PoradyJak polepszyć sygnał Wi-Fi w mieszkaniu? Nie potrzebujesz fachowca, zrobisz to sam

Jak polepszyć sygnał Wi‑Fi w mieszkaniu? Nie potrzebujesz fachowca, zrobisz to sam

Jak polepszyć sygnał Wi-Fi? Fot. Youtube/TorogiPro
Jak polepszyć sygnał Wi-Fi? Fot. Youtube/TorogiPro
Manuel

09.04.2023 12:10

W wielu mieszkaniach sygnał nadawany przez Wi-Fi jest tak słaby, że nie można z niego komfortowo korzystać we wszystkich pomieszczeniach. Może to być dla ciebie zaskoczeniem, ale naprawienie tego jest często bardzo proste i nie wymaga udziału żadnego specjalisty. Pokażemy ci, jak polepszyć sygnał Wi-Fi w prosty sposób.

Specjaliści instalujący router (to ta skrzynka, przez którą odbierasz sygnał Wi-Fi) doskonale zdają sobie sprawę z tego, że większość ludzi całkowicie się na tym nie zna. Niestety bezczelnie to wykorzystują. Sprzęt, który nam oferują, jest często bardzo słabej jakości. Najczęściej jednak można niskim (albo nawet zerowym) kosztem rozwiązać problem ze słabym sygnałem. Podamy przyczyny tego, że Wi-Fi w twoim domu działa tak słabo i pokażemy, jak to naprawić. Na własne oczy przekonasz się, jakie to w gruncie rzeczy jest banalne.

Jak polepszyć sygnał Wi-Fi w mieszkaniu?

Jeśli sygnał w routerze jest słaby, to może tak się dziać z kilku powodów.

Słaby router (skrzynka od Wi-Fi)

Niestety bardzo często dostawcy internetu z pełną premedytacją oferują swoim klientom najsłabsze routery. Przede wszystkim dlatego, że tak jest najtaniej. Dodatkowym powodem jest również ich obawa, że swoim internetem podzielisz się z którymś z sąsiadów. To oznaczałoby dla nich jednego klienta mniej (albo nawet większą ilość). Jak rozpoznać, że router jest najtańszym możliwym sprzętem? To bardzo łatwe. Najgorsze i najtańsze modele zwykle nie mają zewnętrznych anten, a to właśnie od siły anteny zależy zasięg Wi-Fi. Jeśli okazało się, że właśnie taki masz router, to wcale nie oznacza, że musisz inwestować w nowy. Wystarczy, że kupisz w dowolnym sklepie z elektroniką zewnętrzne anteny. Z reguły te trochę droższe są dużo lepsze od najtańszych. Przykręcenie ich nie powinno sprawić ci problemu.

Jak polepszyć sygnał Wi-Fi, fot. getty images
Jak polepszyć sygnał Wi-Fi, fot. getty images

Może się też jednak zdarzyć, że router ma zewnętrzne anteny, a mimo to zasięg jest mały. Wtedy też winą może być to, że są one za słabe. Tego już przypuszczalnie nie będziesz w stanie sam rozpoznać. Można to jednak obejść — wpisz w wyszukiwarce nazwę swojej skrzynki od Wi-Fi i zobacz, czy w opisie sprzętu jest mowa o antenach wysokiego zasięgu. Sprawdź, jak można skontrolować te, które już masz. Jeśli faktycznie okażą się zbyt słabe — wymień je.

Grube (najczęściej betonowe) ściany

Jeżeli mieszkasz w domu, który ma bardzo grube ściany, to również może być to powodem kłopotów z zasięgiem. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zmiana umiejscowienia routera na bardziej centralne. To zaś nie powinno być jednak problemem, o ile nie masz naprawdę bardzo dużego mieszkania i wielu potężnych ścian.

Jak polepszyć sygnał Wi-Fi, fot. getty images
Jak polepszyć sygnał Wi-Fi, fot. getty images

Bardzo dużo sygnałów zakłócających działanie internetu

Mieszkasz w bloku, w którym ogólnie jest bardzo dużo sprzętu elektronicznego wysyłającego różne sygnały? To też może być źródłem twoich problemów. Nie zawsze da się go rozwiązać bez pomocy fachowca (specjalista może zmienić frekwencję twojego routera), ale bardzo często i w tym przypadku pomaga po prostu kupienie silniejszych anten.

Ukryte triki z wyszukiwarką GOOGLE

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także