PoradyMieszam ze sobą i spryskuję chwasty. Trawnik odzyskuje ładny wygląd

Mieszam ze sobą i spryskuję chwasty. Trawnik odzyskuje ładny wygląd

jak pozbyć się chwastów z trawnika, fot. Getty Images
jak pozbyć się chwastów z trawnika, fot. Getty Images
Manuel
28.07.2023 15:58

Każdy chce mieć piękny, soczyście zielony trawnik, pozbawiony chwastów. Niestety często walka z nimi jest niełatwa, dlatego podpowiemy ci jak skutecznie pozbyć się chwastów z trawnika (tak, aby już nie szpeciły twojego ogródka).

Chwasty mają niewielkie wymagania glebowe. Łatwo się rozprzestrzeniają i rozrastają. Dlatego są w stanie wyrosnąć praktycznie wszędzie. Jeśli chcesz mieć ładny trawnik, bez panoszących się chwastów, to musisz odpowiednio się do tego zabrać. Pokażemy ci jak to zrobić.

Dlaczego chwasty pojawiają się na trawniku?

Jest wiele przyczyn tego stanu rzeczy. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich i rady jak zapobiec rozprzestrzenianiu się chwastów.

  • Zbyt wysoko kosisz trawę. Chwasty będą miały problem z rozwinięciem się i rozrastaniem, jeśli będziesz kosił trawę odpowiednio nisko. Doświadczeni ogrodnicy zalecają, aby ścinać ją na wysokość 4-6 cm.
  • Brak nawożenia. Odżywianie trawnika sprawia, że źdźbła są silniejsze, przez co chwastom trudniej jest się przebić ich kosztem.
  • Niska jakość nasion trawy. Czasami chwasty biorą się po prostu stąd, że ich nasiona były już pomieszane z nasionami trawy. Dlatego warto zwracać uwagę na jakość tego, co kupujesz.
  • Za niska/za wysoka wilgotność gleby. W przypadku stanowczo za suchej ziemi, z czasem na trawniku pojawią się "gołe" miejsca, gdzie źdźbła nie będą chciały rosnąć. Chwasty nie mają tak wysokich wymagań jak one i chętnie zajmą tę przestrzeń (a potem rozprzestrzenią się na okolice). Jeśli natomiast gleba jest zbyt wilgotna (znajduje się na obszarze mocno zacienionym), to trawa też niekoniecznie będzie się dobrze w takim miejscu rozwijać. Za to odnajdą się w nim świetnie niektóre chwasty.
jak pozbyć się chwastów z trawnika, fot. getty images
jak pozbyć się chwastów z trawnika, fot. getty images

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Najbardziej nieinwazyjną metodą stosowaną "od zawsze" przez wiele osób jest ręczne usuwanie chwastów. Jeśli już się na to decydujesz, to pamiętaj, że musisz wyrwać chwast razem z jego korzeniem/kłączem. Inaczej twoja praca pójdzie na marne. Ręczne usuwanie chwastów nie jest jednak efektywne czasowo i wiąże się z dużą ilością pracy. Z tego powodu niektórzy stosują herbicydy. Oprócz niszczenia chwastów działają one jednak mocno negatywnie na samą trawę i inne rośliny znajdujące się w pobliżu. Dlatego warto wybrać coś dużo bardziej przyjaznego dla roślin, a jednocześnie skutecznego. Z domowych rozwiązań najlepszą opcją w takim przypadku jest użycie mieszanki octu, soli i wody. Najpierw rozcieńcz jedną szklankę octu w litrze wody, a potem dodaj pół szklanki soli i wszystko razem dokładnie wymieszaj. Przelej roztwór do buteleczki ze spryskiwaczem i zaaplikuj swoją mieszankę bezpośrednio na chwasty. To bardzo skuteczna i prosta metoda.

jak pozbyć się chwastów z trawnika, fot. getty images
jak pozbyć się chwastów z trawnika, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także