PoradyOdstraszysz szczury włamujące się jesienią. Weź 1 rzecz z kuchni, a uciekną w popłochu

Odstraszysz szczury włamujące się jesienią. Weź 1 rzecz z kuchni, a uciekną w popłochu

Jak skutecznie odstraszyć szczury? Fot. Getty Images
Jak skutecznie odstraszyć szczury? Fot. Getty Images

16.09.2023 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chowają się w piwnicach, na strychach i w innych zakamarkach. Zanieczyszczają żywność, przegryzają kable i niszczą meble. Podpowiadamy, jak odstraszyć szczury, zanim narobią w domu poważnych szkód. Wystarczy sięgnąć po 1 rzecz z kuchni.

Jesienią szczury zaczynają szukać bezpiecznego schronienia na zimne miesiące. Jeśli nie zabezpieczysz garażu i poddasza, mogą urządzić tam swoją siedzibę i narobić sporych szkód. Warto wiedzieć, jak odstraszyć szczury, by w razie potrzeby szybko zareagować na ich obecność. Na szczęście, aby się ich pozbyć, wystarczy sięgnąć po rzeczy, które prawie każdy zawsze ma w swojej kuchni.

Skąd w domu szczury?

Szczury szukają w naszych domach dwóch rzeczy — schronienia oraz pożywienia. Przyciągają je przede wszystkim odpady i resztki. Jeśli nie chcesz przyciągnąć nieproszonych gości, nie wyrzucaj żywności do otwartego śmietnika i nie rozrzucaj resztek w ogrodzie, by dokarmić ptaki. Dbaj o to, by drzwi garażowe były zawsze zamknięte. Sprawdź też, czy w elewacji oraz pod dachem nie ma żadnych dziur, przez które mogłyby się przedostać gryzonie. To pomoże ci uniknąć niechcianych lokatorów. Na wszelki wypadek powinieneś jednak uzbroić się w wiedzę, jak odstraszyć szczury. Jest wiele prostych i naturalnych sposobów, by trzymały się z daleka.

Jak odstraszyć szczury? Fot. Freepik
Jak odstraszyć szczury? Fot. Freepik

Jak odstraszyć szczury?

Najprostszym sposobem, by pozbyć się szkodników z domu, jest wykorzystanie zapachu, którego nie lubią. W przypadku szczurów doskonale sprawdzi się czosnek. Rozgnieć kilka ząbków i wymieszaj z wodą w butelce ze spryskiwaczem. Odczekaj kilka godzin, aż mikstura nabierze mocy. Następnie spryskaj wszystkie zakamarki, w których mogą chować się nieproszeni goście. Możesz również wykorzystać czosnek w prostszym wariancie i rozłożyć w domu całe ząbki. Tak czy inaczej, ostra woń czosnku sprawi, że szczury szybko wezmą nogi za pas.

Jak odstraszyć szczury czosnkiem? Fot. Genialne.pl
Jak odstraszyć szczury czosnkiem? Fot. Genialne.pl

Jak inaczej odstraszyć szczury?

Zapach czosnku drażni nie tylko szczury. Jeśli nie przepadasz za tą wonią i nie chcesz czuć jej w swoim domu, możesz wykorzystać również inne sposoby na odstraszenie małych intruzów.

  • Wykorzystaj cytrynę. Pokrój ją na ćwiartki i rozłóż w miejscach, gdzie mogą chować się gryzonie. To szybko je odstraszy, a ty zamiast gryzącego zapachu czosnku będziesz wdychał przyjemną, cytrusową woń.
  • Rozłóż w zakamarkach po kilka ziarenek czarnego pieprzu. Mielonym pieprzem posyp natomiast wejście do domu oraz próg garażu. Dla ciebie jego zapach będzie niewyczuwalny, ale dla szczurów woń pieprzu będzie sygnałem do szybkiej ewakuacji.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także