PoradyJak parzyć herbatę, aby nie zostawiała osadu na kubku? Jedna kropla tego produktu wystarczy

Jak parzyć herbatę, aby nie zostawiała osadu na kubku? Jedna kropla tego produktu wystarczy

jak parzyć herbatę aby nie pozostawiała osadu fot. genialne.pl
jak parzyć herbatę aby nie pozostawiała osadu fot. genialne.pl
12.11.2022 08:41, aktualizacja: 12.11.2022 11:32

Bardzo częstym problemem jest to, że podczas parzenia herbaty na kubku pozostaje brązowy osad. Skąd on się bierze? Jak parzyć herbatę aby nie zostawiała osadu?

Na początku trzeba powiedzieć, że osad nie jest wynikiem picia herbaty słabej jakości czy też złego sposobu jej przyrządzania. Wszystkiemu winna jest woda. Po zaparzeniu herbaty i odczekaniu kilkunastu minut, na ściankach kubka zauważymy brązowawy osad. Nie jest on szkodliwy, a powstaje w wyniku reakcji wapnia (obecny w wodzie) ze szczawianami (znajdują się w herbacie).

W naszych kranach z reguły płynie twarda woda czyli bogata w wapń. To właśnie ona odpowiada za tworzenie się osadu oraz brązowych plamek, które trudno jest później usunąć.

Farzad Mohamadi/unsplash
Farzad Mohamadi/unsplash

Co zrobić, aby na kubkach nie tworzył się osad z herbaty?

Należy przede wszystkim oczyścić wodę z nadmiaru wapnia. Jak to zrobić? Rozwiązaniem jest zakup dzbanka filtrującego. Możesz również zainwestować w filtr, który montowany jest bezpośrednio na kranie lub całą stację uzdatniania wody.

Kiedy nie masz filtra

Jeżeli natomiast nie chcesz z jakichś powodów inwestować w filtry, to możesz poradzić sobie w inny sposób. Do herbaty dodaj dosłownie jedną kroplę soku z cytryny lub naprawdę małą szczyptę witaminy C w proszku. Produkty te nie zmienią smaku herbaty, a sprawią, że osad nie będzie się tworzył.

Jak zmyć brązowy osad z kubków i filiżanek?

Sok z cytryny na właściwości wybielające. Dodatkowo nie uszkodzi ceramiki i możesz stosować go nawet w przypadku ręcznie malowych kubków oraz filiżanek. Sok wlej do naczynia i uzupełnij je ciepłą wodą. Taką miksturę zostaw w kubku najlepiej na całą noc. Następnie umyj go pod bieżącą wodą.

Sélina Farzaei/unsplash
Sélina Farzaei/unsplash

Usuwanie osadu z herbaty za pomocą sody oczyszczonej

Zrób pastę z łyżeczki sody oczyszczonej lub soli kuchennej oraz pół łyżeczki wody. Dobrze wyszoruj nią zabrudzenia, które powinny w zasadzie od razu zniknąć.

Już wiesz jak parzyć herbatę, aby nie zostawiała osadu. Zobacz teraz jak sprawdzić czy jajko jest świeże.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także