PoradyJak pozbyć się chwastów z ogrodu? Gazeta to naturalna i tania bariera dla rosnących szkodników

Jak pozbyć się chwastów z ogrodu? Gazeta to naturalna i tania bariera dla rosnących szkodników

Jak pozbyć się chwastów z ogrodu? Gazeta to naturalna i tania bariera dla rosnących szkodników
Redakcja
14.08.2022 09:40, aktualizacja: 14.08.2022 09:56

Jak pozbyć się chwastów? To pytanie, które zadaje sobie każda osoba, która dba o ogród. Proste i tanie rozwiązanie stosowane przed ogrodników z pewnością w tym pomoże. Każdy z nas może go przetestować, bo potrzebne materiały z pewnością ma w swoim domu. Oto sposób jak pozbyć się chwastów gazetami.

Jak pozbyć się chwastów gazetami? Tani i szybki sposób

Chwasty są problemem w każdym ogrodzie. Jest wiele sposobów na walkę z nimi. Opryski, agrowłoknina, kora, kamienie i inne materiały do ściółkowania. Ostatnio pisaliśmy o blogerce, która zerwała 500 metrów kwadratowych agrowłókniny. Okazało się, że pod nią korzenie roślin rozwijały się z zły sposób. Zamiast rosnąć w głąb ziemi, zaczęły wczepiać się w włókninę. Kobieta natychmiast postanowiła pozbyć się jej ze swojego ogrodu. Okazuje się, że agrowłóknina ma tańszy i skuteczniejszy zamiennik. Ponad to kosztuje grosze!

Gazeta w ogrodzie to naturalna alternatywa dla agrowłókniny. W prosty sposób można wykorzystać ją w ogrodzie i szybko pozbyć się chwastów. Wystarczy ułożyć grube warstwy gazet w miejscach narażonych na wyrastanie chwastów. Jeśli już rosną tam rośliny to połóż je dookoła, zostawiając mały odstęp od łodygi. Następnie, polej całość wodą i odczekaj chwilę. Gdy górna warstwa zacznie schnąć, przysyp gazetę korą lub cienką warstwą ziemi.

Obraz

Gazeta w ogrodzie na chwasty. Jak działa?

Gruba warstwa gazet nie przepuszcza promieni słonecznych i powietrza do gleby, która jest pod nią. W ten sposób zarodki chwastów nie mogą wyrosnąć na tyle, by się przez nią przebić. Bez słońca więdną pod jej warstwą. Należy pamiętać, że inne rośliny się też przez nią przebiją. Jeśli będziecie chcieli posadzić coś w przyszłości, to trzeba pamiętać o dokładnym wycięciu gazety.

Ekologiczna i tania alternatywa dla agrowłókniny

Metoda ta ma wielu wielbicieli. Nie tylko kwestie finansowe są tu ważne dla ogrodników. Również ekologiczny aspekt gazety ma swoje zalety. Taka wyściółka jest biogedradowalna, więc po roku nie ma po niej śladu. Taki zabieg wystarcza na cały sezon od wiosny do późnej jesieni.

Poradzą sobie z nią również ogrodnicy - amatorzy, którzy stawiają pierwsze kroki. Nakładanie gazety jest intuicyjne i ciężko jest zrobić "krzywdę" swoim roślinom. W porównaniu do agrowłókniny nie pojawia się pod nią pleśń, a korzenie nie wrastają się w nią. Naturalny rozkład sprawia, że możemy co roku dokładać kolejne warstwy bez obawy o zdrowie naszego ogrodu.

Ważne jest, by używać gazet czarno-białych. Gazety woskowane z kolorowym drukiem mogą rozkładać w ziemi chemiczne składniki farb drukarskich. Mogą one wpływać na kwaśność gleby. Szczególnie ważne jest to podczas wykładania np. warzywniaka.

Obraz

Gazety można zastąpić też kartonem

Jeśli nie mamy pod ręką dużej ilości gazet i papieru możemy zastąpić je kartonami. Mają takie same działanie, lecz dzięki grubości materiału nie będziemy musieli go nawarstwiać. Jedna warstwa w zupełności wystarczy.

Obraz

Walka z chwastami - jak na zawsze pozbyć się ich z ogrodu?

Nasiona chwastów są wszechobecne. Mogą znajdować się nawet w workach z ziemią w sklepach. Dlatego jeśli dosypujemy ziemię w ogrodzie warto wybrać taką od dobrego producenta. Ważne, żeby była pakowana w worki. Podczas pielenia ręcznego pamiętaj o wyciągnięciu całej rośliny. Korzenie, które pozostaną pod ziemią będą się odradzać, dlatego trzeba wyrwać całość.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także