Balkon i ogródOgródJak pozbyć się chwastów z kostki brukowej? Naturalny, tani i szybki sposób na oprysk

Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej? Naturalny, tani i szybki sposób na oprysk

Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej? Naturalny, tani i szybki sposób na oprysk
02.09.2022 13:00

Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej? W szczelinach między kostką brukową chwasty prezentują się wyjątkowo nieestetycznie. Usuwanie ich motyczką lub dłońmi jest niezwykle mozolne oraz czasochłonne. Czy jest inny sposób, na walkę z niechcianą roślinnością?

Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej?

Zwykły ocet na wiele dobroczynnych zastosowań. Pomoże także wygrać walkę z chwastami mnożącymi się w szczelinach na chodnikach i ścieżkach. Musisz jednak uważać, aby nie zaaplikować go na rośliny ozdobne na Twoim podwórku, gdyż one zwyczajnie wówczas zginą. Sporządzając panaceum na chwasty najważniejszą rzeczą jest trzymanie się proporcji i użycie właściwego stężenia octu.

korshunovdv/freepik
korshunovdv/freepik

Przepis na oprysk z octu krok po kroku

1. Jeżeli zmagasz się z młodymi i zielonymi chwastami, to użyj octu spirytusowego o stężeniu 10%. Natomiast w przypadku chwastów zbutwiałych i tych o twardych łodygach, konieczny będzie ocet o stężeniu 20%.

2. Do butelki ze spryskiwaczem wlej pół litra wody i dodaj litr octu (pamiętaj o tym, aby zawsze wlewać ocet do wody). Natomiast jeśli musisz walczyć z przerośniętymi i starymi chwastami, to użyj samego octu i nie rozcieńczaj go wodą.

3. Oprysk wykonaj w dzień:

  • Suchy, aby na chwastach nie było kropelek deszczu oraz rosy. Woda tylko dodatkowo rozcieńczy ocet i sam oprysk nie zadziała odpowiednio. Dobrze, aby po oprysku nie padało przez 24 godziny. Wówczas będziesz miał pewność, że deszcz nie zmyje octowego preparatu
  • Bezwietrzny, gdyż wiatr może przenieść ocet na inne rośliny, które rosną w pobliżu.
  • Słoneczny, ponieważ już sam ocet wysuszy chwasty, a słońce jeszcze spotęguje ten efekt.
korshunovdv/freepik
korshunovdv/freepik

Jak pozbyć się chwastów na zawsze?

Musisz wiedzieć, że oprysk z octu nie zniszczy chwastów całkowicie. Poradzi sobie z małymi okazami oraz sprawi, że liście tych większych zaczną usychać. Dlatego, aby zapobiec ich odrastaniu, stosuj oprysk regularnie raz w tygodniu. Po 2 lub 3 cyklach zauważysz znaczną różnicę.

Już wiesz jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej raz na zawsze. Teraz poznaj patent na to, jak uprawiać pieczarki w ogrodzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także