PoradyZrób to na wiosnę. Będziesz mieć spokój z chwastami na kostce brukowej przez cały sezon!

Zrób to na wiosnę. Będziesz mieć spokój z chwastami na kostce brukowej przez cały sezon!

Chwasty na kostce brukowej. Fot. Gettyimages
Chwasty na kostce brukowej. Fot. Gettyimages
Manuel
03.04.2023 11:54

Wiosną każdy chce mieć idealnie wyglądające podwórko. Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej? Pokażemy ci najprostsze domowe sposoby, które świetnie się sprawdzają. Wskażemy także jeden bardzo popularny patent, którego jednak powinieneś unikać (i wyjaśnimy dlaczego).

Dowiesz się też, jak powstrzymać inwazję chwastów na kostce brukowej jeszcze zanim zdążą się na niej pojawić. Jeśli się pospieszysz, to będziesz mieć spokój przez cały sezon.

Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej? Domowe sposoby na ich zwalczenie

Chwasty wyrastające spomiędzy kostki brukowej wyglądają po prostu paskudnie i nic dziwnego, że nikt nie chce ich mieć na swoim podwórku. Chcąc się ich pozbyć, wiele osób używa silnie trujących, chemicznych produktów. Jest to zupełnie niepotrzebne, a w dodatku może zaszkodzić glebie i skazić ją. Zamiast tego wystarczy zdać się na proste domowe sposoby. Oto najpopularniejsze i najbardziej skuteczne.

  • Użyj sody oczyszczonej: wystarczy, że wczesną wiosną zapobiegawczo posypiesz tym proszkiem szczeliny pomiędzy kostką, a chwasty nie powinny się na niej pojawić. Natomiast jeśli już się pokazały, to najpierw je usuń, a dopiero później posyp sodą te miejsca, w których wyrastały. To zapobiegnie ich ponownemu wzrostowi. Jest to bardzo przyjazna środowisku metoda — soda w żaden sposób nie skazi, ani nie zmieni podłoża.
dandelion and hawkweed growing between sett stones at a plastered facade
dandelion and hawkweed growing between sett stones at a plastered facade
  • Zastosuj roztwór z octu: wymieszaj go z wodą w proporcjach 2:1. Następnie przelej mieszankę do buteleczki ze spryskiwaczem i potraktuj nim wszystkie chwasty. Taki środek spali je i spowoduje ich obumarcie. Ważne jest, żeby oprysk przeprowadzać w bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Inaczej mógłby się przenieść na inne rośliny i mocno im zaszkodzić.
  • Wypróbuj metodę ściółkowania: jeśli nie chcesz dać chwastom szansy na wyrośnięcie, to wczesną wiosną — zamiast sody — możesz także zastosować ściółkowanie jakąkolwiek dobroczynną rośliną, np. pokrzywami. Posiekaj je na drobne kawałki, a następnie umieść w miejscach, w których zwykle pojawiają się chwasty. To skutecznie je powstrzyma.
Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej, fot. getty images
Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej, fot. getty images

Jak nie należy walczyć z chwastami na kostce brukowej?

W walce z chwastami na kostce brukowej wiele osób wykorzystuje sól kuchenną. O ile prawdą jest, że bardzo dobrze radzi sobie z ich eliminacją, to jednak stosowanie jej nie jest dobrym rozwiązaniem. Niszczy nie tylko niechcianą roślinność, ale również samą kostkę, ponieważ wżera się w nią. Po kilku sezonach takiego "solnego plewienia" będzie wyglądała po prostu fatalnie. Najlepiej będzie, jeśli odpuścisz sobie tę metodę.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także