Jak pobudzić grubosza do kwitnienia? Dzięki temu trikowi kwiaty pojawią się już zimą

Jak pobudzić grubosza do kwitnienia, fot. Freepik
Jak pobudzić grubosza do kwitnienia, fot. Freepik

04.11.2022 17:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grubosz jajowaty to sukulent, który pochodzi z Afryki Południowej. Jest bardzo dekoracyjny i uchodzi za roślinę zsyłającą szczęście. Jak pobudzić grubosza do kwitnienia?

Grubosz to wyjątkowa roślina. Jest zwany drzewkiem pieniężnym, gdyż jego listki przypominają monety. Natomiast według feng shui jest drzewkiem szczęścia, a jego właściwie ulokowanie w domu, wpłynie pozytywnie na różne sfery życia. Przykładowo grubosz ustawiony w południowo-wschodniej części domu będzie chronić Twoje zdrowie.

Jak zachęcić grubosza do kwitnienia?

Jednakże roślina jest dość kapryśna pod względem kwitnienia. Białe i drobne kwiatki rozwijają się dopiero u starszych okazów. Zwykle dzieje się to na przełomie zimy oraz wiosny. Niestety nie ma w tym regularności. Ale jest sposób na to, aby zachęcić grubosza do kwitnienia. ;)

Jak pobudzić grubosza do kwitnienia, fot. Pixabay
Jak pobudzić grubosza do kwitnienia, fot. Pixabay

Temperatura

W październiku zapewnij swojej rośliny odpowiednie warunki, które będą stymulowały ją do kwitnienia. Przede wszystkim nie trzymaj donic blisko źródeł ciepła (koniecznie zdejmij je z parapetów). Jeżeli temperatura powietrza nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza, to wynieś grubosza na balkon. Jeżeli temperatura obniży się, to wstaw swoje drzewko szczęścia do pomieszczenia, gdzie panuje 10-15°C.

Nasłonecznienie

Grubosz lubi naturalne światło, ale podczas długich letnich dni z pewnością nie zakwitnie. Zdecydowanie woli jesienną aurę i skracający się dzień. W związku z tym najlepsze będą dla niego pomieszczenia wychodzące na północ lub południowy-wschód. Natomiast jeśli ustawisz go w pokojach mocno doświetlonych, to zdecydowanie odsuń donice od okien.

Najlepsze warunki oświetleniowe dla grubosza to:

  • 10-12 godzin naturalnego, łagodnego światła,
  • 10-14 godzin całkowitej ciemności.

Wówczas drzewko pieniężne zaczyna wytwarzać pąki.

Jak pobudzić grubosza do kwitnienia, fot. Pixabay
Jak pobudzić grubosza do kwitnienia, fot. Pixabay

Nawadnianie

Roślinę podlewaj raz na 2 tygodnie lub rzadziej. Wystarczy sprawdzać podłoże i podlewać grubosza, gdy ziemia jest już przesuszona. Zdecydowanie lepiej roślinę trochę przesuszyć niż przelać.

Jeżeli pomimo Twoich zabiegów grubosz w dalszym ciągu nie zakwita, to znak, że roślina nie jest jeszcze na tyle dojrzała, aby wypuści pąki.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także