PoradySprzątaniePralka śmierdzi jak szambo? Prosty trik za 2 zł odświeży ją i wybawi smród

Pralka śmierdzi jak szambo? Prosty trik za 2 zł odświeży ją i wybawi smród

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki? Fot. Freepik
Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki? Fot. Freepik

29.10.2022 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pralka przywodzi na myśl czyściutkie i pachnące świeżością pranie. Jednak czasami wydobywa się z niej bardzo nieprzyjemna woń. Co jest jej przyczyną? Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki?

Dlaczego pralka śmierdzi stęchlizną?

Przyczyn nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z pralki może być kilka. Zapach stęchlizny związany jest z niewłaściwym dbaniem o pralkę oraz zapominaniem o jej pielęgnacji. Co zatem stoi za odorem uderzającym w nozdrza po otwarciu urządzenia?

Obraz
  • Winne są grzyby, które mogą rozwinąć się w pralce. Zwykle ubrania pierzemy w niskich temperaturach, więc nie ma szans, aby zabić drobnoustroje. Dlatego po wyjęciu ciuchów nigdy nie zamykaj od razu drzwiczek. Niech bęben przeschnie i wyparuje z niego cała wilgoć.
  • Wszelkie zanieczyszczenia oraz włosy czy sierść gromadzą się na filtrze. Musisz go regularnie czyścić, gdyż zabrudzony potrafi być przyczyną brzydkiej woni.
  • Koniecznie czyść szufladki, gdzie wsypujesz proszek. Odkładające się reszki detergentów są odpowiedzialne za zapach stęchlizny.
  • Pralka zaczyna śmierdzieć także wówczas, kiedy długo nikt jej nie używa lub kiedy fachowiec niewłaściwie zamontował rury odprowadzające wodę. W takim przypadku brudna woda nie jest w stanie w całości spłynąć, a gromadzi się w zagłębieniach czy załamaniach rur.

Jak usunąć brzydki zapach z pralki za pomocą sody?

Woni stęchlizny pozbędziesz się szybciej niż myślisz. Jest na to naprawdę prosty sposób.

Do bębna wsyp jedną torebkę sody oczyszczonej oraz wlej dowolny środek dezynfekujący. Ustaw pusty cykl prania. Wybierz temperaturę 90°C.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki, fot. Freepik
Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki, fot. Freepik

Oczywiście jeśli jesteś miłośnikiem ekologicznych rozwiązań, to zamień środek dezynfekujący na zwykły ocet. Wówczas należy sodę  oczyszczoną oraz ocet wlać do bębna w proporcji 1:1. Zwykle wystarczy niepełna szklanka każdego ze składników. Wtedy też ustaw program na wysoką temperaturę.

Za pomocą sody oczyszczonej można pozbyć się również brzydkiego zapachu z butów:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także