PoradySprzątanieJak pozbyć się moli? 4 babcine sposoby na pozbycie ich i larw z szafek

Jak pozbyć się moli? 4 babcine sposoby na pozbycie ich i larw z szafek

Jak pozbyć się moli? 4 babcine sposoby na pozbycie ich i larw z szafek
Katarzyna
27.05.2022 09:21, aktualizacja: 02.06.2022 11:25

Mole (zarówno te spożywcze jak i ubraniowe) potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Często pojawiają się znienacka i szybko się rozmnażają, przez co ciężko jest je wszystkie wybić. Wielokrotnie było mi wstyd przyjąć gości w domu, gdzie nagle z szafy lub spiżarki wylatywały te skrzydlate paskudy. Na szczęście najważniejsze jest odnalezienie skutecznej metody, która pomoże pozbyć się tych szkodników! Jak pozbyć się moli? Oto kilka ważnych trików, które pomogą Ci usunąć szkodniki!

W walce z molami kluczowa jest wiedza na temat tego czego, nie lubią te owady.

Mole spożywcze najlepiej wytępić poprzez sprawdzenie wszystkich szafek i zrobienie porządków

Dokładnie przeszukaj wszystkie szafki w kuchni oraz w spiżarce i spróbuj się dowiedzieć, skąd wylatują owady. Jeśli nie namierzysz ich od razu, dobrze jest otworzyć opakowania z mąką, ryżem, makaronem itp.

Może się okazać, że przyniosłeś ze sklepu torbę z jedzeniem, w którym już znajdowały się larwy moli. Jeśli udało Ci się znaleźć zaatakowany produkt, koniecznie go wyrzuć! Nie nadaje się on do jedzenia, nawet jeśli pozbędziesz się z nich moli.

Kiedy opróżnisz szafki, dokładnie umyj je specjalnym środkiem czyszczącym lub wodą z płynem do mycia naczyń. Przejrzyj również inne pojemniki, które znajdowały się obok zaatakowanego naczynia. Nawet jeśli wybiłaś larwy moli nie oznacza to, że nie przejdą one do innego opakowania z jedzeniem, dlatego też lepiej zamknij wszystkie torebki czy pojemniki. Nie trzymaj makaronu czy mąki w oryginalnych, papierowych opakowaniach, ponieważ mole mogą się przez papier przedostać do środka.

youtube.com
youtube.com

Po umyciu szafek i przed ponownym ułożeniem produktów, warto na chwilę umieścić w szafce naczynie z podgrzanym octem. W zamkniętej szafce gorące naczynie z octem zacznie parować i sprawi, że mole nie będą chciały zbliżyć się do produktów spożywczych.

Jak pozbyć się moli za pomocą tytoniu

Do przewiewnej torebki wsyp tytoń i umieść ją w miejscu, gdzie pojawiają się nieproszeni goście. Problem na pewno się skończy - tego zapachu mole wprost nie znoszą.

#2 Cedr

instagram.com/samaranw666
instagram.com/samaranw666

Zdecydowana większość szkodników również nie lubi jego zapachu. Dlatego jeżeli nie chcecie ich w swoich szafkach kuchennych, wystarczy, że porozkładacie w nich niewielkie kawałki drzewa cedrowego. Mole nie powinny się już pojawić.

#3 Jak pozbyć się moli cytrusami

Obraz

Osusz skórki pomarańczy, cytryny czy mandarynki i włóż do szafek oraz szuflad, w których pojawiają się mole. Już więcej ich tam nie znajdziesz.

#4 Ocet Jabłkowy

Z kolei zapach octu jabłkowego mole spożywcze wprost uwielbiają. Jeżeli do szafki kuchennej włożysz niewielką miseczkę wypełnioną octem jabłkowym, to możesz być pewien, że te szkodniki się w nim potopią. Podobnie możesz postąpić z winem wytrawnym.

Zapobieganie pojawieniu się moli

Jeżeli chcesz zapobiec prawdopodobieństwu pojawienia się moli spożywczych w Twojej kuchni, na to również są sposoby. Jednym z nich będzie trzymanie wszystkich produktów, które mole lubią, w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Musisz pamiętać, że produkty, w których znajdziesz tych nieproszonych gości, powinieneś natychmiast wyrzucić z domu, a nie tylko do kosza.

Mole ubraniowe mogą pojawić się nawet w najbardziej zadbanym kącie mieszkania

Szkodniki mogły uciekać od sąsiada lub z klatki schodowej i przyleciały do Twojego mieszkania. Jeśli w celach zapobiegawczych używasz też łapek i lepów na mole, możesz narobić sobie więcej szkód niż pożytku! Owady mogą być wabione z innych miejsc do Twojego mieszkania i przez to zalęgną się w Twoich szafach.

unsplash.com
unsplash.com

W garderobie lub szafie z ubraniami możesz umieścić suszoną lawendę (woreczek lub papierową torebkę z suszonymi kwiatami). Zapach lawendy jest naturalnym odstraszaczem moli. Innym sposobem jest trawa cytrynowa lub skórka z cytryny, która także sprawi, że pozbędziesz się moli.

pixabay.com
pixabay.com

W walce z molami warto też posłużyć się przyprawami np. liśćmi laurowymi, miętą, goździkami lub zielem angielskim. Mocno aromatyczne przyprawy sprawią, że mole uciekną tam gdzie pieprz rośnie. Umieść mieszankę przypraw w materiałowym woreczku i włóż do szafy. Oprócz tego warto pamiętać o kasztanach, które odstraszają nie tylko mole, ale i pająki.

Jeśli w ubraniach znalazłaś jaja moli, pozostaw je na kilka godzin na mrozie. Niska (tak samo jak bardzo wysoka temperatura) wybijają te szkodniki.

A Ty jakie masz sposoby na pozbycie się moli?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także