PoradyJak pozbyć się mchu z ogrodu i trawnika? Jeden produkt za grosze sprawi, że zniknie

Jak pozbyć się mchu z ogrodu i trawnika? Jeden produkt za grosze sprawi, że zniknie

https://www.geograph.org.uk/reuse.php?id=5171800
https://www.geograph.org.uk/reuse.php?id=5171800
Manuel

15.06.2022 13:12

Mech nie jest chwastem, ale to roślina, która zadomowi się wszędzie, gdzie tylko może, jeśli nie będziesz jej kontrolował. W tym artykule pokażemy Ci, jak pozbyć się mchu naturalnymi, bezpiecznymi dla zdrowia i innych roślin sposobami.

Dlaczego mech pojawił się w moim ogrodzie i co to właściwie za roślina?

Mech to roślina o płytkich korzeniach, a właściwie chwytnikach. W ogrodzie i na trawniku pojawia tam, gdzie trawa jest rzadka i gleba sprzyja jego rozwojowi (tą kwestię poruszymy szerzej później). Jego płytkie osadzenie w gruncie sprawia, że jest stosunkowo łatwy do usunięcia. Jednak samo usunięcie mchu nie oznacza, że nie pojawi się znowu.

freepik
freepik

Jak pozbyć się mchu w ogrodzie naturalnymi sposobami?

Skutecznym a zarazem przyjaznym środowisku sposobem jest zmieszanie delikatnego płynu do mycia naczyń lub sody oczyszczonej z letnią wodą. Stworzysz dzięki temu skuteczny środek, który rozprawi się z mchem. Mieszanki stosuj raczej na wilgotną trawę i w dniu, kiedy w prognozie pogody na najbliższe 24 godziny nie ma przewidzianych opadów deszczu.

Zmieszaj ok. 100 ml płynu do naczyń z 7,5 l wody. W przypadku sody oczyszczonej na podaną ilość wody wystarczy jedno małe opakowanie sody, którą masz w kuchni. Obydwie mieszanki powinny być w stanie pokryć nawet 300 m² trawnika pokrytego mchem. Użyj do tego spryskiwacza ogrodowego.

Żaden z tych roztworów nie powinien uszkodzić trawy, jednak możesz wykonać próbny test gdzieś na skraju swojego trawnika, zanim użyjesz mieszanki na całym trawniku.

Po około 24 godzinach mech powinien zmienić kolor na pomarańczowy lub brązowy, co oznacza, że obumarł. Wtedy dopiero powinien być łatwy do usunięcia. Korzenie mchu rosną bardzo płytko, więc grabie powinny być w stanie usunąć całą roślinę. Potem należy mech zebrać i wyrzucić do szczelnie zamkniętych worków z dala od trawnika. Zarodniki mogą się wydostać, niesione przez wiatr i ponownie rozsiać na trawniku.

Ta metoda nie koniecznie niszczy do końca korzenie (chwytniki) mchu, dlatego ważne jest jego wygrabienie. Wolne miejsca po mchu powinna zająć szybko trawa.

freepik
freepik

Nie pozwól, aby mech odrastał!

Usuwanie mchu jest łatwe, ale to dopiero pierwszy krok. Aby nie dopuścić do jego odrastania, należy zmienić warunki, które doprowadziły do jego początkowego wzrostu - jest to wskaźnikiem pewnych problemów z glebą.

Kontroluj pH gleby

Mech często rośnie w glebie kwaśnej, czyli o niskim pH. Wiele sklepów ogrodniczych sprzedaje testy, które mogą pomóc w określeniu odczynu gleby. Jeśli jest ona zbyt kwaśna, najczęściej stosowanym środkiem zaradczym jest dodanie wapna. Tak zwane wapnowanie trawnika najlepiej przeprowadzić jesienią, aby zimowy deszcz i śnieg zdążyły je rozkruszyć i ułatwić jego przenikanie do gleby.

Uwaga: zanim poziom pH gleby zmieni się znacząco po dodaniu wapna, mogą minąć miesiące - to powolny proces (ale ważny dla zdrowia gleby w Twoim ogrodzie).

freepik
freepik

Sprawdź, czy woda z trawnika odchodzi w glebę prawidłowo

Obecność mchu może wskazywać na problemy z odprowadzaniem wody zbierającej się na trawniku głębiej w glebę. Słaby drenaż może mieć kilka przyczyn. Po pierwsze, rodzaj gleby może nie sprzyjać odpowiedniemu odprowadzaniu wody. Gleby gliniaste zwykle nie odprowadzają wody tak dobrze jak gleby piaszczyste. Jeśli gleba jest gliniasta, można ją ulepszyć napowietrzając i dodając kompostu.

Innym czynnikiem przyczyniającym się do słabego drenażu jest intensywnie ubita gleba. Dzieje się tak, jeśli na trawniku stale bawią się dzieci lub są częste przyjęcia w ogrodzie. Aby sprawdzić, czy gleba jest zbita, wystarczy wbić łopatę. Jeśli gleba jest odpowiednia, wbijesz łopatę bez problemu. Jeśli nie, glebę należy napowietrzyć (odpowiednie środki do tego zakupisz w sklepie ogrodniczym).

Jeżeli ogród czy trawnik jest nierówny, to w różnych obniżeniach, zagłębieniach, może się zbierać więcej wody. Będzie to idealne miejsce dla rozwoju mchu. Rozwiązaniem w takim wypadku będzie wyrównanie terenu.

freepik
freepik

Znasz jakieś inne sposoby na to, jak pozbyć się mchu w ogrodzie? Podziel się z nami na naszym Facebooku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także