cały czas przed siebie. Po pewnym czasie zawsze trafisz na bezdrzewny pas. Wówczas podążaj nim do momentu odnalezienia betonowego lub granitowego słupka z wymalowanymi na nim czterema numerami. Takie słupki znajdują się w południowo-zachodnim narożniku każdego oddziału leśnego (pomalowane są białą farbą). Jeśli podasz komplet numerów służbom ratowniczym, to bez trudu zostaniesz odnaleziony. Słupki mogą mieć numery zapisane w jednym bądź dwóch wierszach. Górna cyfra oznacza numer obrębu leśnego, a dolna - oddziału.

Słupek z dwoma wierszami

Lasy Państwowe/Facebook
Lasy Państwowe/Facebook

6. W górach warto odszukać potok. Podążając z nurtem, zawsze trafisz do najbliżej drogi bądź osady ludzkiej.

7. Dobrym drogowskazem są także miejsca, gdzie składuje się drewno. Na każdej kłodzie znajdziesz numer wypisany na plastikowej, czerwonej tabliczce. Dzięki niemu łatwiej będzie Cię zlokalizować.

8. Jeśli masz dobrą orientację w terenie, możesz spróbować samodzielnie odnaleźć drogę na podstawie słupków. Ścianka z numerem jest zawsze zwrócona w kierunku danego oddziału leśnego. Numeruje się je rosnąco: od północnego-wschodu w kierunku zachodnim. Rejony najbardziej wysunięte na północ będą posiadały słupki z najniższymi numerami. Natomiast w miarę posuwania się w kierunku południowej numery rosną.

Zapoznaj się z infografiką, gdzie znajdziesz garść niezbędnych informacji

Nadleśnictwo Lubichowo
Nadleśnictwo Lubichowo

Już wiesz jak odnaleźć drogę w lesie. Przekonaj się jak można uprawiać pieczarki w ogrodzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także