DomRośliny doniczkoweCo lubią a czego nie lubią storczyki. 5 podstawowych zasad pielęgnacji tych pięknych kwiatów

Co lubią a czego nie lubią storczyki. 5 podstawowych zasad pielęgnacji tych pięknych kwiatów

Co lubią a czego nie lubią storczyki. 5 podstawowych zasad pielęgnacji tych pięknych kwiatów
27.03.2022 06:56, aktualizacja: 27.03.2022 20:07

Storczyki zachwycają dużą gamą kolorystyczną swoich kwiatów oraz eleganckim wyglądem. Skolonizowały niemal całą kulę ziemską (nie występują jedynie na pustyniach oraz w miejscach o polarnych klimacie). Oczywiście można uprawiać je też w warunkach domowych. Storczyk o amarantowych, białych, czerwonych czy wielobarwnych kwiatach będzie oryginalną ozdobą każdego mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że to dość wymagające rośliny, które potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli zapewnisz im właściwe warunki do rozwoju, to z pewnością odwdzięczą się mnogością zachwycających kwiatów.

freepik
freepik

Podlewaj

Storczyki podlewaj rano. Dzięki temu światło słoneczne zdąży lekko podsuszyć korzenie i nie będą one narażone na gnicie. Największym grzechem jest zbyt częste nawadnianie, które prowadzi do pojawienia się pleśni oraz pogorszenia stanu rośliny. O tym, czy potrzebuje kolejnej dawki wody, poinformują korzenie. Jeśli będą szarawe i podeschnięte to znak, że storczyk jest spragniony. Zielone i mięsiste sygnalizują optymalne nawodnienie. Wszelkie wątpliwości pozwoli rozwiać drewniany patyczek. Wsuń go delikatnie do doniczki i sprawdź wilgotność. Jeżeli będzie mokry, to wiadomość, że korzenie nie potrzebują wody.

genialne
genialne

Do podlewania najodpowiedniejsza będzie zwykła deszczówka bądź woda dystylowana. Ważne, żeby nie była ani skrajnie zimna ani gorąca.

freepik
freepik

Uwaga!

Storczyków nie należy podlewać w tradycyjny sposób, gdyż cała woda szybko spłynie na dno doniczki, a korzenie nie zdążą jej pobrać. Zrób im kąpiel. Miskę, zlew bądź wannę napełnij wodą (powinna sięgać do poziomu liści) i wstaw do niej kwiaty na ok. 30 minut. Wcześniej wyjmij je z ceramicznych osłonek. Po upływie tego czasu odstaw je na ok. 15 minut, żeby woda wyciekła z doniczek.

genialne
genialne

Jeśli storczyki uprawiasz w bardzo suchych pomieszczeniach, to możesz je kilka razy w tygodniu zraszać. Ważne jest jednak to, aby nie robić tego zbyt obficie.

freepik
freepik

Dbaj o liście

Storczyki są czyściochami, dlatego należy usuwać z ich liści wszelki kurz i zanieczyszczenia (także ze strony wewnętrznej). Do czyszczenia wykorzystaj deszczówkę bądź przefiltrowaną wodę (zwykła kranówka może pozostawiać białe smugi). Dodaj do niej trochę płynu do naczyń, który uchroni roślinę przed atakiem szkodników.

pinterest
pinterest

Przycinaj

To właśnie korzenie informują o kondycji storczyków. Jeśli zaczynają gnić, trzeba je od razu obciąć. Dzięki temu cała roślina nie spleśnieje. Usuwaj również przesuszone i cienkie pędy.

genialne
genialne

Stosuj nawozy

Na rynku jest cała gama nawozów dedykowanych storczykom. Nie należy jednak aplikować ich zbyt dużo. Niewielką dawkę odżywki dodawaj do każdego podlewania. Raz w miesiącu zrób przerwę, aby pozwolić roślinom usunąć nawóz, którego nie były w stanie wchłonąć. Mieszanki stosuj tylko w okresie wegetacji. Nie powinno się ich używać w miesiącach kwitnienia oraz w przypadku kiedy korzenie i liści są w złym stanie bądź zostały zaatakowane przez pasożyty. Natomiast przywiędłe i intensywnie zielone liście świadczą o tym, że trzeba zmniejszyć dawkę nawozu. Oczywiście odżywkę możesz przygotować samodzielnie. Wystarczy, że sporządzisz wywar z suszonych liści pokrzywy i skrzypu (należy gotować je ok. 20 minut). Taki specyfik możesz dodawać do storczykowych kąpieli. Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru.

genialne
genialne

Pielęgnuj po przekwitnięciu

Storczyki są w stanie kwitnąć cały rok bądź tylko kilka miesięcy. Wszystko zależy od gatunku. Jeśli roślina zrzuci kwiaty, obserwuj ją jeszcze przez kilka tygodni. Zdarzało się, że z na pozór obumarłych pędów wyrastały nowe. Jeśli jednak zaczną wysychać  i przybiorą żółty kolor, to masz dwie możliwości. Takie pędy możesz odciąć w miejscu, gdzie łączą się z liśćmi (jest duże prawdopodobieństwo, że pobudzisz tym samym roślinę do wzrostu) bądź poczekać, aż same odpadną.

© Cheddahbass/Reddit
© Cheddahbass/Reddit

Przekwitnięcie to znak, że storczyk wkroczył w okres wegetacji i z czasem zacznie wypuszczać młode liście oraz pędy.  W tym okresie nie prezentuje się zbyt okazale. Musisz jedynie uzbroić się w cierpliwość i fundować swoim kwiatom wodne kąpiele.

A może banan?

Jedną z niekonwencjonalnych metod pielęgnacji jest przygotowanie bananowego nawozu. Owoce te zawierają cukier, potas i witaminę B6, które przyspieszają wzrost kwiatów i sprawiają, że mają intensywniejszy kolor. Wystarczy kilka skórek po bananach wysuszyć na kaloryferze bądź w piekarniku i zmielić na drobny proszek. Następnie dodaj go do wody. Po kilku dniach odżywka będzie gotowa.

freepik
freepik

Odżywka z czosnku

Odżywka z czosnku dodawana do storczyków, wzmocni ich kwiaty i przyczyni się do dłuższego okresu kwitnięcia. Użycie wody z czosnkiem przyczyni się także do likwidacji szkodliwych bakterii i grzybów, a także wzmocni odporność rośliny. Wszystko dzięki związkom siarki, które zawarte są w łupince czosnku oraz jego miąższu. Wystarczy że zagotujesz 1 litr wody i pozostawisz do wystudzenia. Gdy woda będzie już letnia wrzuć do naczynia 3 ząbki czosnku (obrane bądź też nie). Zamknij szczelnie naczynie i pozostaw na 24 godziny.

Potem "namocz" storczyki wyjmując je z doniczki i wstawiając w osłonce w tej właśnie miksturze.

Jak dbasz o swoje storczyki? Może masz jakieś własne sprawdzone sposoby? Podziel się nimi w komentarzach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także