PoradyLajfhakiNaucz się mówić "nie" swojej teściowej. To wcale nie jest takie trudne

Naucz się mówić "nie" swojej teściowej. To wcale nie jest takie trudne

jak powiedzieć nie teściowej, fot. Getty Images
jak powiedzieć nie teściowej, fot. Getty Images
05.08.2023 15:03

Zdarza się, że relacje z teściową nie należą do najłatwiejszych. Nic więc dziwnego, że wokół tego tematu powstało wiele żartów, które mają swoje odbicie w rzeczywistości. Podpowiadamy, jak powiedzieć "nie" teściowej!

Asertywność wobec teściowej nie jest wcale łatwą sprawą — szczególnie, jeśli ma ona silną osobowość i to ona rządzi w rodzinie. Warto jednak dbać o swoje dobro i nauczyć się stawiać jasne granice. Oto patent, jak to zrobić, aby nie doszło do rodzinnej sprzeczki.

Skąd biorą się nieporozumienia teściowej z synową?

Relacje na linii teściowa i synowa uchodzą za wyjątkowo trudne. Wszystko dlatego, że tym dwóm dojrzałym kobietom w niektórych sprawach trudno jest dojść do porozumienia. Czasami to kwestia charakteru, a innym razem dużej różnicy pokoleniowej. W takim przypadku najczęściej to właśnie synowa ustępuje i chce się przypodobać mamie swojego męża. Jednak wraz z upływem miesięcy sytuacja może stawać się coraz trudniejsza. Uparta teściowa o władczej osobowości może mocno ingerować w życie młodej pary, a to niechybnie odbije się na ich wspólnej relacji. Oto wskazówki, jak powiedzieć "nie" teściowej i wyjść z tego bez szwanku.

Obraz

Jak zgrabnie powiedzieć "nie" teściowej?

Najpierw pokaż mamie swojego męża, że ją szanujesz. W sytuacji, kiedy próbuje narzucić ci swoje zdanie, powiedz, że cenisz sobie jej opinię, jednak tym razem chcesz zrobić po swojemu i masz inne poglądy na dany temat. Nie działaj emocjonalnie i nie unoś się honorem (nawet, jeśli teściowa początkowo będzie oburzona twoją odmową). Pokażesz w ten sposób, że jesteście na równi i obie macie prawo mieć własne zdanie. Bez udowadniania, kto ma rację, a kto nie. Możesz też spróbować podpierać się badaniami czy autorytetem eksperckim:

  • Wiesz mamo, lekarz kazał ograniczyć mi słodycze. Dziękuję, jednak dziś nie zjem ciasta, chociaż wiem, że jak zawsze jest pyszne!

Jeśli teściowa coś ci narzuca, to poczekaj chwilę ze swoją odpowiedzią. Taka pauza sprawi, że ostudzisz emocje i pokażesz, że cały czas jej słuchasz. Dzięki tym wskazówkom uda ci się uniknąć konfliktu z teściową. Powodzenia!

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także