PoradyJak odstraszyć kunę? To niewiarygodne, że tak prosta rzecz działa

Jak odstraszyć kunę? To niewiarygodne, że tak prosta rzecz działa

Jak odstraszyć kunę? fot. freepik
Jak odstraszyć kunę? fot. freepik
Manuel
27.02.2023 10:00

Kuny mogą wpaść do Twojej piwnicy, garażu, a nawet pod maskę auta i narobić Ci sporych szkód. Na domiar złego są gatunkiem chronionym, więc trzeba z nimi postępować ostrożnie. Jak odstraszyć kunę? Pokażemy Ci kilka prostych rzeczy, które działają zadziwiająco dobrze.

Po czym poznam, że w moim domu/samochodzie zadomowiły się kuny?

Kuny zostawiają po sobie charakterystyczne ślady i zachowują się zawsze w określony sposób. Stworzenia te mają w zwyczaju oznaczać swoje terytorium. A to zwykle prowadzi do poważnych uszkodzeń, dlatego, że kuna oznacza swoje terytorium, niszcząc kable, meble i rury, przeżuwając węże, osłony osi napędowych, czy przewody zapłonowe. Tak zidentyfikujesz, że masz problem z kunami w jakimś pomieszczeniu swojego domu lub w samochodzie:

  • Ślady zębów lub nawet dziury na meblach i rurach;
  • trójkątne ślady ugryzień na różnego rodzaju kablach;
  • nietypowe zwierzęce odgłosy (piski) dochodzące z kanałów wentylacyjnych;
  • zapach odchodów pod maską, w rzadziej uczęszczanych miejscach domu, w kanałach wentylacyjnych;
  • odciski łap lub kawałki sierści w różnych miejscach domu lub pod maską samochodu;
  • wyciek płynu chłodniczego z auta;
  • silnik auta nie daje się uruchomić z powodu zerwanego przewodu zapłonowego.
Jak pozbyć się kun z samochodu, fot. freepik
Jak pozbyć się kun z samochodu, fot. freepik

Odstraszamy silnymi zapachami

W poradzeniu sobie z kunami na pewno mogą pomóc specjalne zapachy odstraszające kuny. Odpowiednie mieszanki są dostępne w każdym sklepie z narzędziami. Ale wiele osób pisze w mediach społecznościowych o tym, że równie dobrze się sprawdza dowolna kostka toaletowa. Najważniejsze jest, by miała silny i intensywny zapach. Dlatego kostkę co któryś tydzień należy wymienić na nową. Kuny się do takiego miejsca nie zbliżą, bo silny zapach je podrażnia i kojarzy im się z zagrożeniem.

Jak odstraszyć kunę za pomocą sierści zwierząt?

Bardzo ciekawą i zupełnie darmową opcją jest odstraszanie kun za pomocą sierści zwierząt domowych. Sierść psa lub kota sprawdza się tutaj po prostu świetnie, dla kun to bardzo wyraźny sygnał zagrożenia. Jednak wadą tego rozwiązania jest to, że pomaga ono tylko na krótki czas. Jeszcze lepiej działa sierść lisa, jeżeli zaprzyjaźniony myśliwy się nią z Tobą podzieli. Jeśli jednak masz własnego kota czy psa i regularnie poddajesz go czyszczeniu, to jak najbardziej może być to opcja, która się dobrze sprawdzi.

Co zrobić, gdy utkniesz między zamkniętymi szlabanami?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także